Francja zgłasza Niemcom zastrzeżenia do Nord Stream 2 | Rosjanie znów rezerwują całą moc Gazociągu Jamalskiego

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Prezydent Francji Emmanuel Macron przyznał, że ma zastrzeżenia do Nord Stream 2. Mówił o nich kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

:Prezydenci Białorusi i Rosji rozmawiali telefonicznie o współpracy „na wszelkich polach” pomimo protestów trwających w Mińsku oraz innych miastach po sfałszowanych wyborach prezydenckich.

:Gazprom zarezerwował 100 procent przepustowości Gazociągu Jamalskiego na odcinku polskim na trzeci kwartał 2020 roku. Nie zgłosił się jednak po przepustowość w późniejszych latach, sugerując, że porzuci ten szlak po ukończeniu spornego gazociągu Nord Stream 2.

Francja zgłasza Niemcom zastrzeżenia do Nord Stream 2

Prezydent Francji Emmanuel Macron przyznał, że ma zastrzeżenia do Nord Stream 2. Mówił o nich kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Macron cytowany przez Reutersa przyznał, że Nord Stream 2 budzi jego zastrzeżenia ze względu na to, że wzmacnia zależność Europy od gazu z Rosji. – Nie uważam, abyśmy powinni mieć teraz podejście do Rosji w postaci naiwności. Nie uważam, że powinniśmy jej napędzać poprzez wzrost naszej zależności od Rosji. To był zawsze powód moich zastrzeżeń wobec projektu Nord Stream 2. Pani kanclerz o tym wie – mówił prezydent Francji.

Gazociąg Nord Stream 2 ma być ukończony do końca 2020 roku lub w pierwszym kwartale 2021 roku. Jeden z partnerów finansowych projektów to francuskie Engie. Niemiecki Uniper, będący nim także, zgłosił oficjalnie, że Nord Stream 2 grozi dalsze opóźnienie lub blokada z powodu planu poszerzenia sankcji USA względem tego przedsięwzięcia.

 

 

Rosja chce współpracować z Białorusią pomimo protestów po sfałszowanych wyborach

Prezydenci Białorusi i Rosji rozmawiali telefonicznie o współpracy „na wszelkich polach” pomimo protestów trwających w Mińsku oraz innych miastach po sfałszowanych wyborach prezydenckich.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

 

Strony miały zadeklarować „wzajemną gotowość do dalszego wzmacniania sojuszu rosyjsko-białoruskiego oraz rozwoju wzajemnie owocnej współpracy na wszelkich polach”. Prezydent Rosji Władimir Putin miał także złożyć Aleksandrowi Łukaszence życzenia urodzinowe i zaprosił go do Moskwy w najbliższych tygodniach.

Białoruś i Rosja współpracują między innymi w sektorze bezpieczeństwa i energetyki. Rosjanie budują atom na Białorusi, czyli Elektrownię Ostrowiec. Dostarczają jej także cztery piąte ropy naftowej i cały wolumen gazu ziemnego. Białoruś jest krajem tranzytowym tych dostaw do Europy.

Wybory prezydencie z dziewiątego sierpnia tego roku skończyły się zwycięstwem Łukaszenki, ale zostały zakwestionowane przez Zachód i opozycje białoruską. Białorusini domagają się teraz powtórzenia wyborów w standardach demokratycznych, które pozwolą wyłonić prawdziwego zwycięzcę. Nieoficjalne wyniki sugerują, że była nim Swietłana Cichanouska, znajdująca się obecnie w strukturach opozycyjnych zarządzających protestami.

 

Rosjanie znów rezerwują całą moc Gazociągu Jamalskiego

Gazprom zarezerwował 100 procent przepustowości Gazociągu Jamalskiego na odcinku polskim na trzeci kwartał 2020 roku. Nie zgłosił się jednak po przepustowość w późniejszych latach, sugerując, że porzuci ten szlak po ukończeniu spornego gazociągu Nord Stream 2.

Neftegaz/Wojciech Jakóbik

 

Rosyjski Gazprom zarezerwował już 90 procent przepustowości rocznej Gazociągu Jamalskiego w aukcji z czerwca. Dokupił teraz pozostałe 10 procent w aukcji kwartalnej dostępne w trzecim kwartale 2020 roku – informuje Neftegaz.ru.

Rosjanie zmniejszyli rezerwację Gazociągu Jamalskiego w Polsce wiosną, kiedy ograniczone zapotrzebowanie na gaz rosyjski w Europie zmusiło ich do ograniczenia eksportu. Wykorzystanie Jamału jesienią ma znów wzrosnąć, ale nie wiadomo czy Rosjanie będą zainteresowani jego przepustowością w 2021 roku, kiedy chcą mieć gotowy Nord Stream 2, gazociąg omijający Polskę i pozwalający dostarczyć gaz bezpośrednio do Niemiec.

Polacy udostępnili przepustowość Gazociągu Jamalskiego w drodze aukcji. Liczą na jego wykorzystanie przez różnych klientów, nie tylko Rosjan. Oficjalnie przyznają, że są przygotowani na scenariusz, w którym Rosjanie porzucają szlak jamalski w 2021 roku lub później.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s