Gazprom może zapłacić za populizm Kremla | Unia Europejska będzie miała problem z narzuceniem polityki klimatycznej innym

:Partia Jedna Rosja związana z prezydentem Władimirem Putinem domaga się, aby Gazprom wziął na siebie koszty przyłączania Rosjan do sieci gazowej, Wydatki szacowane na około dwa bln rubli mają zostać zrekompensowane obniżką podatku od wydobycia albo emisją obligacji bezterminowych.

:Niemieckie Porsche prowadzi śledztwo wewnętrzne w sprawie ukrywania prawdziwej emisyjności samochodów benzynowych tej firmy – donosi Bild am Sonntag.

:Podatek od śladu węglowego zamieniony w mechanizm dostosowawczy, który miałby nałożyć obciążenia unijnej polityki klimatycznej na partnerów zagranicznych jak USA czy Chiny, może nie wejść w życie przez pandemię koronawiursa i opór polityczny.

Gazprom może zapłacić za populizm Kremla

Partia Jedna Rosja związana z prezydentem Władimirem Putinem domaga się, aby Gazprom wziął na siebie koszty przyłączania Rosjan do sieci gazowej, Wydatki szacowane na około dwa bln rubli mają zostać zrekompensowane obniżką podatku od wydobycia albo emisją obligacji bezterminowych.

RBK/Wojciech Jakóbik

 

RBK podaje, że plan zostanie przedstawiony 24 sierpnia przez przewodniczącego Jednej Rosji Andrieja Turczaka. Prezydent Władimir Putin zlecił gazyfikację Rosji z obecnego poziomu 70 procent do 83 procent w 2030 roku. Koszt realizacji tego scenariusza jest szacowany na około dwa bln rubli przez dekadę. Póki co budżet Gazpromu przewiduje na gazyfikację 700-750 mld rubli. Tymczasem dług netto Gazpromu sięgnął w pierwszym kwartale 2020 roku 3,74 bln rubli i wzrósł o 18 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku.

Rozmówcy RBK przekonują, że ministerstwo finansów nie zgodzi się na obniżkę podatku od wydobycia, który jest istotnym źródłem przychodów budżetowych. Bardziej prawdopodobna jest emisja obligacji bezterminowych pozwalająca zwiększyć budżet firmy bez podnoszenia długu. Podobne rozwiązanie zastosowały już Koleje Rosyjskie.

 

 

Druga dieselgate? Porsche mogło fałszować emisję silników benzynowych

Niemieckie Porsche prowadzi śledztwo wewnętrzne w sprawie ukrywania prawdziwej emisyjności samochodów benzynowych tej firmy – donosi Bild am Sonntag.

Bild am Sonntag/Wojciech Jakóbik

 

Gazeta ustaliła, że Porsche poinformowało już o sprawie prokuraturę generalną, Federalny Urząd Motoryzacyjny oraz władze Niemiec i USA o możliwych manipulacjach urządzeniami i oprogramowaniem mierzącym emisję z silników jego samochodów wyprodukowanych między 2008 a 2013 rokiem, między innymi z modeli Panamera i 911.

Te informacje mogą sugerować kolejną aferę po tzw. dieselgate, czyli ujawnieniu, że silniki diesla Grupy Volkswagen miały fałszowane dane o emisji w celu poprawy wyników mających wpływ na wybory klientów.

 

 

Unia Europejska będzie miała problem z narzuceniem polityki klimatycznej innym

Podatek od śladu węglowego zamieniony w mechanizm dostosowawczy, który miałby nałożyć obciążenia unijnej polityki klimatycznej na partnerów zagranicznych jak USA czy Chiny, może nie wejść w życie przez pandemię koronawiursa i opór polityczny.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Pandemia koronawirusa uderza w gospodarkę, odwracając uwagę od walki ze zmianami klimatu. Ofiarą tego stanu rzeczy może być podatek od śladu węglowego (carbon border tax), który w nowej formule, już jako mechanizm dostosowawczy (carbon border adjustment mechanism) może mieć znaczenie symboliczne.

Bloomberg podaje, że Komisja Europejska rozważała wprowadzenie podatku od śladu węglowego na produkty spoza Europy wytwarzane przy emisji CO2, aby zrównoważyć spadek konkurencyjności gospodarki europejskiej obciążonej unijną polityką klimatyczną i systemem handlu emisjami tego typu.

Jednak wprowadzenie takiego obciążenia na partnerów zagranicznych Unii Europejskiej może wywołać napięcia polityczne. Bloomberg pisze wręcz o groźbie wojny handlowej. Szkic regulacji ma zostać przedstawiony w 2021 roku.

Chociaż nowe rozwiązanie miałoby dać środki na walkę z problemami gospodarczymi wywołanymi pandemią koronawirusa, ta pandemia może doprowadzić do spadku znaczenia tej inicjatywy. Natomiast bez takiego mechanizmu polityka klimatyczna Unii Europejskiej pozostanie wyjątkowym obciążeniem dotykających wyłącznie kraje unijne i obniżającym ich konkurencyjność. – Unia Europejska nauczyła się już, że samotna polityka klimatyczna może się zemścić. W 2012 roku musiała wycofać się z prawa wprowadzającego system handlu emisjami do sektora lotniczego wskutek sprzeciwu USA i Chin.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s