Magazyny energii z Australii to szansa dla Polski | Spór o Nord Stream 2 w Niemczech wobec widma poszerzenia sankcji USA

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Australijczycy budują kolejne magazyny energii w celu stabilizowania OZE dzięki wsparciu Tesli i Neona. Polacy potrzebują podobnych rozwiązań, by zabezpieczyć transformację energetyczną oraz odejście od węgla.

:Amerykanie mogą poszerzyć sankcje wobec spornego projektu gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, ale media niemieckie wciąż powtarzają argumentację jego obrońców.

Magazyny energii z Australii to szansa dla Polski

Australijczycy budują kolejne magazyny energii w celu stabilizowania OZE dzięki wsparciu Tesli i Neona. Polacy potrzebują podobnych rozwiązań, by zabezpieczyć transformację energetyczną oraz odejście od węgla.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

 

Projekt Victorian Big Battery w pobliżu Melbourne realizowany przez amerykańską Teslę i francuski Neon ma zapewnić 450 MWh mocy i pozwolić na magazynowanie energii pozwalającej zaopatrzyć w nią pół miliona domostw przez godzinę.

Baterie litowo-jonowe składające się na ów magazyn energii mają zostać dostarczone przez Neon do końca 2021 roku. Magazyn posłuży do stabilizowania dostaw energii ze źródeł odnawialnych w Australii. Wspomniane firmy zbudowały już w 2017 roku jeden w ramach projektu Hornsdale Power Reserve o mocy 100 MW, rozbudowany do 150 MW w 2019 roku.

Australia czerpie większość energii elektrycznej z węgla, jak Polska pozyskująca ją w ten sposób w około 70-80 procentach. Jednakże zużycie węgla w celach energetycznych spada w obu tych krajach, które przygotowują się do transformacji energetycznej. Polska Grupa Energetyczna planuje, że jednym z jej filarów w Polsce będzie budowa magazynów energii, które pozwolą ustabilizować rozwój OZE. Wówczas będą potrzebne projekty takie, jak ten pod Melbourne. Polska chciałaby także być liderem produkcji baterii, promując budowę ich fabryk na swym terytorium.

 

Spór o Nord Stream 2 w Niemczech wobec widma poszerzenia sankcji USA

Amerykanie mogą poszerzyć sankcje wobec spornego projektu gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, ale media niemieckie wciąż powtarzają argumentację jego obrońców.

Das Erste/Wojciech Jakóbik

 

Program pierwszy niemieckiej telewizji państwowej Das Erste opublikował dyskusję  na temat Nord Stream 2 z udziałem Claudii Kempfert z DIW, która przekonywała, że Niemcy nie potrzebują nowego szlaku dostaw gazu z Rosji, mając istniejące alternatywy w postaci Gazociągu Jamalskiego przez Polskę, Nord Stream 1 na Bałtyku i Turkish Stream na południu Europy. – Nie jest jasne, czy Nord Stream 2 będzie w ogóle w pełni użyty – powiedziała w telewizji. Jej zdaniem polityka klimatyczna Unii Europejskiej będzie zmniejszać zapotrzebowanie kontynentu na gaz i nowe gazociągi mogą się okazać zbędne.

Mimo to Das Erste odwołuje się do raportu Uniwersytetu Kolońskiego na zlecenie Nord Stream 2 AG, który przekonuje, że rezygnacja z Nord Stream 2 skończy się podwyżkami cen gazu w Europie. Warto przypomnieć, że według ośrodka Breugel taki efekt może dać realizacja tego projektu, bo niedobory infrastrukturalne sprawią, że dostawy do Europy Środkowo-Wschodniej za pośrednictwem Nord Stream 2 i Niemiec będą droższe i dadzą wyższe ceny gazu.

Das Erste przywołuje także opinię politologa Michaela Ludersa, który ostrzega, że zatrzymanie Nord Stream 2 uderzy w interesy portów niemieckich oraz wizerunek Niemiec. – Jakie konsorcjum z Azji będzie chciało inwestować potem w Niemczech albo finansować niemieckie projekty – pyta retorycznie na falach telewizji niemieckiej.

Amerykanie mogą poszerzyć sankcje wobec Nord Stream 2 wprowadzone w 2019 roku, blokując współpracę podmiotów europejskich na rzecz ukończenia tego spornego projektu. Firma odpowiedzialna za jego realizację Nord Stream 2 AG przekonuje, że zostanie on ukończony, ale wciąż nie wysyła statku Akademik Czerski na finał budowy na wodach duńskich. W USA trwają wybory prezydenckie, po których może dojść do rozstrzygnięcia w tej sprawie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s