USA mogą wrócić do porozumienia paryskiego po inauguracji prezydentury Bidena | WSJ apeluje o poszerzenie sankcji USA wobec Nord Stream 2 jeszcze przed inauguracją Bidena

:Prezydent-elekt Joe Biden może włączyć ponownie USA do porozumienia klimatycznego z Paryża. Proces może ruszyć w dniu jego inauguracji 20 stycznia 2020 roku.

:Dziennik kojarzony z biznesem amerykańskim apeluje do parlamentu o jak najszybsze przyjęcie poszerzonych sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2.

USA mogą wrócić do porozumienia paryskiego po inauguracji prezydentury Bidena

Prezydent-elekt Joe Biden może włączyć ponownie USA do porozumienia klimatycznego z Paryża. Proces może ruszyć w dniu jego inauguracji 20 stycznia 2020 roku.

Energy Intelligence/Wojciech Jakóbik

 

Energy Intelligence podaje, że w takim wypadku powrót formalny USA do układu nastąpi 20 lutego i będzie miał konsekwencje dla sektora węglowodorów. Exxon Mobil skierował w 2017 roku list do Białego Domu, w którym przekonywał, że ta branża sprosta wymogom porozumienia klimatycznego wzywającego do kolektywnego działania na poziomie globalnym na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Biden zapowiedział, że będzie chciał ustanowić cel neutralności klimatycznej Stanów Zjednoczonych do 2050 roku wzorem Unii Europejskiej, która ustaliła sobie taki sam i Chin, które ustanowiły go na 2060 rok. Prezydent-elekt zapowiedział także zwołanie szczytu klimatycznego w Ameryce.

 

WSJ apeluje o poszerzenie sankcji USA wobec Nord Stream 2 jeszcze przed inauguracją Bidena

Dziennik kojarzony z biznesem amerykańskim apeluje do parlamentu o jak najszybsze przyjęcie poszerzonych sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

 

Redakcja Wall Street Journal przyznaje, że część establishmentu amerykańskiego chce zmniejszyć napięcia w relacjach z Niemcami, ale przekonuje, że bliższa współpraca nie powinna się skończyć zwiększeniem wrażliwości NATO na Rosję, a tak stałoby się w razie wycofania z planu poszerzenia sankcji wobec Nord Stream 2.

Amerykanie wprowadzili już sankcje wobec tego projektu gazociągu z Rosji do Niemiec i projektują ich poszerzenie o firmy ubezpieczające i certyfikujące. – Następna administracja Demokratów chce bliższej współpracy z Europą Zachodnią. Nie powinna się ona odbywać kosztem zwiększenia wrażliwości NATO na Rosję. Kongres wesprze strategiczne interesy amerykańskie i europejskie, jeżeli doprowadzi do przyjęcia poszerzonych sankcji wobec Nord Stream 2 w okresie przejściowym przed inauguracją prezydentury Joe Bidena.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s