Odrodzenie rewolucji łupkowej może uderzyć w porozumienie naftowe | Gazprom płaci za przegrany arbitraż, ale nie zamierza ustąpić Polakom w sądzie

:Wydobycie ropy w USA zaczęło rosnąć w czerwcu po bezprecedensowej depresji majowej. Wzrosło do 10,4 mln baryłek dziennie. To reakcja na wzrost ceny ropy w lecie.

:Departament Sprawiedliwości USA informuje, że zajął trzy strony umożliwiające szmuglowanie paliwa z Iranu do Wenezueli.

:Rosyjski Gazprom informuje, że przekazał polskiemu PGNiG 100 mld rubli po przegranym arbitrażu, ale nadal będzie skarżył ten wyrok.

Odrodzenie rewolucji łupkowej może uderzyć w porozumienie naftowe

Wydobycie ropy w USA zaczęło rosnąć w czerwcu po bezprecedensowej depresji majowej. Wzrosło do 10,4 mln baryłek dziennie. To reakcja na wzrost ceny ropy w lecie.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Raport Energy Information Administration informuje, że choć wydobycie w czerwcu wzrosło o 4,2 procent do 10,436 mln baryłek dziennie w porównaniu z majem, to rok do roku było niższe o 13,7 procent.

Wydobycie ropy amerykańskiej w marcu 2020 roku sięgnęło 12,7 mln baryłek dziennie. Majowa depresja oznaczała, że wydobycie w owym miesiącu sięgnęło 10,02 mln baryłek dziennie wobec prognozy 11,45 mln. Powodem było załamanie wydobycia przez pandemię koronawirusa, która ograniczyła istotnie zapotrzebowanie na ropę i obniżyła jej ceny na giełdach po tym, jak zrobiło to wiosną zatrzymanie porozumienia naftowego OPEC+. Wydobycie w czerwcu w porównaniu z marcem spadło o 21 procent.

Jednakże powrót działalności gospodarczej oraz porozumienia naftowego pozwolił na wzrost średnich cen mieszanki ropy WTI z 28,5 dolarów za baryłkę w maju do 38,3 dolarów w maju. To sygnał, że wydobycie w USA może znów rosnąć. Póki co liczba wiertni wynosi około 254 jednostek, z tego 180 zajmuje się wydobyciem ropy. W marcu było ich 728, a w sierpniu – 244. Rystad Energy przewiduje, że wydobycie ropy amerykańskiej wzrośnie do 10,9-11 mln baryłek dziennie do końca lata.

Kommiersant ostrzega, że ponowny wzrost wydobycia w USA może osłabić oddziaływanie ograniczenia produkcji krajów OPEC+ w ramach porozumienia naftowego, które zdejmuje z rynku obecnie 7,7 mln baryłek dziennie. Jednakże szczyt wydobycia w USA sięgał 12,9 mln baryłek dziennie, więc jest wciąż daleko do pełnego odbicia.

 

 

Amerykanie blokują strony umożliwiające szmuglowanie paliwa z Iranu do Wenezueli

Departament Sprawiedliwości USA informuje, że zajął trzy strony umożliwiające szmuglowanie paliwa z Iranu do Wenezueli.

Departament Sprawiedliwości USA/Wojciech Jakóbik

 

Amerykanie zajęli cztery ładunki z paliwem irańskim o wolumenie 1,116 mln baryłek dla Wenezueli w sierpniu. Pod koniec miesiąca zablokowali trzy strony internetowe wykorzystywane przez firmy Mobin International, Sohar Fuel i Oman Fuel organizujące dostawy paliwa Islamskiej Straży Rewolucyjnej Iranu uznawanej w USA za organizację terrorystyczną do Wenezueli.

Pieniądze zebrane w tym procesie mają trafić na Fundusz Ofiar Terroryzmu Państwowego USA po zakończeniu postępowania.

 

 

Gazprom płaci za przegrany arbitraż, ale nie zamierza ustąpić Polakom w sądzie

Rosyjski Gazprom informuje, że przekazał polskiemu PGNiG 100 mld rubli po przegranym arbitrażu, ale nadal będzie skarżył ten wyrok.

TASS/Wojciech Jakóbik

 

Dyrektor departamentu finansowego i ekonomicznego Aleksander Iwannikow zadeklarował, że jego firma zapłaciła w drugim kwartale 2020 roku 100 mld rubli (1,5 mld dolarów) na konto PGNiG w zgodzie z wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, który uznał, że Rosjanie oferowali zbyt wysoką cenę w kontrakcie jamalskim i zasądził konieczność jej rewizji. PGNiG potwierdzał, że otrzymał te środki.

Rosjanie nie zamierzają jednak ulegać wyroki arbitrażu i będą kontynuować apelację, o czym poinformował media Iwannikow.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s