Spór o porozumienie naftowe opóźnia szczyt OPEC+ | Kommiersant: Rosjanie spróbują dokończyć Nord Stream 2 przed poszerzeniem sankcji USA

Posiedzenie OPEC+, czyli sygnatariuszy porozumienia naftowego. Fot. Ministerstwo Energetyki FR
Posiedzenie OPEC+, czyli sygnatariuszy porozumienia naftowego. Fot. Ministerstwo Energetyki FR

:Rozmowy kartelu naftowego OPEC na temat zamrożenia porozumienia naftowego OPEC+ zakończyły się bez konkluzji przez spór Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w szerszym gronie producentów podpisanych pod tym układem trzeciego grudnia w Wiedniu.

:Według Kommiersanta Rosjanie mogą spróbować dokończyć Nord Stream 2 zanim poszerzone sankcje USA wejdą w życie po zmianie prezydenta.

Spór o porozumienie naftowe opóźnia szczyt OPEC+

Rozmowy kartelu naftowego OPEC na temat zamrożenia porozumienia naftowego OPEC+ zakończyły się bez konkluzji przez spór Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w szerszym gronie producentów podpisanych pod tym układem trzeciego grudnia w Wiedniu.

Bloomberg/Energy Intelligence/Wojciech Jakóbik

 

Do rozważenia pozostaje utrzymanie porozumienia naftowego OPEC+ w obecnej formie w pierwszym kwartale 2021 roku lub zgodną z planem redukcję cięć wydobycia ropy z 7,7 do 5,7 mln baryłek dziennie od Nowego Roku. Bloomberg donosi, że utrzymuje się spór między Arabią Saudyjską zabiegającą o zamrożenie układu, a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi pragnącymi rozwijać wydobycie ropy z nowych złóż i oczekującymi wypełnienia zobowiązań przez kraje, które dotąd nie zredukowały produkcji do poziomów wyznaczonych w układzie. Także Kazachstan ma zastrzeżenia, ale sygnalizuje gotowość do ugody.

ZEA sugerowały, że mogą w przyszłości opuścić OPEC+. Saudyjczycy zapowiedzieli, że mogą zrezygnować z roli współprzewodniczącego Wspólnej Komisji Monitorującej OPEC+ (JMMC) w której zasiadają z Rosjanami.

Jeżeli nie uda się dojść do porozumienia, na rynek będzie mogło trafić dodatkowe 1,9 mln baryłek ropy dziennie wywierając presję na spadek cen ropy, która wzrosła w listopadzie o 27 procent i kosztuje około 47 dolarów w przypadku baryłki Brent. Goldman Sachs szacuje, że spadek wyniósłby wówczas około pięciu dolarów. Jednakże cena baryłki może w największym stopniu zależeć od zapotrzebowania na rynku znajdującym się pod wpływem pandemii koronawirusa. Redukcja cięć została zaplanowana w oczekiwaniu, że na przełomie 2020 i 2021 roku dojdzie do odrodzenia aktywności gospodarczej wraz z luzowaniem obostrzeń pandemicznych. Nadzieje na poprawę sytuacji są także wspierane informacjami o kolejnych szczepionkach na koronawirusa. Kartel naftowy OPEC przewiduje szybsze odrodzenie w Azji i dalszą stagnację w Europie.

Energy Intelligence donosi, że kraje OPEC zdecydowały się na dodatkowe rozmowy pierwszego grudnia, a szczyt OPEC+ został przeniesiony z tego dnia na trzeciego grudnia.

 

 

Kommiersant: Rosjanie spróbują dokończyć Nord Stream 2 przed poszerzeniem sankcji USA

Według Kommiersanta Rosjanie mogą spróbować dokończyć Nord Stream 2 zanim poszerzone sankcje USA wejdą w życie po zmianie prezydenta.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Kommiersant sugeruje, że Gazprom zamierza wznowić budowę Nord Stream 2 na wodach niemieckich piątego grudnia, bo przezwyciężył problem z certyfikacją sprzętu po rezygnacji norweskiego DNV GL. Według gazety może do tego celu zaangażować kolejny statek po Akademiku Czerskim: Fortunę. Czerski miałby z kolei udać się do Obwodu Królewieckiego na dalsze testy po modernizacji na wypadek, gdyby miał zostać użyty do ukończenia odcinka duńskiego Nord Stream 2.

Według Kommiersanta okres przejściowy między prezydenturą Donalda Trumpa a Joe Bidena może posłużyć Rosjanom do dokończenia Nord Stream 2 bez ryzyka objęcia go poszerzonymi sankcjami amerykańskimi szykowanymi w parlamencie do podpisu prezydenta.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s