Koronawirus rządzi ropą: interwencja OPEC+ albo nowy kryzys cen baryłki | SMR od Synthosa staje do gry o atom w Polsce przed szczytem Trójmorza

Kraje Trójmorza. Fot. Three Seas Initative
Kraje Trójmorza. Fot. Three Seas Initative

:Kolejny szczyt OPEC+ będzie poświęcony ewentualnemu dostosowaniu porozumienia naftowego do warunków rynkowych wywołanych drugą falą koronawirusa. Warunki na rynku mogą spowodować nowy kryzys cenowy, do którego potęgi naftowe nie będą chciały dopuścić.

:19 października rusza szczyt Trójmorza, który ma być okazją do zawarcia umowy Polska-USA przygotowującej potencjalną współpracę przy budowie polskiej elektrowni jądrowej. Synthos z partnerami promuje technologię małych reaktorów modularnych.

Koronawirus rządzi ropą: interwencja OPEC+ albo nowy kryzys cen baryłki

Kolejny szczyt OPEC+ będzie poświęcony ewentualnemu dostosowaniu porozumienia naftowego do warunków rynkowych wywołanych drugą falą koronawirusa. Warunki na rynku mogą spowodować nowy kryzys cenowy, do którego potęgi naftowe nie będą chciały dopuścić.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

19 października dojdzie do spotkania online ministrów układu. Mogą oni zrewidować jego założenia, czyli dalszą redukcję cięć wydobycia ropy w Nowym Roku o 2 mln baryłek dziennie do 5,6 mln. Arabia Saudyjska i Rosja, czyli najwięksi udziałowcy ograniczeń, rozważają taką możliwość. Przywódcy tych krajów rozmawiali telefonicznie 13 i 17 października.

Powód to ponowne uderzenie koronawirusa w gospodarkę poprzez przywrócenie ograniczeń aktywności w największych gospodarkach świata. Szczególnie ponowne ograniczenie podróży lotniczych może wpłynąć istotnie na zapotrzebowanie na ropę oraz paliwa ropopochodne.

Kolejna przyczyna potencjalnego przedłużenia cięć na poziomie z drugiej połowy 2020 roku, czyli 7,6 mln baryłek dziennie, to powrót Libii na rynek ropy, która przywróciła wydobycie po tym, jak ustabilizowała sytuację polityczną. Ten kraj nie jest uwzględniony w podziale cięć układu, bo został z nich zwolniony przez wojnę domową. Teraz może jednak zapewnić rynkowi dodatkowy milion baryłek podaży, który także może wpłynąć na cenę baryłki.

Wydłużenie cięć z tego roku oznaczałoby dla Rosji stratę około 1,6 mln ton wydobycia miesięcznie, czyli około 3,5 procent. Ta strata przekłada się jednak na spadek cen ropy o „zaledwie” 1,5 dolara za baryłkę. Jeżeli OPEC+ nie zdoła podnieść jej ceny, koronawirus i Libia mogą sprawić, że rynek czeka kolejna depresja cenowa, jak w marcu 2020 roku.

Ropa Brent kosztowała w poniedziałek 19 października prawie 43 dolary i notowała spadek wartości. WTI kosztowała prawie 41 dolarów i również taniała.

 

SMR od Synthosa staje do gry o atom w Polsce przed szczytem Trójmorza

19 października rusza szczyt Trójmorza, który ma być okazją do zawarcia umowy Polska-USA przygotowującej potencjalną współpracę przy budowie polskiej elektrowni jądrowej. Synthos z partnerami promuje technologię małych reaktorów modularnych.

Wojciech Jakóbik

 

W przeddzień szczytu Trójmorza odbyła się w Tallinie konferencja zorganizowana przez Fermi Energia GE Hitachi oraz Synthos poświęcona wykorzystaniu technologii małych reaktorów modularnych do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego państw tego sojuszu. Należy do nich Polska. Podczas wydarzenia online zorganizowanego przez Synthosa i partnerów wystąpiła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, mówiąc o znaczeniu energetyki dla bezpieczeństwa Trójmorza.

Synthos i GE Hitachi przekonują, że ich reaktor w technologii BWRX-300 może zostać dopuszczony do użytku do końca lat dwudziestych tego wieku, a regulator w Polsce będzie go certyfikował przez dekadę. Tymczasem Polacy chcą zbudować pierwszy atom wielkoskalowy w 2033 roku. Jednakże umowa z Amerykanami ma według informacji Polskiej Agencji Prasowej zobowiązywać ich do przygotowania analizy możliwości technologicznych oraz modelu finansowego, który pozwoli wesprzeć projekt polski.

Nie wiadomo, czy USA będą chciały przekonać Polaków także do inwestycji w SMR oprócz dużego atomu. Mają do dyspozycji także technologię firmy NuScale, która jednak została uznana za niekonkurencyjną w badaniach Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, bo planowane koszty instalacji testowej w Idaho wzrosły z trzech do sześciu mld dolarów w ostatnich pięciu latach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s