Nowa encyklika papieska to apel o mądrą politykę surowcową | Niemcy nie chcą sankcji wobec Nord Stream 2. Rosjanie liczą na Nord Stream 3 na wodór

Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2
Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2

:Nowa encyklika papieska nazywa się Fratelli Tutti, czyli „wszyscy jesteśmy braćmi”. To apel o rozsądne gospodarowanie zasobami planety.

:Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas zapowiedział, że nowe sankcje unijne wobec Rosji za próbę zabójstwa opozycjonisty Aleksieja Nawalnego są nieuchronne, ale uznał, że nie powinny dotknąć projektu Nord Stream 2. Rosjanie liczą na to, że Europa będzie potrzebować wodoru i przez to skorzysta z kolejnych nitek.

Nowa encyklika papieska to apel o mądrą politykę surowcową

Nowa encyklika papieska nazywa się Fratelli Tutti, czyli „wszyscy jesteśmy braćmi”. To apel o rozsądne gospodarowanie zasobami planety.

Fratelli Tutti/Wojciech Jakóbik

 

– Istnieją zasady ekonomiczne, które okazały się skuteczne dla rozwoju, chociaż nie w tej samej mierze dla integralnego rozwoju człowieka – pisze w niej Papież Franciszek. Przyznaje, że ubóstwo można definiować na różne sposoby, także z punktu widzenia energetyki. – W innych czasach bowiem, na przykład, brak dostępu do energii elektrycznej nie był uważany za oznakę ubóstwa, ani nie był powodem wielkiego udręczenia. Ubóstwo jest zawsze analizowane i rozumiane w kontekście rzeczywistych możliwości danego momentu historycznego.

Papież apeluje także o ochronę środowiska, mierząc się z krytyką przeciwników ambitnej postawy w tej sprawie. – Często głosy podnoszone w obronie środowiska naturalnego człowieka są uciszane lub wyśmiewane, przedstawiając jako racjonalne to, co jest jedynie interesem partykularnym – pisze głowa Kościoła Katolickiego. – Gdy mówimy o trosce o wspólny dom, jakim jest planeta, odwołujemy się do tego minimum powszechnego sumienia oraz niepokoju o wzajemną troskę, które mogą jeszcze trwać w ludziach.

– Jeśli bowiem ktoś posiada nadmiar wody, a jednak troszczy się o nią, z myślą o ludzkości, to dlatego, że osiągnął poziom moralny, który pozwala mu wyjść poza swoje granice i poza granice grupy, do której należy – ocenia Franciszek.

Pomimo dużych oczekiwań wobec tego dokumentu, nie pojawiają się w nim wzmianki na temat określonych rodzajów energetyki ani polityki klimatycznej. Te wątki zostały podjęte w encyklice Laudato Si, zwanej „ekologiczną”, opisywanej w BiznesAlert.pl.

 

Niemcy nie chcą sankcji wobec Nord Stream 2. Rosjanie liczą na Nord Stream 3 na wodór

Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas zapowiedział, że nowe sankcje unijne wobec Rosji za próbę zabójstwa opozycjonisty Aleksieja Nawalnego są nieuchronne, ale uznał, że nie powinny dotknąć projektu Nord Stream 2. Rosjanie liczą na to, że Europa będzie potrzebować wodoru i przez to skorzysta z kolejnych nitek.

Reuters/Der Spiegel/Wojciech Jakóbik

 

– Jestem przekonany, że nie będzie już innej opcji niż sankcje – powiedział portalowi T-Online. – Sankcje muszą być zawsze odpowiednio wymierzone i proporcjonalne. Tak poważne naruszenie Międzynarodowej Konwencji o Broni Chemicznej nie może pozostać bez odpowiedzi. W tej sprawie jesteśmy zjednoczeni w Europie – ocenił Maas. Przyznał, że laboratoria szwedzkie i fińskie muszą jeszcze potwierdzić ustalenia Niemców, którzy uznali, że za otruciem Nawalnego trucizną Nowiczok musiał stać Kreml. Jednakże zdaniem niemieckiego ministra sankcje nie powinny dotknąć projektu gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, bo zaangażowało się w niego ponad 100 firm europejskich, z których połowa jest niemiecka, i „tak wielu europejskich pracowników ucierpiałoby na zatrzymaniu tego projektu”.

Budowniczy Nord Stream 2, czyli statek rosyjski Akademik Czerski ruszył na testy po modernizacji, która ma umożliwić mu pracę w zgodzie z pozwoleniem duńskim. Duńska Agencja Energii wyraziła zgodę na dokończenie projektu na wodach Danii w zgodzie z obowiązującymi pozwoleniami. Jedyną przeszkodą na drodze do dokończenia gazociągu mogą być poszerzone sankcje USA, których projekty znajdują się w parlamencie amerykańskim.

Waszyngton deklaruje, że nie dopuści do ukończenia Nord Stream 2. Były doradca prezydenta Donalda Trumpa Herbert Raymond McMaster powiedział gazecie Der Spiegel, że „Nord Stream 2 to skutek układu korupcyjnego uknutego przez byłego kanclerza Niemiec, który zasiada w radzie nadzorczej rosyjskiej firmy”. Chodzi o Gerharda Schroedera zasiadającego we władzach Nord Stream 2 AG odpowiedzialnej za sporny projekt oraz radzie nadzorczej Rosnieftu, innej spółki rosyjskiej. Schroeder także wyraził opinię, że nie należy łączyć sprawy Nawalnego z Nord Stream 2. Podobnie wypowiedziała się kanclerz Angela Merkel.

Chociaż prognozy Gazpromu na temat wzrostu zapotrzebowania na gaz w Europie się nie potwierdzają, naukowcy rosyjscy już snują wizję kolejnych nitek gazociągu Nord Stream. Pierwsze dwie już funkcjonują w ramach Nord Stream, druga i trzecia mają składać się na Nord Stream 2, który może powstać do końca 2020 roku lub później. Kolejne były rozważane jako szlak do Wielkiej Brytanii zwany nieoficjalnie Nord Stream 3.

Władysław Bielow, wicedyrektor Instytutu Europejskiego Rosyjskiej Akademii Nauk ocenił, że jeśli Europa będzie potrzebować coraz więcej wodoru, może skorzystać na budowie kolejnych nitek Nord Stream 2. – Uważam, że w przyszłości całkiem możliwa będzie budowa piątej i szóstej nitki, bo miałyby uzasadnienie techniczne, ponieważ mowa o nowym gazie – ocenił. Jego zdaniem Europa będzie potrzebowała wodoru z importu do realizacji strategii wodorowej.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s