Nord Stream 2 chce uniknąć sankcji USA w Niemczech, ale może mieć problem w Danii | Rosja kusi Niemcy ceną wodoru z Nord Stream 2

Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr
Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr

:Operator spornego projektu Nord Stream 2 poinformował, że budowa w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec zostanie wznowiona w grudniu 2020 po prawie rocznej przerwie wywołanej sankcjami USA. Prace na wodach niemieckich nie wystarczą jednak do ukończenia projektu, a wody duńskie mogą zostać zablokowane przez Amerykanów.

:Grupa producentów ropy OPEC+ ma spotkać się 30 listopada, by rozmawiać o ewentualnym zamrożeniu porozumienia naftowego. Część ministrów OPEC+ spotkała się 29 listopada, by omówić taką możliwość i nie doszła do porozumienia.

:Handelsblatt informuje, że Rosja liczy na rozwój eksportu wodoru, także z użyciem gazociągu Nord Stream 2. Przekonuje Niemców ceną do wodoru rosyjskiego zamiast europejskiego wytwarzanego ze źródeł odnawialnych.

 

Nord Stream 2 chce uniknąć sankcji USA w Niemczech, ale może mieć problem w Danii

Operator spornego projektu Nord Stream 2 poinformował, że budowa w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec zostanie wznowiona w grudniu 2020 po prawie rocznej przerwie wywołanej sankcjami USA. Prace na wodach niemieckich nie wystarczą jednak do ukończenia projektu, a wody duńskie mogą zostać zablokowane przez Amerykanów.

Agencje TASS i DPA podają, że Nord Stream 2 AG ma wyznaczyć statek z pozycjonowaniem kotwicznym, który wykona to zadanie. Wcześniej padały sugestie, że zrobi to statek Akademik Czerski, który został dostosowany do tego celu poprzez instalację ośmiu kotwic ułatwiających pracę na wzburzonym morzu. Czerski wypłynął w ostatnim czasie z niemieckiej bazy logistycznej w porcie Mukran do Obwodu Królewieckiego. Alternatywa to statek z systemem pozycjonowania z użyciem kotwic Fortuna znajdujący się obecnie w porcie Wismar w Niemczech. Radio niemieckie NDR 1 podało, że urząd morski w Stralsund zapowiedział już rozpoczęcie prac na południe od ławicy Adlergrund od następnej soboty i poprosił o ostrożność.

Rzecznik Nord Stream 2 AG Jens Muller poinformował agencję Bloomberg, że budowa zostanie wznowiona piątego grudnia 2020 roku. Została zawieszona w grudniu 2019 roku po tym, jak USA wprowadziły sankcje wobec tego projektu. Teraz rozważają ich poszerzenie w dwupartyjnym projekcie ustawy PEESA o podmioty ubezpieczające i certyfikujące statki, a także gazociąg. Z tego powodu norweska DNV GL wycofała się z tej procedury w odniesieniu do statków jak Czerski i Fortuna. Prace w Niemczech będą prowadzone na niskiej głębokości, która może nie podlegać sankcjom USA. Pozostała część do budowy znajduje się na wodach duńskich, na których prace musiałyby się toczyć na większej głębokości.

TASS/DPA/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Rozmowy o zamrożeniu porozumienia naftowego na razie nie przyniosły rozstrzygnięcia

Grupa producentów ropy OPEC+ ma spotkać się 30 listopada, by rozmawiać o ewentualnym zamrożeniu porozumienia naftowego. Część ministrów OPEC+ spotkała się 29 listopada, by omówić taką możliwość i nie doszła do porozumienia.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Według źródła agencji Bloomberg, Kazachstan i Zjednoczone Emiraty Arabskie opowiedziały się przeciwko zamrożeniu cięć na obecnym poziomie 7,7 mln baryłek dziennie zamiast obniżki do 5,7 mln zgodnie z pierwotnymi ustaleniami. Z tego powodu uczestnicy spotkania niedzielnego zainicjowanego przez Arabię Saudyjską i Rosję nie doszli do kompromisu, do którego będą dążyć na rozmowach 30 listopada i pierwszego grudnia. Brana jest pod uwagę możliwość wydłużenia okresu obowiązywania obecnych cięć o pierwszy kwartał 2020 roku i utrzymanie presji na dalszy wzrost cen ropy. Te wzrosły w listopadzie o 27 procent w obliczu nadziei na odrodzenie gospodarki globalnej dzięki szczepionkom na koronawirusa.

 

Rosja kusi Niemcy ceną wodoru z Nord Stream 2

Handelsblatt informuje, że Rosja liczy na rozwój eksportu wodoru, także z użyciem gazociągu Nord Stream 2. Przekonuje Niemców ceną do wodoru rosyjskiego zamiast europejskiego wytwarzanego ze źródeł odnawialnych.

Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

 

Trwają prace nad strategią wodorową Federacji Rosyjskiej, o których pisaliśmy już w BiznesAlert.pl. Niemiecki dziennik cytuje wiceministra energetyki Pawła Sorokina, który wystąpił w środę, 25 listopada na niemiecko-rosyjskim forum ekonomicznym w Petersburgu. Stwierdził on, że rosyjska gospodarka wodorowa ma pozyskiwać to paliwo głównie z gazu. Cena wodoru wytwarzanego w Rosji ma się wahać między 1,5 a 2 dolarami za kilogram. To jedna czwarta lub piąta kosztu wodoru wytwarzanego z pomocą Odnawialnych Źródeł Energii, który jest promowany w unijnej i niemieckiej strategii wodorowej. – Mamy potencjał eksportu dziesiątków mln ton wodoru rocznie – zapewnił Sorokin.

Jednym ze szlaków dostaw mógłby być gazociąg Nord Stream 2, który według Gazpromu jest przystosowany do transportu wodoru. Ta firma, Novatek i Rosatom mają już plany produkcji wodoru, także z pomocą elektrowni jądrowych ostatniej z nich.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s