Niemcy dalej próbują, ale USA nie wycofują się z planu poszerzenia sankcji wobec Nord Stream 2 | Sukces Arabii. G20 chce ochrony klimatu z użyciem różnych paliw, a nie tylko OZE

Prace na wiertni Saudi Aramco. Fot. Saudi Aramco
Prace na wiertni Saudi Aramco. Fot. Saudi Aramco

:Po informacjach o tym, że Niemcy lobbują w Waszyngtonie za porzuceniem planu poszerzenia sankcji USA wobec Nord Stream 2, pojawiają się kolejne apele z Niemiec i zapewnienia z stolicy Stanów, że jest jeszcze czas na wycofanie firm niemieckich z tego projektu.

:Prezydencja saudyjska w grupie G20 doprowadziła do przyjęcia deklaracji, która zakłada, że jednym z narzędzi odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa ma być walka ze zmianami klimatu z użyciem różnych paliw, a nie tylko Odnawialnych Źródeł Energii.

Niemcy dalej próbują, ale USA nie wycofują się z planu poszerzenia sankcji wobec Nord Stream 2

Po informacjach o tym, że Niemcy lobbują w Waszyngtonie za porzuceniem planu poszerzenia sankcji USA wobec Nord Stream 2, pojawiają się kolejne apele z Niemiec i zapewnienia z stolicy Stanów, że jest jeszcze czas na wycofanie firm niemieckich z tego projektu.

RIA Novosti/DPA/Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

 

Rzecznik niemieckiego Unipera stwierdził, że rząd Niemiec nadal popiera politycznie sporny projekt Nord Stream 2. Handelsblatt doniósł, że przewodniczący Wschodniej Komisji Gospodarczej Niemiec zwrócił się do spiker Izby Reprezentantów USA o porzucenie sankcji wobec tego przedsięwzięcia.

List przewodniczącego tej organizacji zrzeszającej największe firmy niemieckie działające na Wschodzie z 17 listopada był wyrazem obaw tych podmiotów przed poszerzeniem sankcji wobec Nord Stream 2, które mogłyby po nim dotknąć podmiotów z Niemiec. – Amerykańscy Demokraci chcą wprowadzić nowe sankcje eksterytorialne przeciwko Nord Stream 2 kosztem firm europejskich – cytuje list Handelsblatt.

Wspomniana komisja istnieje od 1952 roku i promuje zaangażowanie biznesu rosyjskiego, najpierw w Związku Sowieckim, potem w Rosji oraz republikach powstałych po jego rozpadzie. Jej przedstawiciele wielokrotnie opowiadali się za współpracą z Rosjanami pomimo rosnących sporów między nimi a światem zachodnim.

– Ten gazociąg nie rozpocznie pracy. USA nie chcą wprowadzać sankcji przeciwko firmom europejskim. Wydajemy apele, aby ostrzec te firmy i dać im czas na wycofanie się z projektu – powiedział wysoki oficjel amerykański agencji DPA w Waszyngtonie. To aluzja do wielokrotnych zapowiedzi administracji USA, że firmy zaangażowanie w Nord Stream 2 powinny się wycofać z tego projektu albo czekają je sankcje. Wśród nich jest wspomniany Uniper, a także inne firmy europejskie dofinansowujące sporny projekt.

Handelsblatt podkreśla, że poszerzenie sankcji wobec Nord Stream 2 ma poparcie ponadpartyjne w USA. Analiza tej niemieckiej gazety na temat możliwych relacji amerykańsko-niemieckich w dobie prezydentury Joe Bidena zawiera tezę, że opór wobec gazociągu z Rosji do Niemiec będzie budził dalsze spory tych krajów. – Rząd federalny nie zamierza porzucić projektu. Oczekuje raczej, że nowa administracja USA złagodzi sankcje wprowadzone rok temu, które uniemożliwiają ukończenie budowy – czytamy w gazecie. – Biden stoi przed dylematem: uważa, że Nord Stream 2 to błąd, ale z drugiej strony chce porozumienia z Niemcami.

 

Sukces Arabii. G20 chce ochrony klimatu z użyciem różnych paliw, a nie tylko OZE

Prezydencja saudyjska w grupie G20 doprowadziła do przyjęcia deklaracji, która zakłada, że jednym z narzędzi odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa ma być walka ze zmianami klimatu z użyciem różnych paliw, a nie tylko Odnawialnych Źródeł Energii.

G20/Wojciech Jakóbik

 

Według G20 zrzeszającej dwadzieścia państw najbardziej uprzemysłowionych walka z degradacją środowiska, a także zachowanie i zrównoważone wykorzystanie różnorodności biologicznej, ochrona oceanów, promocja czystego powietrza i wody, reagowanie na klęski żywiołowe i ekstremalne zjawiska pogodowe, a także walka ze zmianami klimatu to jedne z najważniejszych wyzwań czasów współczesnych.

G20 apeluje o zapewnienie stabilnych i nieprzerwanych dostaw energii oraz surowców, które dadzą wzrost gospodarczy potrzebny po pandemii. – W tym kontekście podkreślamy znaczenie wykorzystania jak najszerszego wachlarza paliw i technologii z uwzględnieniem kontekstu narodowego oraz wiodących przykładów transformacji energetycznej w celu realizacji planu 3E+S, czyli bezpieczeństwo energetyczne, efektywność ekonomiczna i środowisko plus bezpieczeństwo – czytamy w apelu G20 popiera także Circular Carbon Economy Platform, która ma pozwolić na redukcję emisji CO2 poprzez ograniczenie jej, ponowne wykorzystanie zasobów, recykling i usuwanie odpadów z uwzględnieniem efektywności systemu oraz uwarunkowań narodowych. Działanie w tym zakresie ma być dobrowolne, całościowe, zintegrowane, inkluzywne, pragmatyczne i komplementarne. G20 popiera realizację założeń porozumienia paryskiego, w tym budowę zielonego funduszu wartego 100 mld dolarów rocznie do 2020 roku.

Stanowisko zostało wydane po szczycie w Rijadzie pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej. Następny odbędzie się w 2021 roku we Włoszech, a kolejne w 2022 roku w Indonezji, w 2023 roku w Indiach i w 2024 roku w Brazylii. To sukces Arabii, która zdołała osiągnąć konsensus wokół zapisów uwzględniających wykorzystanie różnych paliw transformacji energetycznej, a nie tylko Odnawialnych Źródeł Energii promowanych w wielu krajach zachodnich. To ważne dla krajów, które podobnie jak Arabia, są zależne od paliw kopalnych. W jej przypadku chodzi o ropę naftową.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s