Nord Stream 2 będzie opóźniony prawie dwa lata? | Brytyjczycy nadal boją się nadużyć Huawei

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Vygon Consulting uznaje, że zgoda Danii umożliwia dokończenie budowy spornego gazociągu Nord Stream 2, ale szacuje też, że będzie gotów w drugiej połowie 2021 roku. Pierwotnie miał zacząć pracę z końcem 2019 roku.

:Mieszanki ropy Brent i WTI straciły na wartości ponad pięć procent w kontraktach spotowych ze względu na skokowy wzrost eksportu tego surowca z krajów porozumienia naftowego OPEC+.

:Huawei nie usunęło luk bezpieczeństwa w sprzęcie wykorzystywanym przez sektor telekomunikacyjny Wielkiej Brytanii – wynika z raportu brytyjskiej służby cyberbezpieczeństwa.

 

Nord Stream 2 będzie opóźniony prawie dwa lata?

Vygon Consulting uznaje, że zgoda Danii umożliwia dokończenie budowy spornego gazociągu Nord Stream 2, ale szacuje też, że będzie gotów w drugiej połowie 2021 roku. Pierwotnie miał zacząć pracę z końcem 2019 roku.

Viedomosti/Wojciech Jakóbik

 

Duńska Agencja Energii przyznała zgodę na budowę ostatniego odcinka Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii – informował BiznesAlert.pl. Projekt ma zatem komplet zgód krajów, których wody terytorialne przecina.

Maria Biełowa z Vygon Consulting przyznaje, że Nord Stream 2 może mieć problemy z powodu sankcji USA wobec tego projektu, które mogą zostać poszerzone. Szacuje, że gazociąg może być gotowy w drugiej połowie 2021 roku. Przekonuje, że porozumienie tymczasowe o przesyle gazu rosyjskiego przez Ukrainę do 2024 roku sprawia, że nie trzeba się spieszyć z budową tej magistrali.

 

Ropa szybko tanieje przez koronawirusa i wzrost eksportu OPEC

Mieszanki ropy Brent i WTI straciły na wartości ponad pięć procent w kontraktach spotowych ze względu na skokowy wzrost eksportu tego surowca z krajów porozumienia naftowego OPEC+.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Chodzi o dostawy morskie, które wzrosły z 22,11 mln baryłek dziennie w sierpniu do 22,84 mln baryłek we wrześniu. Eksport z kartelu naftowego OPEC wzrósł w tym czasie z 17,53 do 18,2 mln baryłek dziennie. Chociaż kraje OPEC oraz OPEC+ zawarły porozumienie naftowe o ograniczeniu wydobycia ropy, to mogą swobodnie regulować eksport. Ankieta Reutersa pokazuje, że mimo to Iran i Libia zwolnione z cięć porozumienia zwiększały wydobycie o w sumie 160 tysięcy baryłek dziennie. Rynek interpretuje powyższe wzrosty jako zwiastun obniżek.  

Kolejny czynnik obniżający ceny to powrót obostrzeń w niektórych krajach świata związany z obawa o drugą falę koronawirusa jesienią. Wciąż nie ma szczepionki, która dałaby pewność, że ograniczenia gospodarcze za jakiś czas zostaną zniesione. Kartel OPEC przyznał w oświadczeniu z czwartku pierwszego października, że odnalezienie szczepionki na koronawirusa będzie miało decydujące znaczenie dla stabilizacji rynku ropy oraz przyspieszenia tempa odbudowy gospodarczej.

Cena Brent oscyluje drugiego października wokół 40 dolarów za baryłkę. WTI – wokół 38 dolarów. Obie notują spadki.

 

Brytyjczycy nadal boją się nadużyć Huawei

Huawei nie usunęło luk bezpieczeństwa w sprzęcie wykorzystywanym przez sektor telekomunikacyjny Wielkiej Brytanii – wynika z raportu brytyjskiej służby cyberbezpieczeństwa.

BBC/Wojciech Jakóbik

 

Raport służby cyberbezpieczeństwa GCHQ informuje, że największe luki miały rangę „znaczenia narodowego”, ale zostały usunięte w 2019 roku zanim zostały wykorzystanie przeciwko Wyspom. BBC ustaliło, że mogło chodzić o wady łącza szerokopasmowego.

Mimo to służba uznaje, że chiński Huawei nie dokonał znaczącej zmiany podejścia do tego tematu i może dać jedynie ograniczone gwarancje, że wszelkie zagrożenia z punktu widzenia bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii zostaną usunięte.

Financial Times donosi, że Niemcy mogą być kolejnym krajem po Wyspach, który zablokuje wykorzystanie sprzętu Huawei przy budowie sieci 5G.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s