Protesty przeciwko zamykaniu atomu w Niemczech | Nord Stream 2 może zostać zatrzymany na wiele sposobów. Ekolodzy szykują protesty

Demonstracja w obronie atomu w Niemczech. Fot. Nuklearia
Demonstracja w obronie atomu w Niemczech. Fot. Nuklearia

:Trwają protesty przeciwko zamykaniu elektrowni jądrowych w Niemczech. Organizuje je organizacja Nuklearia wykształcona z Partii Piratów i domagająca się uwzględnienia atomu w miksie energetycznym.

:Europejskie wydanie Politico zawiera spis sześciu sposobów na zatrzymanie spornego projektu Nord Stream 2. Trwa dyskusja na ten temat w Niemczech, a ekolodzy już zapowiadają protesty.

Protesty przeciwko zamykaniu atomu w Niemczech

Trwają protesty przeciwko zamykaniu elektrowni jądrowych w Niemczech. Organizuje je organizacja Nuklearia wykształcona z Partii Piratów i domagająca się uwzględnienia atomu w miksie energetycznym.

– Doszliśmy do wniosku, że chociaż Odnawialne Źródła Energii są doskonałym wyborem w określonych scenariuszach i zastosowaniach, same w sobie nie wystarczą do zaopatrzenia w energię nowoczesnego społeczeństwa przemysłowego. Z tego względu uznaliśmy energetykę jądrową za ultraniskoemisyjną opcję o wysokiej gęstości energetycznej – czytamy na stronie Nuklearii.

Organizacja deklaruje gotowość do organizacji konferencji, spotkań i wystąpień publicznych w celu wytworzenia lobby pronuklearnego mającego stanowić alternatywę do lobbystów antynuklearnych, którzy zdaniem Nuklearii zdominowali debatę publiczną w Niemczech.

Członkowie tej organizacji demonstrują w obronie elektrowni jądrowych przez cały wrzesień w ramach akcji SAVEGER6 mającej na celu uchronić istniejące obiekty nuklearne w Niemczech przed zamknięciem zaplanowanym przez rząd do 2022 roku. – Domagamy się zamknięcia węgla i uruchomienia atomu – informują organizatorzy. Pierwsze demonstracje odbyły się już pod elektrowniami Brokdorf, Emsland i Grohnde. Kolejne mają się odbyć przy elektrowniach Isar, Gundremmingen oraz Gemmrigheim.

Nuklearia/Wojciech Jakóbik

 

Nord Stream 2 może zostać zatrzymany na wiele sposobów. Ekolodzy szykują protesty

Europejskie wydanie Politico zawiera spis sześciu sposobów na zatrzymanie spornego projektu Nord Stream 2. Trwa dyskusja na ten temat w Niemczech, a ekolodzy już zapowiadają protesty.

Politico przypomina, że niemieckie urzędy wydały pozwolenia na budowę Nord Stream 2. Pierwsze pochodzi od urzędu górniczego w Stralsund podlegający władzom Meklemburgii-Pomorza Przedniego popierającym sporny gazociąg. Drugi urząd to Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna, która jednak jest apolityczna i trudno przekonać ją do działania na niekorzyść projektu. Cofnięcie tych pozwoleń bez odpowiedniego uzasadnienia mogłoby wywołać pozwy sądowe Nord Stream 2 AG.

Jednakże pozwolenia mogłyby zostać zakwestionowane w sądzie przez ekologów. Takie działanie zapowiedziała już organizacja Deutsche Umwelthilfe, która planuje protesty przeciwko Nord Stream 2 pod koniec września. Zakwestionowała już w sądzie decyzję ze Stralsund, podważając wiarygodność oceny oddziaływania Nord Stream 2 na środowisko. Zdaniem tej organizacji budowa powinna być wstrzymana do rozstrzygnięcia tego sporu sądowego.

Politico podaje także kolejny sposób na zatrzymanie Nord Stream 2, czyli blokadę importu gazu z Rosji w ramach ochrony interesów bezpieczeństwa Niemiec zgodnie z ustawą o handlu zagranicznym i płatnościach. Mogłaby to być na przykład odpowiedź na otrucie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego o które Niemcy oskarżyły Kreml. Jednak sąd niemiecki mógłby podważyć taką decyzję, jeżeli podjęte działania zostałyby uznane za nieproporcjonalne do szkody. Nie jest też jasne czy Niemcy mogą same wstrzymywać dostawy gazu przez swe terytorium, wpływając w ten sposób na całą Unię Europejską, czy też takie działania są zarezerwowane dla Unii jako całości.

Kolejne rozwiązanie to poszerzone sankcje USA, które mogłyby uniemożliwić ukończenie budowy Nord Stream 2. Politico przyznaje, że Niemcy mogłyby uznać za wygodne rozwiązanie problemu poprzez zrzucenie odpowiedzialności politycznej za uderzenie w rosyjski projekt na Amerykanów.

Niemcy mogą również zaapelować o sankcje unijne, które według Politico byłoby najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Rada Unii Europejskiej musiałaby zagłosować jednogłośnie za sankcjami. Zdaniem portalu widoczna zmiana zdania na temat Nord Stream 2 w krajach, których firmy są zaangażowane w ten projekt, jak Paryż i Rzym, sugeruje możliwość udanego głosowania w tej sprawie.

Ostatnie rozwiązanie to odmowa certyfikacji Nord Stream 2 po ukończeniu budowy. Określona firma będzie musiała stwierdzić gotowość tego gazociągu do pracy i mogą ją za to spotkać sankcje USA uwzględniające takie podmioty w projekcie z parlamentu amerykańskiego. Warto przypomnieć, że Nord Stream 2 ma zostać podporządkowany zrewidowanej dyrektywie gazowej Unii Europejskiej. Jeżeli tak się nie stanie, Komisja Europejska nie dopuści go do pracy. Politico przypomina, że Komisja zastrzegła, że nie zgodzi się na żadne działania będące próbą obejścia tego prawa, jak zmiana w postaci przekazania akcji projektu podmiotowi zależnemu Gazpromu.

Politico/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s