Prezydent Mołdawii rzuca wyzwanie Gazpromowi | Rosja oskarża USA w sporze o emisje metanu i broni Nord Stream 2

Tankowiec LNG. Fot.: Flickr
Tankowiec LNG. Fot.: Flickr

:Nieznany sprawca doprowadził do uszkodzenia saudyjskiego tankowca naftowego u wybrzeży Jemenu.

:Nowa prezydent Mołdawii Maia Sandu zapowiedziała, że jej kraj nie spłaci długów Naddniestrza za gaz dostarczony przez Gazprom.

:Komisja Europejska zaapelowała o globalny system monitoringu emisji metanu pozwalający chronić klimat. Rosja uważa, że jej firmy potrafią walczyć z tą emisją i są niesłusznie oskarżane przez USA o niskie standardy. Broni w tym kontekście Nord Stream 2.

Kolejny atak w Arabii Saudyjskiej podnosi cenę ropy

Nieznany sprawca doprowadził do uszkodzenia saudyjskiego tankowca naftowego u wybrzeży Jemenu.

Associated Press/Wojciech Jakóbik

 

Chodzi o statek Shuqaiq pływający pod banderą maltańską i zarządzany przez greckiego armatora TMS Tankers. Wybuch ładunku nastąpił około metra nad powierzchnią wody i doprowadził do rozszczelnienia kadłuba. Saudyjczycy oskarżyli o atak Hutich, czyli stronnictwa wojny w Jemenie wspieranego przez Iran. To ono podpisało się pod wcześniejszym atakiem na instalacje naftowe Arabii z użyciem drona.

W czwartek 26 listopada ropa Brent kosztowała już prawie 49 dolarów za baryłkę, a WTI – prawie 46 dolarów. Powodem wzrostów były nadzieje na szczepionki na koronawirusa pozwalające na odrodzenie gospodarcze.

 

Prezydent Mołdawii rzuca wyzwanie Gazpromowi

Nowa prezydent Mołdawii Maia Sandu zapowiedziała, że jej kraj nie spłaci długów Naddniestrza za gaz dostarczony przez Gazprom.

EA Daily/Wojciech Jakóbik

 

Podkreśliła, że Kiszyniów płaci za dostawy energii z tego spornego obszaru pod kontrolą wojska rosyjskiego na terytorium mołdawskim, a jest ona wytwarzana z użyciem gazu z Rosji. – Mołdawia płaci za gaz i energię elektryczną, której produkcja na lewym wybrzeżu Dniestru jest możliwa dzięki dostawom gazu z Rosji do Naddniestrza. Z tego względu nawet jeśli Naddniestrze używa gazu za darmo i twierdzi, że dług za niego spada na Mołdawie, nie jest to prawda. Nigdy nie uznamy tego długu – zapowiedziała Sandu w rozmowie z Ukraińską Prawdą. Zastrzegła, że spłata długów Naddniestrza wobec Gazpromu to odpowiedzialność tamtejszych władz, które nie pytały się nigdy Kiszyniowa czy jest zainteresowany dostawami z Rosji.

Rosyjski Gazprom wycenia dług za dostawy do Naddniestrza na 6,914 mld dolarów, a przez to całe zadłużenie Mołdawii na siedem mld. Spór toczy się z Moldovagazem, w którym wspomniana firma posiada 50 procent akcji. Póki co Mołdawia pozostaje zależna od dostaw gazu z Rosji, bo nie doszło jeszcze do rozpoczęcia dostaw przez Gazociąg Rumunia-Mołdawia, który został ukończony w 2020 roku. Prezydent Sandu ma ograniczone kompetencje w zakresie polityki energetycznej kraju, ale jest zwolenniczką kursu zachodniego. Mołdawia jest członkiem Wspólnoty Energetycznej wdrażającej przepisy unijne w sektorze jak Ukraina. Mimo to prezydent Naddniestrza Wadim Krasnosielski uznaje, że Kiszyniów powinien płacić długi tej marionetkowej republiki.

 

Rosja oskarża USA w sporze o emisje metanu i broni Nord Stream 2

Komisja Europejska zaapelowała o globalny system monitoringu emisji metanu pozwalający chronić klimat. Rosja uważa, że jej firmy potrafią walczyć z tą emisją i są niesłusznie oskarżane przez USA o niskie standardy. Broni w tym kontekście Nord Stream 2.

TASS/Wojciech Jakóbik

 

Ambasador rosyjski w Waszyngtonie Anatolij Antonow oskarżył USA o próbę zyskania przewagi rynkowej przez oskarżanie firm rosyjskich o niskich standardach środowiskowych. – Aktywność Gazpromu jest zgodna ze standardami międzynarodowymi – zapewnił w kontekście coraz ostrzejszej debaty o walce z emisjami metanu towarzyszącej stworzeniu strategii metanowej przez Komisję Europejską. – Próby oskarżania naszych dostawców surowców o niskie standardy ekologiczne w porównaniu z amerykańskimi odpowiednikami nie są wiarygodne. Postrzegamy je jako kolejną próbę pozyskania przewagi konkurencyjnej na rynku węglowodorów – powiedział.

Rosjanie utrzymują, że USA krytykują projekty rosyjskie jak Nord Stream 2 w celu promocji swego LNG. Teraz używają podobnego argumentu w dyskusji o emisjach metanu. Ambasador Antonow wyliczał, że emisje metanu przy wydobyciu gazu Gazpromu wynosiły w 2019 roku 0,02 procent, przy transporcie – 0,29 procent i przy magazynowaniu – 0,03 procent. Ten rosyjski koncern ma pracować nad metodami dalszego ograniczenia emisji we współpracy z BP, ENi, ExxonMobil, Repsolem, Shellem i Wintershallem. Ambasador utrzymuje, że projekty gazociągów Turkish Stream i Nord Stream 2 także spełniają standardy emisyjne, bo są budowane z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Podsekretarz stanu do spraw surowców energetycznych Francis Fannon skomentował obawy władz francuskich o emisje metanu towarzyszące dostawom LNG z USA opisywane w BiznesAlert.pl. Jego zdaniem gaz skroplony z USA jest najmniej emisyjny z dostępnych, a dane Carbon Disclosure Project pokazują, że gaz Gazpromu, jest „jednym z najbardziej szkodliwych dla środowiska”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s