Gazprom nie deklaruje już, kiedy ukończy Nord Stream 2. Kolejne wyzwanie to dyrektywa gazowa | Deeskalacja sporu grecko-tureckiego i szansa na EastMed

East Med. Gazociąg Śródziemnomorski. Fot. Wikimedia Commons
East Med. Gazociąg Śródziemnomorski. Fot. Wikimedia Commons

:Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił podwyżkę celu udziału morskiej energetyki wiatrowej w sektorze energetycznym Wysp z 30 do 40 GW.

:Rosyjski Gazprom nie deklaruje już jednoznacznie daty ukończenia spornego gazociągu Nord Stream 2, ale zapewnia, że rozważa różne opcje. Przygotowuje się także do dostosowania projektu do dyrektywy gazowej, które także może być wyzwaniem. W międzyczasie kwestionuje ją w sądzie.

:Grecja i USA podkreśliły konieczność pokojowego rozwiązania sporu granicznego z Turcją, który dotyczył złóż Morza Śródziemnego, z których kiedyś może popłynąć gaz do Europy.

:Prokuratura generalna Azerbejdżanu oskarżyła Armenię o ataki rakietowe na ropociąg do Turcji.

Wyspy chcą przyspieszyć rozwój morskich farm wiatrowych

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił podwyżkę celu udziału morskiej energetyki wiatrowej w sektorze energetycznym Wysp z 30 do 40 GW.

Offshorewind.biz/Wojciech Jakóbik

 

Johnson chciałby, aby branża offshore wind zapewniała moc pozwalającą zasilić wszystkie gospodarstwa domowe Wielkiej Brytanii w 2030 roku. Z tego jeden gigawat ma pochodzić z pływających farm wiatrowych. Londyn chce także podwoić moc Odnawialnych Źródeł Energii startujących w aukcji po kontrakty różnicowe, która ruszy pod koniec 2021 roku. Rząd brytyjski zamierza również zainwestować 160 mln funtów brytyjskich w modernizację portów oraz innej infrastruktury potrzebnej do realizacji kolejnych projektów offshore. Brytyjczycy chcą 60-procentowego udziału firm brytyjskich w realizacji zamówień na potrzeby przedsięwzięć tego typu.

To część dziesięciopunktowego planu zielonej rewolucji przemysłowej ogłoszonego przez premiera, który zostanie przedstawiony w całości jeszcze w tym roku.

 

Gazprom nie deklaruje już, kiedy ukończy Nord Stream 2. Kolejne wyzwanie to dyrektywa gazowa

Rosyjski Gazprom nie deklaruje już jednoznacznie daty ukończenia spornego gazociągu Nord Stream 2, ale zapewnia, że rozważa różne opcje. Przygotowuje się także do dostosowania projektu do dyrektywy gazowej, które także może być wyzwaniem. W międzyczasie kwestionuje ją w sądzie.

RIA Novosti/TASS/Wojciech Jakóbik

 

Prospekt obligacji Gazpromu widziany przez TASS potwierdza, że wdrożenie przepisów zrewidowanej dyrektywy gazowej Unii Europejskiej względem spornego projektu Nord Stream 2 będzie wyzwaniem dla Rosjan, bo stoi w sprzeczności z ich prawem dającym monopol na eksport gazociągowy wspomnianej firmie.

RIA Novosti donoszą, że „Gazprom rozważa różne opcje dostosowania projektu gazociągu do zrewidowanej dyrektywy gazowej, ale nadal będzie bronił swych praw w sądzie”. Rosjanie uznają, że rewizja dyrektywy już po tym, jak firmy zainwestowały w budowę Nord Stream 2 jest naruszeniem ich praw.

Gazprom ogłosił, że zamierza zakończyć konstrukcję Nord Stream 2 „tak szybko, jak będzie to rozsądnie możliwe”. – Rozważamy różne alternatywy, które pozwolą nam ukończyć Nord Stream 2 – czytamy w materiale przygotowanym na potrzeby emisji obligacji Gazpromu.

Wcześniej Rosjanie sugerowali, że ukończą projekt do końca 2020 roku lub w pierwszym kwartale 2021 roku. Później w mediach rosyjskich pojawił się termin do końca 2021 roku. Obecnie Gazprom cytowany przez RIA unika jednoznacznej deklaracji w tej sprawie.

Budowniczy Nord Stream 2, statek Akademik Czerski, wyruszył na testy do Królewca. Nie wiadomo, czy zostanie dopuszczony do ukończenia prac na wodach duńskich po modernizacji. Pierwotnie Nord Stream 2 miał być gotowy do końca 2019 roku. Rosjanie wciąż nie wznowili prac pomimo zielonego światła w Danii. Nad tym spornym projektem wisi widmo poszerzenia sankcji USA, które mogą objąć wszystkie podmioty wspierające budowę, w tym ubezpieczycieli, pożyczkodawców i porty, tym samym blokując jej finał.

 

Deeskalacja sporu grecko-tureckiego i szansa na EastMed

Grecja i USA podkreśliły konieczność pokojowego rozwiązania sporu granicznego z Turcją, który dotyczył złóż Morza Śródziemnego, z których kiedyś może popłynąć gaz do Europy.

Al-Jazeera/Wojciech Jakóbik

 

Premier Grecji powiedział po rozmowach z NATO (do którego należą Grecja i Turcja), że przyjmuje z zadowoleniem krok Turcji na rzecz deeskalacji napięcia na Morzu Śródziemnym w postaci wycofania statku do badania dna morskiego z obszarów spornych w połowie września. Zastrzegł, że należy jeszcze ocenić, czy był to ruch na rzecz faktycznego obniżenia napięcia czy tylko zabieg taktyczny. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo spotkał się ze swym odpowiednikiem Nikosem Dendiasem. Razem uznali, że spór należy rozwiązać w zgodzie z prawem międzynarodowym

Grecja rozwija dostawy LNG z USA i moce regazyfikacyjne pozwalające zaopatrywać region Europy Środkowej i Południowej w gaz spoza Rosji. Połączenie gazowe Bułgaria-Grecja ma być gotowe w 2023 roku. Firmy amerykańskie i europejskie szukają gazu w pobliżu Krety, a także między Cyprem i Izraelem. Komisja Europejska wspiera projekt gazociągu EastMed mającego zapewnić dostawy z tamtejszych złóż na rynek europejski przez Grecję. Spór z Turcją mógł utrudnić realizację tych planów, bo ta uznawała zwierzchność nad częścią złóż na wodach greckich i cypryjskich.

 

Energetyka w sporze o Górski Karabach. Czy Armenia chciała wysadzić ropociąg?

Prokuratura generalna Azerbejdżanu oskarżyła Armenię o ataki rakietowe na ropociąg do Turcji.

RBK/Wojciech Jakóbik

 

Azerowie uznali, że nie doszło do zniszczenia infrastruktury ani nie było ofiar śmiertelnych, ale armeńskie siły zbrojne dokonały szóstego października ataku rakietowego na ropociąg Baku-Tbilisi-Ceyhan kluczowego z punktu widzenia dostaw ropy kaspijskiej na rynki światowe z Azerbejdżanu przez Gruzję do naftoportu w Turcji.

Armenia uznaje tę tezę za „jawne kłamstwo”. Podkreśla, że nie atakuje infrastruktury gazowej i naftowej, ale cele militarne. Trwają starcia armeńsko-azerskie o Górski Karabach, eksklawę pod kontrolą formalną Azerbejdżanu, do której rości sobie prawo Armenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s