Niemcy utrzymają relacje z Rosją pomimo otrucia Nawalnego. Będą razem badać wodór | Komisja chwali porozumienie rządu z górnikami i rozmawia o wydzieleniu aktywów

Komisja Europejska. Fot.: Flickr
Komisja Europejska. Fot.: Flickr

:Unia Europejska nie wprowadziła sankcji wobec Nord Stream 2. Niemcy chcą utrzymać relacje z Rosjanami pomimo otrucia Nawalnego. Zamierzają razem z nimi badać wodór.

:Komisarz ds. energii Unii Europejskiej Kadri Simson chwali porozumienie rządu polskiego z górnikami o wyłączeniu kopalni Polskiej Grupy Górniczej do 2049 roku – podaje Financial Times.

Niemcy utrzymają relacje z Rosją pomimo otrucia Nawalnego. Będą razem badać wodór

Unia Europejska nie wprowadziła sankcji wobec Nord Stream 2. Niemcy chcą utrzymać relacje z Rosjanami pomimo otrucia Nawalnego. Zamierzają razem z nimi badać wodór.

RIA Novosti/Interfax/Wojciech Jakóbik

 

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas powiedział, że próba zabójstwa opozycjonisty rosyjskiego Aleksieja Nawalnego „nie zmienia geografii”, a jego kraj zamierza utrzymywać „co najmniej racjonalne” relacje z Rosją.

– Nasz kraj żyje z handlu i wymiany naukowej. Z tego tylko powodu zamierzamy utrzymać dobre relacje ze wszystkimi naszymi sąsiadami w oparciu o jasne zasady i wzajemny szacunek – powiedział Maas cytowany przez RIA Novosti. Jego komentarz pojawił się dzień po wprowadzeniu sankcji personalnych wobec ludzi podejrzanych o związki z produkcją toksyny Nowiczok zastosowanej wobec Nawalnego. Część krajów Unii Europejskiej, w tym Polska, domagało się zatrzymania spornego projektu gazociągu z Rosji do Niemiec o nazwie Nord Stream 2. Jednakże Francja i Niemcy zaproponowały alternatywę przyjętą ostatecznie przez Wspólnotę.

Tymczasem minister energetyki Rosji Aleksander Nowak poinformował agencję Interfax, że jego kraj i Niemcu ustaliły, że podpiszą memorandum o wspólnych badaniach wykorzystania wodoru w energetyce. – Jesteśmy gotowi stać się partnerem Europy przy wodorze i odnawialnych źródłach energii – zapewnił minister. Stary Kontynent będzie potrzebował w przyszłości importu wodoru uzupełniającego niedobory paliwa potrzebnego do dekarbonizacji gospodarki. Rosjanie chcieliby go wytwarzać u siebie i słać do Europy gazociągiem Nord Stream 2.

Komisja chwali porozumienie rządu z górnikami i rozmawia o wydzieleniu aktywów

Komisarz ds. energii Unii Europejskiej Kadri Simson chwali porozumienie rządu polskiego z górnikami o wyłączeniu kopalni Polskiej Grupy Górniczej do 2049 roku – podaje Financial Times.

Financial Times/Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Warto przypomnieć, że według informacji BiznesAlert.pl rząd polski próbuje przekonać Komisję do zmiany prawa umożliwiającej realizację jednego z postulatów związków zawodowych, czyli dofinansowania unijnego bieżącej działalności kopalni do czasu ich zamknięcia. Obecne prawo o pomocy publicznej wyklucza taką możliwość.

Komisarz Simson udzieliła wywiadu Financial Times, w którym przyznaje, że część krajów może odejść od węgla szybciej niż planują, a niektóre będą potrzebowały więcej czasu jak jej rodzima Estonia zależna od ropy łupkowej czy Polska polegająca na węglu. Zyskają wsparcie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji mającego dofinansować transformację w krajach „najbiedniejszych i najbardziej zależnych od paliw kopalnych”.

Komisarz zastrzegła jednak, że nie może narzucać miksu energetycznego poszczególnym państwom członkowskim. Przyznała, że trwa spór o to, czy powinny dokonywać transformacji z użyciem gazu czy atomu, ale decyzja należy do nich. Komisja zamierza wspierać wytwarzanie wodoru z użycie Odnawialnych Źródeł Energii i gazu, a także wykorzystać sieć gazociągów europejskich do transportu tego paliwa, które może zapewnić dekarbonizację gospodarki.

Pełnomocnik rządu RP do spraw transformacji energetyki i górnictwa Artur Soboń poinformował Reutersa, że na dniach ruszą rozmowy z Komisją Europejską na temat wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych w celu ułatwienia finansowania ich inwestycji nisko- i zeroemisyjnych. Proces ma ruszyć w przyszłym roku i przybrać formę przedstawioną do końca roku. Może to być model niemiecki albo inny i będzie to temat rozmów z Komisją.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s