Kartel gazowy przyznaje, że transformacja energetyczna przyspiesza. Może uderzyć w sektor | Minister Naimski i ambasador Danii rozmawiają o Baltic Pipe. „Postęp zgodnie z harmonogramem”

Komisja Europejska. Fot.: Flickr
Komisja Europejska. Fot.: Flickr

:Uczestnicy szczytu Forum Krajów Eksportujących Gaz (GECF) zwanego „gazowym OPEC” przyznali, że transformacja energetyczna przyspiesza. Nowe regulacje mogą uderzyć w gaz.

:Arabia Saudyjska zapewniła, że OPEC zapewni niezbędne wsparcie w celu stabilizowania rynku, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Luzowanie cięć wydobycia OPEC+ zaplanowane na Nowy Rok może zostać cofnięte – mówią źródła Reutersa.

:Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski rozmawiał z ambasadorem Danii w Polsce Ole Toftem o współpracy ich krajów w polityce energetyczno-klimatycznej. Padły tematy bezpieczeństwa energetycznego, projektu Baltic Pipe, aktualizacji Programu Polskiej Energii Jądrowej (PPEJ) praz współpracy przy offshore na Bałtyku.

Kartel gazowy przyznaje, że transformacja energetyczna przyspiesza. Może uderzyć w sektor

Uczestnicy szczytu Forum Krajów Eksportujących Gaz (GECF) zwanego „gazowym OPEC” przyznali, że transformacja energetyczna przyspiesza. Nowe regulacje mogą uderzyć w gaz.

GECF/Wojciech Jakóbik

 

Prognoza GECF do 2050 roku zakłada nowe przyspieszenie transformacji energetycznej, biorąc pod uwagę nowe rozwiązania polityki klimatycznej i działania na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych wprowadzone do października 2020 roku.

GECF przygotowuje się do spotkania ministerialnego, które odbędzie się online 12 listopada tego roku pod prezydencją Algierii. Kraje członkowskie oprócz niej to Boliwia, Egipt, Gwinea, Iran, Libia, Nigeria, Katar, Rosja, Trinidad i Tobago. Irak, Malezja, Norwegia i Wenezuela to obserwatorzy. GECF skupia kraje kontrolujące około 72 procent znanych rezerw gazu, 46 procent jego wydobycia, 55 procent przepustowości gazociągów i 61 procent eksportu LNG na świecie. Siedziba organizacji znajduje się w Dausze w Katarze.

Warto przypomnieć, że Komisja Europejska przygotowała strategię metanową mającą ułatwić walkę z emisjami metanu towarzyszącymi pracy sektora gazowego. Zaapelowała o stworzenie globalnego systemu monitoringu takich zanieczyszczeń, sygnalizując, że w przyszłości eksporterzy gazu mogą być rozliczani z emisji. Trwa między innymi debata o tym, który gaz z importu jest z tego punktu widzenia „czystszy” – gaz rosyjski czy amerykańskie LNG.

 

Spadek cen ropy uprawdopodabnia zaostrzenie porozumienia naftowego

Arabia Saudyjska zapewniła, że OPEC zapewni niezbędne wsparcie w celu stabilizowania rynku, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Luzowanie cięć wydobycia OPEC+ zaplanowane na Nowy Rok może zostać cofnięte – mówią źródła Reutersa.

Reuters/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

To odpowiedź na wzrost zapasów ropy w USA i obawy o wzrost nadwyżki tego surowca na świecie przez drugą falę koronawirusa znów ograniczającą aktywność gospodarczą. Zapasy ropy w USA wzrosły w tygodniu poprzedzającym 16 października o 584 tysiące do 490,6 mln baryłek. Analitycy ankietowani przez Reutersa przewidywali spadek tych zapasów o milion baryłek. Jeżeli dodać do tego przewidywany powrót Libii na rynek ropy, można się spodziewać znaczącej nadpodaży, która doprowadzi do dalszego spadku cen baryłki wbrew intencjom sygnatariuszy porozumienia naftowego OPEC+ zakładającego skoordynowaną redukcję wydobycia w celu podniesienia wartości ropy.

Układ OPEC+ zakłada obniżkę cięć z 7,7 do 5,7 mln baryłek dziennie w styczniu 2021 roku. Źródła Reutersa przekonują, że możliwe jest wycofanie grupy z tego planu, jeżeli sytuacja rynkowa doprowadzi do dalszego spadku cen ropy. Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak zastrzegł jednak, że jest za wcześnie na dyskusję na ten temat. – Ta grupa dowiodła swej elastyczności pozwalającej dostosować się do zmieniających uwarunkowań, kiedy jest to konieczne. Nie będziemy unikać odpowiedzialności w tej sprawie – zapewnił minister energetyki Arabii Saudyjskiej, ksiąęe Abdulaziz bin Salman.

Ropa kosztowała 21 października o godz. 7.00 czasu polskiego 42,92 dolary za mieszankę Brent (spadek wartości) i 41,46 dolarów za WTI (wzrost wartości). Na wzrost ceny ropy amerykańskiej WTI mogła mieć wpływ zapowiedź przedstawienia nowego pakietu stymulującego gospodarkę przez parlament USA.

 

 

Minister Naimski i ambasador Danii rozmawiają o Baltic Pipe. „Postęp zgodnie z harmonogramem”

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski rozmawiał z ambasadorem Danii w Polsce Ole Toftem o współpracy ich krajów w polityce energetyczno-klimatycznej. Padły tematy bezpieczeństwa energetycznego, projektu Baltic Pipe, aktualizacji Programu Polskiej Energii Jądrowej (PPEJ) praz współpracy przy offshore na Bałtyku.

Wojciech Jakóbik

 

– Rozmowa była poświęcona bezpieczeństwu energetycznemu, stałemu, zgodnemu z harmonogramem postępowi prac przy projekcie połączenia gazowego Baltic Pipe, aktualizacji PPEJ, a także współpracy polskich i duńskich firm przy budowie morskich farm wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego – informuje biuro ministra.

Wcześniej duński partner projektu Baltic Pipe, Energinet.dk, poinformował o opóźnieniu budowy odcinka na Zelandii. Gaz-System z Polski zapewnia, że nie wpłynie ono na harmonogram projektu, który ma być gotowy do października 2022 roku dając dostęp do przepustowości 10 mld m szesc. gazu norweskiego rocznie.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s