Koniec Ostpolitik po blokadzie Nord Stream 2? Niemcy już się wahają | Białoruś liczy na obniżkę cen gazu po zbliżeniu z Rosją

System przesyłu gazu na Białorusi.

:Jeżeli Nord Stream 2 zostanie zablokowany przez sankcje USA, Rosja będzie skazana na kolejne rozmowy z Ukrainą o dostawach gazu przez jej terytorium, a jej relacje z Niemcami utracą specjalny charakter – twierdzi Kommiersant.

:Ambasador Białorusi w Rosji Wołodymyr Siemaszko zdradził agencji BełTA, że jego kraj powinien otrzymać pierwszy rabat na początku 2021 roku w ramach stopniowego procesu obniżki cen gazu.

Koniec Ostpolitik po blokadzie Nord Stream 2? Niemcy już się wahają

Jeżeli Nord Stream 2 zostanie zablokowany przez sankcje USA, Rosja będzie skazana na kolejne rozmowy z Ukrainą o dostawach gazu przez jej terytorium, a jej relacje z Niemcami utracą specjalny charakter – twierdzi Kommiersant.

Kommiersant/Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Gazeta przypomina historię projektów Nord Stream 1 i Nord Stream 2, której najnowszą odsłoną jest widmo poszerzenia sankcji USA o rozwiązania, które mogą uderzyć w firmy niemieckie i uniemożliwić ukończenie gazociągu gotowego w ponad 90 procentach. – Jeżeli spełni się najgorszy scenariusz i projekt zostanie całkiem anulowany, o co aktywnie zabiegają niektórzy politycy Bundestagu, konsekwencje będą długoterminowe z punktu widzenia dostaw gazu rosyjskiego do Niemiec oraz relacji Moskwy i Berlina – ocenia autor tekstu.

– Sytuację pogarsza fakt, że brak Nord Stream 2 w żaden sposób nie zagraża dostawom gazu z Niemiec do Europy, bo Gazprom ma kontrakt przesyłowy z Ukrainą do 2025 roku – czytamy w rosyjskiej gazecie. Jeżeli projekt nie dojdzie do skutku, Gazprom pozostanie zależny od szlaku ukraińskiego. Trendy rynkowe powodują, że budowa nowych gazociągów o wielkiej przepustowości traci uzasadnienie. W konsekwencji Rosjanie mogą zwrócić się ku LNG i rynkowi chińskiemu.

Dmitrij Trenin przewodzący Carnegie Moscow Center uważa, że blokada Nord Stream 2 zakończy Ostpolitik, czyli politykę zagraniczną Niemiec zakładającą zbliżenie z Rosją z wykorzystaniem relacji biznesowych. – Wówczas Niemcy będą miały relacje z Rosją jak każdy inny kraj w Europie Zachodniej – napisał na stronie Centrum. Angela Merkel broniąca dotąd Nord Stream 2 opuści stanowisko kanclerz jesienią 2021 roku. – Jeżeli projekt nie zostanie ukończony do tego czasu, jego los stanie się ekstremalnie mglisty – pisze Kommiersant.

Tymczasem Reuters podaje, że niemiecki Uniper rozważa sprzedaż udziałów w odnodze Nord Stream pierwszego, który pracuje od 2011 roku. Niemcy mieliby uzależniać decyzję w tej sprawie od wyniku wyborów prezydenckich w USA jesienią. Wizja sankcji USA wobec Nord Stream 2 może zdaniem źródeł Reutersa odstraszyć inwestorów także od OPAL. Uniper jako pierwszy partner finansowy Nord Stream 2 przyznał oficjalnie, że projektowi grozi dalsze opóźnienie lub zatrzymanie przez sankcje amerykańskie.

 

Białoruś liczy na obniżkę cen gazu po zbliżeniu z Rosją

Ambasador Białorusi w Rosji Wołodymyr Siemaszko zdradził agencji BełTA, że jego kraj powinien otrzymać pierwszy rabat na początku 2021 roku w ramach stopniowego procesu obniżki cen gazu.

BełTA/Wojciech Jakóbik

 

– Miałem spotkanie z Aleksiejem Millerem (prezesem Gazpromu – przyp. red.) w Petersburgu 11 września. Dokonaliśmy postępów w ramach naszego porozumienia. Nie będę wchodził w szczegóły. Pracowaliśmy owocnie i znaleźliśmy konsensus w najważniejszych sprawach – powiedział ambasador. Jego zdaniem nastąpi stopniowa redukcja ceny gazu z Rosji dla Białorusi, poczynając od Nowego Roku. Rok później ma powstać wspólny rynek gazu Związku Białorusi i Rosji.

Białorusini płacą 127 dolarów za 1000 m sześc. gazu rosyjskiego w 2020 roku.

Mińsk znajdujący się pod pręgierzem krytyki areny międzynarodowej za rozprawę z opozycją po sfałszowanych wyborach prezydenckich zbliżył się ponownie do Moskwy. Ceną za lepsze relacje i ustępstwa Rosjan w sprawie dostaw ropy oraz gazu jest przyspieszona integracja, której elementem jest także stworzenie wspólnego rynku błękitnego paliwa.

 

Fitch: Poszerzenie sankcji wobec Nord Stream 2 po wyborach w USA? Bardziej prawdopodobne z Bidenem

Agencja Fitch szacuje, że poszerzenie sankcji wobec spornego projektu gazociągu Nord Stream 2 jest najbardziej prawdopodobne ze wszystkich inicjatyw omawianych w USA w odpowiedzi na agresywną politykę Rosji.

RBK/Wojciech Jakóbik

 

Fitch odpowiedział na pytanie rosyjskiego dziennika RBK o to, jakie sankcje mogą wprowadzić USA po otruciu opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i innych agresywnych działaniach tego kraju. Fitch przyznaje, że kongres amerykański rozważa różne projekty obostrzeń. Wśród nich największe szanse mają sankcje przeciwko ubezpieczycielom i firmom wspierającym budowę Nord Stream 2 wpisane do projektu budżetu Pentagonu. Agencja przewiduje, że może on zostać zatwierdzony po wyborach prezydenckich w USA w listopadzie.

Co ciekawe, Fitch przewiduje, że polityka sankcji USA będzie bardziej spójna w razie zwycięstwa demokraty Joe Bidena. Agencja przyznaje, że niektóre stanowcze działania parlamentu amerykańskiego przeciwko Rosji były niejednokrotnie tonowane przez administrację Donalda Trumpa. Mimo to prezydent Trump podpisał się pod projektem budżetu na 2020 rok zawierającym obecne sankcje wobec Nord Stream 2, które odstraszyły z budowy szwajcarskiego wykonawcę Allseas i już opóźniły projekt.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s