Komisja oceni bezpieczeństwo rosyjskiego atomu na Białorusi na wniosek z Parlamentu Europejskiego | Rezerwa stron porozumienia naftowego wobec wieści o szczepionce na koronawirusa

:Gazprom informuje o spotkaniu roboczym prezesa Aleksieja Millera i ministra energetyki Białorusi Wiktora Karankiewicza w Petersburgu z 11 listopada. Zainicjowało ono negocjacje warunków dostaw gazu na terytorium białoruskie od przyszłego roku.

:Posłowie do Parlamentu Europejskiego wezwali Komisję Europejską do działania w sprawie rosyjskiego atomu na Białorusi, czyli Elektrowni Ostrowiec. Bruksela przyznaje się do trudności z kontaktem z Mińskiem, ale zapewnia, że oceni bezpieczeństwo obiektu.

:Optymizm rynku wobec informacji o szczepionce na koronawirusa nie przekonuje nafciarzy. Porozumienie naftowe OPEC+ może zostać zamrożone w celu windowania ceny baryłki. Rozstrzygniecie nastąpi na przełomie listopada i grudnia.

Ruszają rozmowy gazowe Gazprom-Białoruś

Gazprom informuje o spotkaniu roboczym prezesa Aleksieja Millera i ministra energetyki Białorusi Wiktora Karankiewicza w Petersburgu z 11 listopada. Zainicjowało ono negocjacje warunków dostaw gazu na terytorium białoruskie od przyszłego roku.

Gazprom/Wojciech Jakóbik

 

Strony zgodnie uznały, że spłata długu Białorusi wobec Gazpromu została rozstrzygnięta. Był to warunek wstępny rozpoczęcia negocjacji. Obecna umowa gazowa Gazpromu i Gazprom Transgaz Belarus wygasa z końcem 2020 roku. Dwa aneksy do niej regulują rabaty cenowe dla Białorusi odpowiednio w okresie styczeń-luty i marzec-grudzień 2020 roku.

W mijającym roku pojawiły się sugestie, że Białoruś mogłaby sprowadzać gaz rewersem Gazociągu Jamalskiego przez Litwę i Polskę, ale nie poszły za nimi konkrety. Białoruskie gazociągi przesyłowe należą do wspomnianej firmy Gazprom Transgaz Belarus, która odkupiła je w 2011 roku w ramach spłaty długów białoruskich wobec Rosjan.

 

 

Komisja oceni bezpieczeństwo rosyjskiego atomu na Białorusi na wniosek z Parlamentu Europejskiego

Posłowie do Parlamentu Europejskiego wezwali Komisję Europejską do działania w sprawie rosyjskiego atomu na Białorusi, czyli Elektrowni Ostrowiec. Bruksela przyznaje się do trudności z kontaktem z Mińskiem, ale zapewnia, że oceni bezpieczeństwo obiektu.

Wojciech Jakóbik

 

Autorzy listu do komisarz ds. energii Kadri Simson z 21 października przypomnieli, że ta zobowiązała się w raporcie na temat stanu Unii Energetycznej z 14 października 2020 roku do zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa nuklearnego. Dlatego ich zdaniem powinna zająć się obawami o bezpieczeństwo pracy Elektrowni Ostrowiec budowanej przez rosyjski Rosatom na Białorusi przed uruchomieniem pierwszego bloku zaplanowanym na siódmego listopada. Wezwali Komisję do działań na najwyższym szczeblu politycznym i technicznym w celu zawieszenia oddania bloku do użytku co najmniej do czasu oceny bezpieczeństwa elektrowni w Ostrowcu przez kompetentnych ekspertów unijnych, którzy mają ją zbadać w styczniu 2021 roku.

Doszło już do uruchomienia tej jednostki. Komisja nie zatrzymała inauguracji jej pracy. – Po rozpoczęciu pracy niebezpiecznej elektrowni straty będą trudne do odrobienia i dowiodą, że testy wytrzymałości (przeprowadzone przez Komisję – przyp. red.) mają małe znaczenie na arenie międzynarodowej. Natychmiastowe działanie to kwestia naszej odpowiedzialności względem obecnych i przyszłych pokoleń w Unii Europejskiej – czytamy w liście.

Pod listem podpisali się posłowie do Parlamentu Europejskiego z Czech, Francji, Niemiec, Litwy, Polski i Szwecji. Wśród sygnatariuszy znaleźli się między innymi Jerzy Buzek i Reinhard Butikofer komentujący w BiznesAlert.pl.

Komisarz Simson odpowiedziała na postulaty posłów do Parlamentu Europejskiego w trakcie debaty z 22 października. Przyznała, że Komisja zamierza zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa nuklearnego na poziomie globalnym, a szczególnie w sąsiedztwie Wspólnoty. – Oznacza to weryfikację wszystkich rekomendacji Europejskiej Grupy Regulatorów Bezpieczeństwa Nuklearnego (ENSREG) przed rozpoczęciem pracy komercyjnej na początku 2021 roku – zadeklarowała. Przypomniała, że tak zwane „uruchomienie” bloku w Ostrowcu z siódmego listopada było jednorazowym wydarzeniem będącym testem wytwarzania energii w nim, a ENSREG już się mu przygląda. Ocena ma zostać ukończona jeszcze przed rozpoczęciem pracy komercyjnej Ostrowca.

– Komisja wykonuje wielki wysiłek na rzecz utrzymania zaangażowania Białorusi w tej sprawie. Mimo to musimy działać w obecnej rzeczywistości politycznej. Komisja jest gotowa do wywarcia zwiększonej presji politycznej w celu zapewnienia wdrożenia kluczowych rekomendacji przed rozpoczęciem pracy komercyjnej tego obiektu – zapewniła urzędniczka unijna.

 

Rezerwa stron porozumienia naftowego wobec wieści o szczepionce na koronawirusa

Optymizm rynku wobec informacji o szczepionce na koronawirusa nie przekonuje nafciarzy. Porozumienie naftowe OPEC+ może zostać zamrożone w celu windowania ceny baryłki. Rozstrzygniecie nastąpi na przełomie listopada i grudnia.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Rozmówcy agencji Bloomberg przekonują, że trwają dyskusje na temat zamrożenia lub zaostrzenia cięć wydobycia ropy w ramach porozumienia naftowego OPEC+ w celu udzielenia odpowiedzi na spadek cen baryłki przez drugą falę koronawirusa.

Pomysł podniesienia cięć w 2021 roku z obecnych 7,7 mln baryłek dziennie nie budzi entuzjazmu delegatów, ale zamrożenie ich na obecnym poziomie zamiast redukcji do 5,6 mln baryłek jest brane pod uwagę pomimo entuzjazmu rynku wobec wieści firmy Pfizer Inc. o pozyskaniu szczepionki na koronawirusa, którego druga fala ogranicza aktywność gospodarczą jesienią 2020 roku, a co za tym idzie może obniżać cenę baryłki, która zyskała kilkanaście procent po ogłoszeniu tych informacji. Pomimo nich OPEC przewiduje, że wpływ koronawirusa utrzyma się w 2021 roku, a nawet jeśli szczepionka zostanie przekazana do szczepień, jej dystrybucja zajmie pewien czas.

Rozstrzygnięcie dalszego losu porozumienia naftowego nastąpi na szczycie online 30 listopada-pierwszego grudnia. Ropa Brent w kontraktach grudniowych kosztowała 12 listopada o godz. 6.30 czasu polskiego prawie 44 dolary i zyskiwała na wartości od dziewiątego listopada, gdy pojawiły się pierwsze wieści o szczepionce Pfizera. WTI kosztowała wtedy 41,51 dolarów za baryłkę, również notując wzrosty od ogłoszenia wieści przez tę firmę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s