Upada obrona Nord Stream 2 w Bundestagu | Polska zyskałaby sojusznika na rzecz atomu i fioletowego wodoru, gdyby nie brexit

Gazoport w Brunsbuttel w Niemczech. Fot. German LNG Terminal
Gazoport w Brunsbuttel w Niemczech. Fot. German LNG Terminal

:Prorosyjska partia prawicowa Alternative for Deutschland przegrała głosowanie w Bundestagu nad ustawą wzywającą rząd w Berlinie do jak najszybszego ukończenia spornego gazociągu Nord Stream 2 jako gwaranta bezpieczeństwa energetycznego.

:Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson uwzględnił energetykę jądrową w dziesięciopunktowym planie zielonej rewolucji przemysłowej. Zamierza zabiegać o nowe reaktory dużej i małej skali, które mogą posłużyć do wytwarzania wodoru. Polska może działać podobnie, ale nie skorzysta z pomocy Brytyjczyków na arenie unijnej przez brexit.

Upada obrona Nord Stream 2 w Bundestagu

Prorosyjska partia prawicowa Alternative for Deutschland przegrała głosowanie w Bundestagu nad ustawą wzywającą rząd w Berlinie do jak najszybszego ukończenia spornego gazociągu Nord Stream 2 jako gwaranta bezpieczeństwa energetycznego.

AfD zaproponowała akt pod nazwą „Zapewnić bezpieczeństwo energetyczne – wesprzeć Nord Stream 2”, z której wynika, że Berlin powinien jak najszybciej ukończyć ten sporny gazociąg, ponieważ służy on interesom Niemiec i Europy. Przeciwko ustawie zagłosowało 556 posłów i poparło ją jedynie 83 reprezentantów AfD. To partia prawicowa o inklinacjach prorosyjskich popierająca współpracę z Rosją i projekt Nord Stream 2.

Nie oznacza to jednak, że politycy niemieccy porzucili poparcie dla spornego gazociągu z Rosji. W dyskusji parlamentarnej pojawiły się głosy, że ustawa AfD nie jest potrzebna, bo projekt i tak będzie szedł naprzód pomimo groźby poszerzenia sankcji USA. Faktycznie jednak budowa stoi od czasu wprowadzenia pierwszych obostrzeń tego typu w grudniu 2019 roku. Termin oddania gazociągu jest przesuwany, a w mediach rosyjskich pojawiają się już sugestie, że może nie zostać ukończony.

Szef komisji energetyki Bundestagu Klaus Ernst wystąpił na YouTube i przekonywał, że Niemcy powinny wprowadzić sankcje przeciwko podmiotom, które grożą takimi projektowi Nord Stream 2, żeby „zmusić Waszyngton do słuchania”. Tymczasem doradca do spraw bezpieczeństwa prezydenta-elekta Joe Bidena pisał w 2018 roku na łamach The American Interest, że Zachód może zmusić Rosję do zmiany postępowania na Ukrainie i nie tylko, jedynie za pomocą zaostrzonych sankcji. – Sankcje powinny być ostrzejsze i mieć natychmiastowy skutek ekonomiczny – pisał. – Powinny być także możliwe do cofnięcia, jeśli posłużą jako zachęta do zmiany zachowania – zastrzegał.

RBK/American Interest/Wojciech Jakóbik

 

Polska zyskałaby sojusznika na rzecz atomu i fioletowego wodoru, gdyby nie brexit

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson uwzględnił energetykę jądrową w dziesięciopunktowym planie zielonej rewolucji przemysłowej. Zamierza zabiegać o nowe reaktory dużej i małej skali, które mogą posłużyć do wytwarzania wodoru. Polska może działać podobnie, ale nie skorzysta z pomocy Brytyjczyków na arenie unijnej przez brexit.

World Nuclear News/Wojciech Jakóbik

 

BiznesAlert.pl informował o planie Johnsona, który wspomina między innymi o reaktorach modularnych małej skali (SMR), a także wytwarzaniu wodoru z czystych źródeł, za które może zostać uznany atom. Jednakże Paula Abreu Marques odpowiedzialna w Komisji Europejskiej za Odnawialne Źródła Energii oraz technologię wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) przekonuje, że atom może zostać uznany za źródło „niskoemisyjne” (low carbon – ang.). Komisja definiuje w strategii wodorowej zielony wodór bezemisyny jako ten wytwarzany drogą elektrolizy zasilanej przez OZE. Nie definiuje jednak atomu jako źródło „niskoemisyjne”. Rozstrzygnięcie sporu unijnego w tej sprawie może mieć znaczenie dla krajów jak Wielka Brytania, pragnących dalej rozwijać atom, lub takich jak Polska, jeżeli będzie chciała wytwarzać wodór z atomu amerykańskiego, co sugerował BiznesAlert.pl. Warto zaznaczyć, że Wielka Brytania opuściła Unię Europejską.

Program podkreśla brytyjski podkreśla znaczenie dużych reaktorów jądrowych. Z tego względu Stowarzyszenie Przemysłu Jądrowego Wielkiej Brytanii (NIA) zaapelowało do rządu o przedstawienie jasnych informacji na temat wsparcia dużych elektrowni jądrowych. Prezes NIA Tom Greatrex powiedział World Nuclear News, że należy doprecyzować ten temat. W dokumencie rządowym można przeczytać, że jedna elektrownia jądrowa może dać 10 tysięcy miejsc pracy przy budowie i zasilić dwa miliony gospodarstw domowych czystą energią elektryczną. Dlatego rząd planuje kolejno opublikować dokument strategiczny o różnych źródłach energii pt. Energy White Paper jeszcze w 2020 roku, uruchomić drugą fazę rozwoju technologii SMR w 2021 roku, dokończyć projekt dużego atomu Hinkley Point C w połowie lat dwudziestych i przedstawić pierwszy demonstracyjny reaktor SMR na początku lat trzydziestych.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s