Maruderzy porozumienia naftowego nie usunęli zaległości, ale dostali czas | Supertankowiec Wenezueli nie może się wyswobodzić z sankcji USA

Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr
Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr

:Spotkanie połączonej komisji monitorującej OPEC+ zakończyło się przedłużeniem czasu na nadrobienie zaległości cięć przez maruderów porozumienia naftowego.

:Francuskie Les Echos informuje, że przewodnicząca Komisji Europejskiej wzywa do zmiany podejścia do Nord Stream 2, który nie może być uznawany za projekt czysto ekonomiczny jak ocenia kanclerz Angela Merkel.

:Największy supertankowiec w Wenezueli ma nową nazwę i został zarejestrowany pod rosyjską banderą w celu ominięcia sankcji USA, które uniemożliwiają pracę jednostkom dostarczającym ropę reżimowi w Caracas.

Maruderzy porozumienia naftowego nie usunęli zaległości, ale dostali czas

Spotkanie połączonej komisji monitorującej OPEC+ zakończyło się przedłużeniem czasu na nadrobienie zaległości cięć przez maruderów porozumienia naftowego.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

OPEC+ wezwała kraje zalegające z cięciami do przedstawienia planu kompensacji do końca września. Cięcia do końca roku powinny wynosić 7,7 mln baryłek dziennie. Nie wszystkie kraje się z nich wywiązują, o czym informował BiznesAlert.pl. Miały czas od sierpnia do września 2020 roku na obniżkę wydobycia o 2,3 mln baryłek, ale zdołały osiągnąć poziom 100 tysięcy baryłek.

Porozumienie zostało zrealizowane w sierpniu w ponad 100 procentach i chociaż jest to lepszy wynik niż w lipcu (95 procent), to pokazuje, że maruderzy nie nadrobili zaległości. – Fałszywe obietnice nie tylko dyskredytują tych, którzy je składają, ale także osłabiają nasz wspólny cel – mówił książę Abdel Aziz bin Salman, minister energetyki Arabii Saudyjskiej. Mimo tak ostrej wypowiedzi OPEC+ zdecydowało się dać krajom z zaległościami czas do końca roku na ich usunięcie.

Cena ropy zareagowała podwyżką wartości. Brent zyskał 2,5 procent i kosztował 43,26 dolarów za baryłkę. Kolejne spotkanie komisji technicznej OPEC+ odbędzie się 15 października, a połączonej komisji monitorującej – 19 października.

 

 

Komisja apeluje o dyskusję na temat Nord Stream 2. „To projekt wysoce polityczny”

Francuskie Les Echos informuje, że przewodnicząca Komisji Europejskiej wzywa do zmiany podejścia do Nord Stream 2, który nie może być uznawany za projekt czysto ekonomiczny jak ocenia kanclerz Angela Merkel.

Les Echos/Wojciech Jakóbik

 

– Przez długi czas mieliśmy czysto ekonomiczne podejście do tego projektu. Jestem przekonana, że jest to także wysoce polityczny projekt. Jednakże zachowanie Rosji nie poprawiło się i ma nawet tendencję do pogorszenia. Nasza nadzieja na poprawę naszych relacji z pomocą tego gazociągu słabnie. Rosja nie zmieni swego podejścia z powodu infrastruktury. Musimy dlatego ponownie włączyć ten temat do szerszego zagadnienia naszych relacji z Moskwą – powiedziała gazecie Les Echos przewodnicząca Ursula von der Leyen.

Tymczasem kanclerz Niemiec Angela Merkel przekonuje, że ten projekt jest czysto ekonomiczny i będzie realizowany pomimo kolejnych, wrogich działań Rosji z otruciem rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego na czele.

Parlament Europejski wezwał do zatrzymania Nord Stream 2 i przedstawił wśród proponowanych działań zaradczych przeciwko Rosji także sankcje wobec firm wspierających reżim na Kremlu, a więc także Gazpromu i Nord Stream 2 AG odpowiedzialnych za sporny projekt gazociągu z Rosji do Niemiec.

 

 

Supertankowiec Wenezueli nie może się wyswobodzić z sankcji USA

Największy supertankowiec w Wenezueli ma nową nazwę i został zarejestrowany pod rosyjską banderą w celu ominięcia sankcji USA, które uniemożliwiają pracę jednostkom dostarczającym ropę reżimowi w Caracas.

Dziennik RBK ustalił, że tankowiec zwany wcześnie Ayacucho zmienił w maju 2020 roku nazwę na Maksym Gorki, a potem został zarejestrowany pod rosyjską banderą. Został sklasyfikowany przez stosowną instytucję rosyjską 20 sierpnia tego roku.

RBK/Wojciech Jakóbik

 

To jeden z największych tankowców na świecie o pojemności do dwóch mln baryłek ropy. W przeszłości był wykorzystywany przez PetroChina i PDVSA do dostaw do Wenezueli z pomocą joint venture CV Shipping. Amerykanie wprowadzili jednak sankcje uniemożliwiające dostawy ropy do reżimu w Caracas ze względu na to, że statki świadczące taką usługę nie mogą znaleźć ubezpieczyciela. Spowodowały one, że CV Shipping ogłosiło bankructwo.

Według RBK zmiana bandery z wenezuelskiej na rosyjską może ułatwić supertankowcowi Maksym Gorki uzyskać ubezpieczenie. Ma w tym pomóc także przekazanie tego statku pod kuratelę Narodowego Instytutu Zarządzania Zasobami Wodnymi Wenezueli, który nie jest jeszcze objęty sankcjami. Gorki należy oficjalnie do firmy rosyjsko-wenezuelskiej Transoceania założonej na początku 2020 roku. Póki co stacjonuje w Wenezueli, pracując jako pływający magazyn ropy, ale ma zostać odesłany do Chin na naprawy.

RBK przyznaje jednak, że Gorki prawdopodobnie zostanie objęty sankcjami i nie otrzyma ubezpieczenia. Jedyna szansa na powrót do pracy to nowe zajęcie, na przykład na wodach rosyjskich.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s