Trump rzuca wyzwanie Chinom i Rosji. Szansa dla atomu w Polsce? | Przedstawiciel Komisji pod polskim pręgierzem za obronę Nord Stream 2 przed sankcjami USA

:Biały Dom opublikował strategię narodową nowych technologii. Priorytety to sztuczna inteligencja, informatyka kwantowa, komunikacja i technologie kosmiczne.

:Ośrodek Kayrros na bieżąco monitoruje emisję metanu na świecie dzięki zdjęciom satelitarnym. Z jego badań wynika, że emisje tego rodzaju wzrosły o prawie jedną trzecią w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 roku.

:Amerykanie domagają się wycofania sprzętu Huawei z zachodniego sprzętu telekomunikacyjnego, argumentując swe stanowisko obawami o bezpieczeństwo informacji. Bloomberg podaje, że chcą także wyprzeć tę firmę chińską z sektora chmur obliczeniowych.

:Obrona spornego projektu Nord Stream 2 przed sankcjami USA w debacie europejskiej autorstwa wysokiego przedstawiciela do spraw zagranicznych znalazła się pod pręgierzem krytyki polskiego autorstwa w Parlamencie Europejskim.

Trump rzuca wyzwanie Chinom i Rosji. Szansa dla atomu w Polsce?

Biały Dom opublikował strategię narodową nowych technologii. Priorytety to sztuczna inteligencja, informatyka kwantowa, komunikacja i technologie kosmiczne.

Biały Dom/CSIS/Wojciech Jakóbik

 

– Podczas gdy nasi rywale rozwijają się znacznie w tych obszarach, dominacja naukowa i technologiczna Ameryki jest ważniejsza niż kiedykolwiek. USA nie będą odwracały wzroku od taktyki krajów takich, jak Chiny czy Rosja – czytamy na stronach prezydenta amerykańskiego Donalda Trumpa.

Chodzi o kradzież technologii, przymusowy transfer własności intelektualnej i inne działania, którym Amerykanie mają się przeciwstawiać w celu ochrony innowacyjności i przewagi technologicznej za pomocą „zamykania luk” i współpracy z sojusznikami oraz innymi partnerami.

BiznesAlert.pl informował, że w październiku Amerykanie mogą podpisać z Polską zapowiadaną już umowę o współpracy przy budowie elektrowni jądrowej na terytorium polskim. Wiosną 2020 roku ośrodek Center for Strategic and International Studies opublikował raport pt. The Changing Geopolitics of Nuclear Energy. A look at the United States, Russia, and China – poświęcony znaczeniu energetyki jądrowej dla rywalizacji tych potęg na arenie międzynarodowej. Sektor jądrowy ma być źródłem przewagi Amerykanów, ale nie mieli dotąd narzędzi finansowania inwestycji w jego ramach u partnerów zagranicznych. Teraz jednak wsparli projekt elektrowni jądrowej w Rumunii i mogą wesprzeć kolejny w Polsce.

 

Emisje metanu z sektora węglowodorów rosną pomimo śmiałych planów

Ośrodek Kayrros na bieżąco monitoruje emisję metanu na świecie dzięki zdjęciom satelitarnym. Z jego badań wynika, że emisje tego rodzaju wzrosły o prawie jedną trzecią w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 roku.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Emisje metanu w Algierii, Rosji i Turkmenistanie wzrosły o ponad 40 procent. To więcej od globalnej średniej wynoszącej 32 procent. Kayross przypomina, że regularna modernizacja i konserwacja instalacji sektora ropy i gazu pomaga unikać emisji metanu. Dlatego wzrost emisji może wynikać z redukcji kosztów w tym sektorze doświadczonym depresją cen węglowodorów.

Kayross ustalił, że tylko w 2019 roku doszło do emisji około 10 mln ton metanu, który odpowiada ponad 800 mln ton CO2 przez dwadzieścia lat. Metan oddziałuje na klimat prawie 90 razy mocniej niż dwutlenek węgla w pierwszych dwudziestu latach po emisji.

Warto przypomnieć, że Komisja Europejska opublikowała strategię metanową, w której postuluje monitoring i zwalczanie uwalniania się tego gazu podczas działalności sektora ropy i gazu. Rozważane są różne rozwiązania legislacyjne, z najbardziej zaawansowanym w postaci systemu handlu emisjami metanu. Te niepokoją branżę w Polsce i na całym kontynencie europejskim, bo mogą istotnie zwiększyć koszty jej działalności. Trwają dyskusje na temat różnic emisyjności różnych źródeł gazu. Niektóre prowadzą do wniosku, że LNG z USA jest bardziej szkodliwe dla środowiska niż gaz z Rosji.

 

Nowa ofensywa USA przeciwko Huawei

Amerykanie domagają się wycofania sprzętu Huawei z zachodniego sprzętu telekomunikacyjnego, argumentując swe stanowisko obawami o bezpieczeństwo informacji. Bloomberg podaje, że chcą także wyprzeć tę firmę chińską z sektora chmur obliczeniowych.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Oficjele amerykańscy mieli podjąć działania lobbystyczne w Europie na rzecz wykorzystania zachodnich firm do współpracy przy budowie centrów danych oraz rozbudowy infrastruktury informatycznej. Podsekretarz stanu do spraw rozwoju ekonomicznego, energetyki i środowiska Keith Krach miał się spotkać z przedstawicielami niemieckiego Deutsche Telekom oraz hiszpańskiego MasMovil, by przekonywać ich do porzucenia współpracy z Huawei z powodów bezpieczeństwa.

Podobne argumenty posłużyły części krajów europejskich do wprowadzenia restrykcji dostępu do sektora telekomunikacyjnego i kontraktów na rozwój sieci 5G, które zmniejszyły szanse na udział w nich chińskiego Huawei. Komisja Europejska przedstawiła standardy 5G, które wykluczają udział podmiotów będących zagrożeniem dla bezpieczeństwa telekomunikacji europejskiej.

Infrastruktura chmur obliczeniowych w Europie to rynek wart 12,4 mld dolarów, który zanotował wzrost o 33 procent w 2020 roku w porównaniu z poprzednim. Presja Amerykanów działa, bo francuski Orange już zadeklarował, że jego chmura obliczeniowa stworzona przez Huawei nie jest już godna zaufania.

 

Przedstawiciel Komisji pod polskim pręgierzem za obronę Nord Stream 2 przed sankcjami USA

Obrona spornego projektu Nord Stream 2 przed sankcjami USA w debacie europejskiej autorstwa wysokiego przedstawiciela do spraw zagranicznych znalazła się pod pręgierzem krytyki polskiego autorstwa w Parlamencie Europejskim.

Wojciech Jakóbik

 

Poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski skierował do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej oraz wysokiego przedstawiciela do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa Unii Europejskiej Josepa Borella interpelacje, w której pyta o jego stanowisko w sprawie spornego projektu Nord Stream 2. Borell uznał, że sankcje USA przeciwko Nord Stream 2 mogą być niezgodne z prawem międzynarodowym, a polityka europejska powinna być ustalana w Europie, a nie przez kraje trzecie.

Z tego względu Saryusz-Wolski zapytał o podstawy twierdzenia wysokiego przedstawiciela o niezgodności sankcji USA wobec Nord Stream 2 z prawem międzynarodowym, o to, czy Borell wziął przed jego wygłoszeniem pod uwagę dwie rezolucje Parlamentu Europejskiego uznające ten projekt za zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego i wzywające do jego porzucenia, oraz czy wysoki przedstawiciel skonsultował swoje stanowisko z krajami członkowskimi sprzeciwiającymi się budowie tego spornego gazociągu oraz uważają go za zagrożenie dla ich bezpieczeństwa jako takiego oraz bezpieczeństwa energetycznego.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s