Rynek pozwala Gazpromowi poprawić rentowność | Komisja i Niemcy chcą uregulować import wodoru tak, by promować zielony

PotencjPotencjalna sieć przesyłu wodoru. Grafika: FNB Gasalna sieć przesyłu wodoru. Grafika: FNB Gas
Potencjalna sieć przesyłu wodoru. Grafika: FNB Gas

:Październik to pierwszy miesiąc w tym roku, w którym Gazprom sprzedaje gaz bez straty.

:Unia Europejska zamierza ustalić zasady handlu wodorem z krajami trzecimi.

Rynek pozwala Gazpromowi poprawić rentowność

Październik to pierwszy miesiąc w tym roku, w którym Gazprom sprzedaje gaz bez straty.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Rosjanie wykorzystali czwartego października całą dostępną przepustowość szlaku przez Ukrainę, pompując do Europy 174 mln m sześc. gazu. To maksimum przewidziane w porozumieniu tymczasowym o przesyle gazu przez terytorium ukraińskie w latach 2020-24. Gazprom mógł dokupić więcej przepustowości na aukcji, ale nie informuje o wolumenie tych zakupów.

Gazprom wykorzystał wcześniej w pełni przepustowość Nord Stream (156 mln m sześc.) oraz Gazociągu Jamalskiego (89 mln m sześc.). Kommiersant konstatuje, że chce w ten sposób zmaksymalizować eksport wobec warunków rynkowych, które wreszcie mu sprzyjają. Kontrakty długoterminowe indeksowane do ropy w końcu odzwierciedlają spadek cen tego surowca widoczny w ostatnich miesiącach. Ceny baryłki przekładają się w nich na cenę gazu z sześcio- lub dziewięciomiesięcznym opóźnieniem.

Kommiersant przekonuje, że Europę czeka podwyżka cen gazu spowodowana potencjalnym wzrostem cen ropy oraz spadkiem dostaw LNG na kontynent. Dostawy tego paliwa do Unii Europejskiej we wrześniu spadły o 12,5 procent rok do rok, głównie przez wzrost atrakcyjności rynku azjatyckiego pozwalającego sprzedać je drożej niż w Europie. Skutkiem było anulowanie około 20 dostaw spotowych LNG z USA na Stary Kontynent.

Witalij Jermakow z Centrum Studiów Polityki Energetycznej ocenia, że dostawy przez Nord Stream i Gazociąg Jamalski były rentowne, kosztując 110 dolarów za 1000 m sześc. Dostawy przez Ukrainę były rentowne po raz pierwszy w tym roku ze względu na skalę wykorzystania infrastruktury i kosztowały 145 dolarów za 1000 m sześc. Granica opłacalności dostaw Gazpromu na eksport jest szacowana na 100 dolarów za tę samą ilość.

 

 

Komisja i Niemcy chcą uregulować import wodoru tak, by promować zielony

Unia Europejska zamierza ustalić zasady handlu wodorem z krajami trzecimi.

Reuters/Ministerstwo gospodarki i energetyki Niemiec/Wojciech Jakóbik

 

Komisarz ds. energii Kadri Simson poinformowała, że handel wodorem będzie tematem rozmów z USA, Japonią, Koreą Południową, Marokiem i Ukrainą. Komisja chce ustalić jego zasady tak, żeby promowały to paliwo ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych.

– Handel odnawialnym i niskoemisyjnym wodorem wymaga odpowiednich reguł – przyznała Simson w komentarzu online podczas konferencji poświęconej zielonemu wodorowi cytowanym przez Reutersa. Komisja chce promować przede wszystkim zielony wodór. Strategia wodorowa Komisji Europejskiej przedstawiona w lipcu zakłada, że moc wytwarzania tego paliwa sięgnie 6 GW w 2024 roku i 40 GW w 2030 roku. Z tego względu Simson podkreśliła rolę regionów wysoce nasłonecznionych i wietrznych w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie.

Komisarz nie wspomniała o Rosji, która chciałby eksportować wodór do Europy, na przykład z użyciem gazociągu Nord Stream 2. Gazprom i Rosatom chcą produkować to paliwo z gazu (wodór niebieski) oraz atomu (fioletowy).

Wspomniana konferencja została zorganizowana z inicjatywy prezydencji niemieckiej i ministra gospodarki i energetyki Petera Altmaiera. – Zielony wodór to kluczowy nośnik energii przyszłości potrzebny do osiągnięcia neutralności klimatycznej Europy. Musimy dlatego przybrać w Europie kurs na rynek z wspólnymi zasadami. Musimy promować produkcję wodoru neutralnego emisyjnie w Europie oraz u naszych partnerów międzynarodowych. Będę promował temat wodoru z całą mocą podczas prezydencji Niemiec – zadeklarował minister cytowany w komunikacie jego resortu.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s