Śródziemnomorski sojusz gazowy powstaje ze sporem z Turcją w tle | Chiny chcą osiągnąć neutralność klimatyczną w 2060 roku. Klimat czy geopolityka?

East Med. Gazociąg Śródziemnomorski. Fot. Wikimedia Commons
East Med. Gazociąg Śródziemnomorski. Fot. Wikimedia Commons

:Ministrowie energetyki krajów regionu podpisało kartę Forum Gazowego Wschodniego Morza Śródziemnego o współpracy przy eksploatacji złóż.

:Przewodniczący Xi Jinping ogłosił, że Chiny osiągnie szczytową emisję CO2 przed 2030 rokiem i neutralność klimatyczną w 2060 roku.

 

Śródziemnomorski sojusz gazowy powstaje ze sporem z Turcją w tle

Ministrowie energetyki krajów regionu podpisało kartę Forum Gazowego Wschodniego Morza Śródziemnego o współpracy przy eksploatacji złóż.

Al-Monitor/Wojciech Jakóbik

 

Konferencja online zorganizowana przez Egipt skupiła przedstawicieli Autonomii Palestyńskiej, Cypru, Grecji, Izraela, Jordanii oraz Włoch. Obserwowali ją ambasadorowie Francji, USA i Unii Europejskiej. Forum zostało powołane przez ministrów energetyki Izraela i Egiptu po odkryciu złóż gazu na wodach izraelskich. Te połączone z zasobami Cypru mogą posłużyć rozwojowi współpracy energetycznej oraz pogłębienia dialogu politycznego w regionie.

Podpisanie karty Forum Gazowego Wschodniego Morza Śródziemnego to formalne potwierdzenie utworzenia takiej organizacji międzynarodowej. Deklaracja sygnatariuszy głosi, że ma ona służyć systematycznemu dialogowi politycznemu na temat gazu ziemnego, który ma doprowadzić do rozwoju regionalnego rynku tego paliwa oraz pełnego wykorzystania zasobów z korzyścią dla obywateli krajów zaangażowanych w ten proces. Izrael pragnie na początek uruchomić dostawy gazu do Egiptu i Jordanii. Trwają rozmowy o gazociągu EastMed wspieranym przez Komisję Europejską, który dostarczyłby gaz z Morza Śródziemnego do Grecji i Włoch.

Podpisanie karty śródziemnomorskiej odbyło się w cieniu sporu Turcji i Grecji o wody terytorialne Morza Śródziemnego i surowce znajdujące się pod nimi. Turcy wiercą w poszukiwaniu surowców w pobliżu wysp greckich. Mediacja kanclerz Niemiec Angeli Merkel i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela doprowadziła do deklaracji Turków i Greków o woli wznowienia rozmów.

 

 

Chiny chcą osiągnąć neutralność klimatyczną w 2060 roku. Klimat czy geopolityka?

Przewodniczący Xi Jinping ogłosił, że Chiny osiągnie szczytową emisję CO2 przed 2030 rokiem i neutralność klimatyczną w 2060 roku.

BBC/Twitter/Reuters/Wojciech Jakóbikx

 

Deklaracja padła na Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych. Komentatorzy cytowani przez BBC przekonują, że Państwo Środka chce wypełnić próżnię po USA, które odmawiają deklaracji w sprawie neutralności klimatycznej. Li Shuo z Greenpeace Asia przekonuje, że Xi zamierza wykorzystać agendę klimatyczną w celach geopolitycznych.

– To ważny krop w ramach naszej globalnej walki ze zmianami klimatu w ramach porozumienia klimatycznego z Paryża. Będziemy współpracować z Chinami przy realizacji tego celu, ale jeszcze wiele pracy jest do wykonania – oceniła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na Twitterze.

Xi Jinping zadeklarował także, że Chiny będą wspierać bardziej ambitne działania na rzecz „zielonej odbudowy” gospodarki globalnej po pandemii koronawirusa. Chiny wezwały także do działania multilateralnego na rzecz ochrony klimatu po tym, jak prezydent USA Donald Trump skrytykował je w ONZ za to, że są największym źródłem emisji CO2 na świecie. Sam jednak wycofał USA z porozumienia paryskiego.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s