Siła Syberii 2 ma dać Gazpromowi faktyczny zwrot do Azji | Ustawa Nawalnego? Komisja przygotowuje sankcje i mówi o Nord Stream 2

Dwa szlaki doprowadzenia gazu ziemnego z Rosji do Chin – zachodni i wschodni (w 2020 roku w jego ramach ma ruszyć gazociąg Siła Syberii)

:Prezydent Rosji odbył spotkanie robocze z prezesem Gazpromu i rozmawiał o projekcie Siła Syberii 2, który ma umożliwić dywersyfikację rynków zbytu i dostawy do Azji ze złóż poświęconych dotąd Europie.

:Podczas przemówienia przewodniczącej Komisji Europejskiej na temat nowych sankcji wobec Rosji pojawił się wątek Nord Stream 2 i otrucia Aleksieja Nawalnego.

:Kommiersant ustalił, że rosyjska spółka elektroenergetyczna Inter RAO zamierza przejąć aktywa Enela i Unipera w Rosji, które pozwolą między innymi sięgnąć po Odnawialne Źródła Energii.

 

Siła Syberii 2 ma dać Gazpromowi faktyczny zwrot do Azji

Prezydent Rosji odbył spotkanie robocze z prezesem Gazpromu i rozmawiał o projekcie Siła Syberii 2, który ma umożliwić dywersyfikację rynków zbytu i dostawy do Azji ze złóż poświęconych dotąd Europie.

Władimir Putin spotkał się z Aleksiejem Millerem by omówić postępy projektu Siła Syberii 2, który został zmodyfikowany na życzenie prezydenta tak, aby ciągnął się z Rosji do Chin przez Mongolię. Prezes Gazpromu poinformował, że trwają prace projektowe i rozmowy na temat odcinka mongolskiego. Został podpisany list intencyjny o stworzeniu spółki mającej przygotować studium wykonalności i wybrać szlak przez Mongolię. Zakończy pracę w pierwszym kwartale 2021 roku.

– Siła Syberii 2 pozwoli połączyć moce przesyłowe na Zachodzie z tymi na Wschodzie – ocenił Miller. – Da także możliwość dalszej gazyfikacji Syberii Wschodniej i Zabajkala. Będzie to nowy korytarz eksportowy z mocą do 50 mld m sześc. rocznie i możliwością dostaw z Jamału już nie tylko na rynek europejski, ale także azjatycki – dodał.

Pierwsza Siła Syberii już funkcjonuje, ale nie daje dywersyfikacji rynków zbytu, bo doprowadza gaz z Syberii Wschodniej do Chin bez możliwości importu ze złóż zachodnich Gazpromu.

Kremlin.ru/Wojciech Jakóbik

 

Ustawa Nawalnego? Komisja przygotowuje sankcje i mówi o Nord Stream 2

Podczas przemówienia przewodniczącej Komisji Europejskiej na temat nowych sankcji wobec Rosji pojawił się wątek Nord Stream 2 i otrucia Aleksieja Nawalnego.

Przewodnicząca Ursula von der Leyen wypowiedziała się na temat relacji Unii Europejskiej z Rosją. – Chcę powiedzieć tym, którzy są za bliższymi relacjami z Rosją, że otrucie chemiczne Aleksieja Nawalnego (opozycjonisty rosyjskiego – przyp. red.) to nie jest oddzielna sprawa. Widzieliśmy podobne podejście w Gruzji, na Ukrainie, w Syrii oraz w Salisbury (brytyjska miejscowość, w której został otruty Siergiej Skripal). Widzieliśmy ingerencję w wybory w różnych częściach świata. To zachowanie się nie zmienia. Nie zmieni go też żaden gazociąg – mówiła von der Leyen, odnosząc się do projektu gazociągu Nord Stream 2.

Szefowa Komisji zapowiedziała, że niebawem przedstawi nową propozycję sankcji unijnych wobec Rosji podobną do amerykańskiej ustawy Magnickiego. Ma także stworzyć nowy zestaw narzędzi pozwalający reagować jej szybko na niepokojące wydarzenia „gdziekolwiek zajdą, w Hong Kongu, Moskwie czy Mińsku”. Ustawa Magnickiego pozwoliła USA wprowadzać personalne sankcje przeciwko ludziom łamiącym prawa człowieka i związanych ze śmiercią prawnika Siergieja Magnickiego.

Niemcy ogarnęła dyskusja o sankcjach wobec Nord Stream 2. Część polityków oczekuje zablokowania tego projektu przez Berlin, inni mówią o moratorium. Jego obrońcy przekonują, że jest za późno by coś zrobić, a wszelkie próby blokady skończą się odszkodowaniami. Ich przeciwnicy nie uznają tego argumentu.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

 

Rosja planuje renacjonalizację energetyki z zielonym zwrotem

Kommiersant ustalił, że rosyjska spółka elektroenergetyczna Inter RAO zamierza przejąć aktywa Enela i Unipera w Rosji, które pozwolą między innymi sięgnąć po Odnawialne Źródła Energii.

Uniper i Enel zakupiły je przy okazji rozdziału właścicielskiego państwowego koncernu Zjednoczone Systemy Energetycznej Rosji. Chodzi odpowiednio o spółki Unipro i Enel Rosja. Strony odmówiły Kommiersantowi komentarza na ten temat.

Inter RAO zapisało w strategii do 2030 roku, że zainwestuje do biliona rubli w następnej dekadzie. Połowa tych środków ma zostać przeznaczona na przejęcia i akwizycje. Unipro to jedna z największych firm energetycznych w Rosji z mocą 11,2 GW. Enel Rosja posiada trzy elektrownie gazowe o łącznej mocy 5,6 GW. Inwestuje także w Odnawialne Źródła Energii, w tym w Rosji, gdzie ma zbudować 362 MW farm wiatrowych na lądzie.

Według Władimira Skliara z VTB Capital przejęcie Enel Rosja przez Inter RAO da mu wzrost EBITDA o około 10 procent w następnych pięciu latach i pozwoli na transformację energetyczną z udziałem aktywów odnawialnych, które będą współgrać z gazowymi. Przejęcie Unipro podniesie EBITDA o 21 procent. Ta zmiana będzie jednak oznaczała wycofanie się podmiotów prywatnych z rynku energii w Rosji.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Maruderzy porozumienia naftowego dostaną więcej czasu

Grupa OPEC+ zrealizowała jako całość cięcia porozumienia naftowego w około 101 procentach w sierpniu – podaje Reuters. Jednak Zjednoczone Emiraty Arabskie zrealizowały je jedynie w około 10 procentach.

Emiraty tłumaczą się faktem, że wzrosło zapotrzebowanie na gaz w sektorze wytwarzania energii, a jest on pozyskiwany razem z ropą naftową, sierpień był gorący, a obywatele ZEA mniej podróżowali za granicę. Zapowiadają, że zrekompensują braki w nadchodzących miesiącach. ZEA miały przedstawić plan w tej sprawie na posiedzeniu Połączonej Komisji Monitorującej (JMMC) OPEC+ 15 września.

Kraje zalegające z cięciami w poprzednich miesiącach, czyli Irak i Nigeria, podjęły wysiłki na rzecz nadrobienia braków. Źródła Reutersa przekonują, że kraje OPEC+ zdecydują raczej o przedłużeniu czasu na usuwanie zaległości niż o zwiększeniu cięć w ramach układu.

Porozumienie naftowe zakłada redukcję wydobycia w krajach OPEC+ o w sumie 7,7 mln baryłek do końca roku i 5,6 mln do połowy 2021 roku w celu podniesienia wartości baryłki na rynku.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s