Niemieccy Zieloni chcą zakazu importu LNG. Szansa dla Nord Stream 2? | Skandal szpiegowski może uderzyć w relacje gazowe Rosji i Turcji

Tankowiec LNG. Fot.: Flickr
Tankowiec LNG. Fot.: Flickr

:Dyskusja o strategii metanowej w Unii Europejskiej trwa, tymczasem ministerstwo środowiska Niemiec ocenia, że gaz z gazociągu jest mniej emisyjny niż LNG. Czy Niemcy będą chcieli ograniczyć import gazu skroplonego do Europy na korzyść gazociągów, jak Nord Stream 2?

:Relacje Turcji i Rosji, które chcą rozbudować gazociąg Turkish Stream, mogą ulec pogorszeniu przez skandal szpiegowski towarzyszący temu projektowi.

Niemieccy Zieloni chcą zakazu importu LNG. Szansa dla Nord Stream 2?

Dyskusja o strategii metanowej w Unii Europejskiej trwa, tymczasem ministerstwo środowiska Niemiec ocenia, że gaz z gazociągu jest mniej emisyjny niż LNG. Czy Niemcy będą chcieli ograniczyć import gazu skroplonego do Europy na korzyść gazociągów, jak Nord Stream 2?

RND/Izwiestia/Wojciech Jakóbik

 

– Rząd niemiecki uznaje LNG zapewniany przy użyciu kontrowersyjnej metody hydraulicznego szczelinowania za szkodliwy dla środowiska niczym węgiel – poinformowało ministerstwo środowiska Niemiec w odpowiedzi na pytania Zielonych cytowane przez RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

– Co do zasady ministerstwo uważa, że gaz ziemny może zastąpić bardziej emisyjne wykorzystanie węgla i ropy w etapie przejściowym na drodze do całkowitej dekarbonizacji dostaw energii – czytamy w raporcie dostępnym RND. Resort apeluje jednak o to, aby wziąć pod uwagę wszystkie emisje, także powstałe te przy wydobyciu i transporcie. – W takim zestawieniu gaz ze szczelinowania hydraulicznego transportowany do Europy w postaci skroplonej daje jedynie nikłe oszczędności emisji w porównaniu do węgla i jest znacznie bardziej emisyjny niż gaz z gazociągu. Szczególnie w porównaniu z wykorzystaniem gazu importowanego gazociągami, użycie szczelinowania hydraulicznego, nawet gdyby gaz byłby w ten sposób wydobywany w Niemczech, nie miałoby żadnego pozytywnego wpływu na realizację celów klimatycznych. Ponadto, gaz łupkowy rodzi znaczące ryzyko dla środowiska, szczególnie dla wód gruntowych i gruntów.

Chociaż rząd niemiecki nie wspomina w tym kontekście o spornym projekcie gazociągu Nord Stream 2, to robi to RND, a za nim rosyjska Izwiestia. Ten gazociąg mający połączyć Rosję i Niemcy jest krytykowany przez USA i część krajów europejskich, RND wymienia w tym kontekście Polskę. Jego przeciwnicy domagają się blokady projektu, a jednocześnie promują dostawy LNG z USA. Niemcy także rozważają budowę kilku terminali na gaz skroplony. Argumenty ministerstwa środowiska mogą je przekonać do porzucenia tych planów. Izwiestia cytuje szereg ekspertów rosyjskich przekonujących, że gaz z USA jest szkodliwy dla środowiska.

Rzeczniczka niemieckich Zielonych Julia Verlinden powiedziała RND, że jej zdaniem należy zakazać wydobycia gazu z wykorzystaniem hydraulicznego szczelinowania oraz wprowadzić zakaz importu paliwa tego rodzaju. – Testowanie tej technologii w Niemczech zatwierdzone przez rząd federalny musi zostać zakazane jak najszybciej. Potrzebujemy absolutnego zakazu gazu i ropy z hydraulicznego szczelinowania. Chodzi o węglowodory ze złóż niekonwencjonalnych, najczęściej łupkowych, których eksploatacja pozwoliła USA na uniezależnienie się od importu i rozpoczęcie eksportu tych surowców. Warto podkreślić, że Zieloni niemieccy opowiadają się także przeciwko projektowi Nord Stream 2, który uznają za zagrożenie dla polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej podobnie jak Polska.

 

 

Skandal szpiegowski może uderzyć w relacje gazowe Rosji i Turcji

Relacje Turcji i Rosji, które chcą rozbudować gazociąg Turkish Stream, mogą ulec pogorszeniu przez skandal szpiegowski towarzyszący temu projektowi.

ICIS/Wojciech Jakóbik

 

Ośrodek ICIS informuje o źródłach w Turcji, które przekonują, że część firm tureckich przekazywała Gazpromowi tajne informacje o złożach gazu na Morzu Czarnym oraz cenach i przesyle gazu na rynku tureckim w czasie, gdy toczyły się negocjacje cenowe między odbiorcami prywatnymi gazu z Rosji a tym koncernem rosyjskim. Chodzi między innymi o BOTAS i Bosforus Gaz, które kiedyś były pod kontrolą Gazpromu.

Tureckie służby MIT mogą doprowadzić do cofnięcia licencji podmiotom, które mogły złamać prawo. Bosforus Gaz importuje w sumie 2,5 mld m sześc. rocznie na mocy dwóch kontraktów z Gazpromem. Pierwszy opiewa na 0,75 mld m sześć. rocznie i wygasa w 2021 roku, a drugi na 1,5 mld m sześc. rocznie do 2043 roku. BOTAS posiada umowę z Rosjanami na 16 mld m sześc. rocznie do 2028 roku z wykorzystaniem Blue Stream, istniejącego połączenia gazowego Rosji z Turcją.

Rozmówcy ICIS z tureckiego sektora gazowego przekonują, że oskarżenia sformułowane przez Ankarę nie są jeszcze wystarczającym dowodem do wydania wyroku. Gazprom. Bosforus Gaz i BOTAS odmówiły komentarza w tej sprawie.

Turkish Stream to gazociąg z Rosji do Turcji, który w założeniu ma mieć przepustowość 31,5 mld m sześc. rocznie. Pierwsza nitka została uruchomiona w styczniu 2020 roku. Druga, poświęcona rynkowi europejskiemu, wciąż nie powstała.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s