Niemcy proponują USA sojusz klimatyczny w przeddzień wyborów prezydenckich | Droga Chin ku neutralności klimatycznej będzie opalana gazem, ale nie z Rosji

Dwa szlaki doprowadzenia gazu ziemnego z Rosji do Chin – zachodni i wschodni (w 2020 roku w jego ramach ma ruszyć gazociąg Siła Syberii)

:Niemcy chcą nadal współpracować w polityce klimatycznej z USA. Apelują o odbudowę „transatlantyckiego mostu klimatycznego” w przeddzień wyborów, w których może wygrać kandydat optujący za zaawansowaną polityką ochrony klimatu, czyli Demokrata Joe Biden.

:Ministerstwo rozwoju ekonomicznego Rosji przekazało do rządu projekt strategii rozwoju niskoemisyjnego gospodarki do 2050 roku. Nie zawiera on postulatu osiągnięcia neutralności klimatycznej w przeciwieństwie do planów Unii Europejskiej i Chin.

:Zwrot Chin ku neutralności klimatycznej do 2060 roku to wyzwanie dla planów rozwoju dostaw gazu z Rosji do Państwa Środka – ustalił ośrodek IRTTEK z Moskwy.

Niemcy proponują USA sojusz klimatyczny w przeddzień wyborów prezydenckich

Niemcy chcą nadal współpracować w polityce klimatycznej z USA. Apelują o odbudowę „transatlantyckiego mostu klimatycznego” w przeddzień wyborów, w których może wygrać kandydat optujący za zaawansowaną polityką ochrony klimatu, czyli Demokrata Joe Biden.

Deutsche Presse Agentur/Clean Energy Wire/Wojciech Jakóbik

 

Niemiecka agencja prasowa podaje, że minister spraw zagranicznych Heiko Maas i minister środowiska Svenja Schulze zaapelowali o odbudowę wspomnianego mostu klimatycznego łączącego obie strony Atlantyku. Maas zastrzegł, że jest gotów do takiej współpracy niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich w USA w listopadzie. Jednakże to Joe Biden jest zwolennikiem ambitnej polityki klimatycznej w Ameryce, a urzędujący prezydent Donald Trump wycofał USA z porozumienia klimatycznego z Paryża. Zwolennicy powrotu Amerykanów do układu liczą na działanie Bidena w tej sprawie.

Maas zadeklarował, że wykorzysta pozostały czas prezydencji niemieckiej w Unii Europejskiej do budowy sojuszu klimatycznego z USA, ale także Chinami, które ogłosiły cel neutralności klimatycznej do 2060 roku. Niemcy będą też forsować podniesienie celu redukcji emisji CO2 o co najmniej 55 procent do 2030 roku zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej.

 

Rosja chce walczyć z emisją CO2, ale nie ogłasza celu neutralności klimatycznej

Ministerstwo rozwoju ekonomicznego Rosji przekazało do rządu projekt strategii rozwoju niskoemisyjnego gospodarki do 2050 roku. Nie zawiera on postulatu osiągnięcia neutralności klimatycznej w przeciwieństwie do planów Unii Europejskiej i Chin.

Neftegaz.ru/European Environment Agency/Wojciech Jakóbik

 

Propozycja resortu zostanie rozważona do końca 2020 roku. Zakłada aktualizację dotychczasowego planu na rzecz gospodarki niskoemisyjnej. Uwzględnia plany działania na poziomie centralnym i regionalnym w odpowiedzi na zmiany klimatu, opisując zręby rosyjskiej polityki klimatycznej.

Scenariusz bazowy zakłada redukcję intensywności węglowej Produktu Krajowego Brutto Rosji o 9 procent do 2030 roku i o 48 procent do 2050 roku w porównaniu z poziomem obecnym. Intensywność węglowa to udział emisji CO2 w produkcji krajowej brutto per capita. Obecnie wynosi ona 1,2 kg CO2/PKB per capita. Dla porównania intensywność węglowa Polski w 2019 roku wynosiła 917 gram, a Niemiec – 397 gram, Wielkiej Brytanii – 177 gram, Francji – 197 gram.

 

 

Droga Chin ku neutralności klimatycznej będzie opalana gazem, ale nie z Rosji

Zwrot Chin ku neutralności klimatycznej do 2060 roku to wyzwanie dla planów rozwoju dostaw gazu z Rosji do Państwa Środka – ustalił ośrodek IRTTEK z Moskwy.

OilCapital.ru/Wojciech Jakóbik

 

Chiny będą zmuszone na drodze do neutralności klimatycznej do 206 roku odejść od węgla, rozwinąć Odnawialne Źródła Energii i przez to podwoić zapotrzebowanie na gaz w następnych piętnastu latach. Zużyły w 2019 roku 306,7 mld m sześc. gazu. W 2020 roku ma to być 320 mld m sześc. W 2030 roku zapotrzebowanie Państwa Środka na gaz może sięgnąć 600 mld m sześc., a w 2035 roku – 620 mld m sześc. Powodem ma być konieczność stabilizowania OZE tradycyjną generacją.

Jednakże większość tego gazu ma pochodzić z Chin, nie z Rosji, która liczy na rozwój eksportu z pomocą istniejącego gazociągu Siłą Syberii oraz planowanego Siła Syberii 2 przez Mongolię. Chińczycy chcą wydobywać 520 mld m sześc. gazu do 2035 roku, z czego 220 mld m sześc. ma stanowić gaz ziemny konwencjonalny, 100 mld m sześc. – gaz łupkowy, 50 mld m sześc. – gaz z pokładów metanu i 150 mld m sześć. – syngaz. Taki rozwój wypadków oznaczałby faktycznie spadek importu gazu do Chin z ponad 130 mld m sześc. w 2019 roku i brak przestrzeni do rozwoju dostaw z Rosji. Siła Syberii ma osiągnąć ostateczną przepustowość 38 mld m sześc. rocznie, a Siła Syberii 2 – 50 mld m sześc. Warto dodać, że te przepustowości będą konkurować z dostawami LNG z całego świata docierającymi do Chin. Także cel 25 procentowego udziału Rosji w światowym rynku gazu skroplonego będzie zagrożony z powodu rozwoju wypadków w Państwie Środka.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s