Nord Stream 2 dzieli Niemców, ale prawie żaden nie apeluje o jego blokadę | Szmuglerzy ropy z Iranu zostają wykluczeni z rynku

:Niemcy są ogarnięte dyskusją na temat projektu Nord Stream 2. Choć pojawiają się apele o jego zablokowanie po próbie zabójstwa Aleksieja Nawalnego, to istotna część polityków broni tego przedsięwzięcia i relacji z Rosją.

:NBC News podaje, że cztery tankowce, które szmuglowały ropę z Iranu wbrew sankcjom USA, zostały pozbawione bandery rejestru statków wysp St. Kitts i Nevis. Nie mogą bez nich pracować.

:Prezes Tik Toka Kevin Mayer zrezygnował w obliczu presji USA na sprzedaż tej aplikacji firmie amerykańskiej. Jest to warunek uniknięcia jej blokady na terenie Stanów Zjednoczonych przedstawiony przez Biały Dom.

Nord Stream 2 dzieli Niemców, ale prawie żaden nie apeluje o jego blokadę

Niemcy są ogarnięte dyskusją na temat projektu Nord Stream 2. Choć pojawiają się apele o jego zablokowanie po próbie zabójstwa Aleksieja Nawalnego, to istotna część polityków broni tego przedsięwzięcia i relacji z Rosją.

PNP/Die Welt/Politico/Wojciech Jakóbik

 

Parlament Meklemburgii-Pomorza Zachodniego zajmie się 27 sierpnia między innymi przyszłością projektu Nord Stream 2. Debata zaproponowana przez polityków SPD, CDU i opozycyjnej lewicy nosi tytuł „Nie ma miejsca na szantaż w handlu światowym”.

Jedynie Handelsblatt zaapelował, aby Niemcy porzuciły Nord Stream 2 po próbie zabójstwa opozycjonisty rosyjskiego Aleksieja Nawalnego, który jest obecnie leczony w Berlinie, Die Welt przekonuje, że relacje rosyjsko-niemieckie przeszły już różne kryzysy, a otrucie Nawalnego ich nie zaburzy. Dziennik przekonuje, że kanclerz Angela Merkel działa na rzecz Nord Stream 2 we współpracy z prezydentem Władimirem Putinem i broni go przed sankcjami amerykańskimi, które mogą zostać poszerzone, uderzając w firmy niemieckie zaangażowane w budowę i finansowanie tego spornego projektu.

Spór o Nord Stream 2 został omówiony przez rzeczników do spraw zagranicznych chadeków z CDU i socjalistów z SPD na łamach Politico. Juergen Hardt z CDU przekonuje, że „Nord Stream 2 był błędem” idąc w ślad Norberta Roettgena, możliwego następcy kanclerz Merkel. Jego zdaniem przez ten projekt Niemcy straciły reputację w Polsce i krajach bałtyckich. – Chciałbym, abyśmy mieli bardziej skoordynowaną politykę z naszymi partnerami europejskimi – przekonywał, uznając Nord Stream 2 za „porażkę niemieckiej polityki zagranicznej”. Jego zdaniem jest jednak za późno na zatrzymanie tego projektu i trzeba zapewnić, aby nie stał się zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Europy. Nils Schmid z SPD nawołuje do bardziej krytycznego stanowiska wobec Rosji po otruciu Nawalnego, ale jego zdaniem blokada „Nord Stream 2” byłaby krokiem za daleko.

 

 

Szmuglerzy ropy z Iranu zostają wykluczeni z rynku

NBC News podaje, że cztery tankowce, które szmuglowały ropę z Iranu wbrew sankcjom USA, zostały pozbawione bandery rejestru statków wysp St. Kitts i Nevis. Nie mogą bez nich pracować.

NBC News/Wojciech Jakóbik

 

Przynależność narodowa czterech statków, o których informuje NCB News, jest obecnie opisana w rejestrach oficjalnych jako nieznana. Z tego powodu te jednostki nie będą mogły cumować w portach ani ubiegać się o ubezpieczenie i są wyłączone z rynku.

To reakcja na śledztwo NCB News, z którego wynika, że Iran zastosował szereg działań z udziałem części załóg tankowców naftowych w celu zamaskowania dostaw ropy z jego terytorium niezgodnych z sankcjami amerykańskimi wprowadzonymi wobec Teheranu. NBC News informowało o piętnastu jednostkach stosujących takie techniki, w tym Giessel, Ekaterina, Lerax i Amfitriti, które zostały pozbawione bander.

Iran nie uznaje sankcji USA i uważa je za uderzenie w fundamenty ekonomiczne tego państwa uzależnionego od sprzedaży węglowodorów. Są one także przedmiotem krytyki Chin i Rosji.

 

 

Prezes Tik Toka rezygnuje wobec zarzutów USA, że ta aplikacja służy szpiegostwu

Prezes Tik Toka Kevin Mayer zrezygnował w obliczu presji USA na sprzedaż tej aplikacji firmie amerykańskiej. Jest to warunek uniknięcia jej blokady na terenie Stanów Zjednoczonych przedstawiony przez Biały Dom.

Associated Press/Wojciech Jakóbik

 

Amerykanie uważają, że Tik Tok służy partii komunistycznej Chin do szpiegowania obywateli USA. Prezes Tik Toka uznał, że musi zrezygnować wobec „znacznej zmiany w otoczeniu politycznym”. Przekonuje, że możliwe jest szybkie odnalezienie rozwiązania pozwalającego działać aplikacji bez przeszkód, ale mimo to decyduje się na dymisję.

Mayer został szefem Tik Toka w maju 2020 roku, do którego trafił z korporacji Disneya.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s