Statki wracają na budowę Nord Stream 2, a z nimi idea moratorium i widmo sankcji USA | Korekta porozumienia naftowego podnosi wydobycie, a cena ropy znów spada przez koronawirusa

Tankowiec Sirius Star. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec Sirius Star. Fot. Wikimedia Commons

:Statki rosyjskie ruszają na budowę odcinka niemieckiego Nord Stream 2. Los odcinka na wodach duńskich wciąż stoi pod znakiem zapytania wobec widma poszerzenia sankcji USA oraz powrotu idei moratorium na realizację tego spornego projektu.

:Kraje OPEC+ porozumiały się o stopniowym wzroście wydobycia ropy i uzależniają dalsze luzowanie układu od sytuacji na rynku. Ta sugeruje presję na spadek cen ropy przez nowe obostrzenia wywołane nowym wzrostem chorych na koronawirusa.

Statki wracają na budowę Nord Stream 2, a z nimi idea moratorium i widmo sankcji USA

Statki rosyjskie ruszają na budowę odcinka niemieckiego Nord Stream 2. Los odcinka na wodach duńskich wciąż stoi pod znakiem zapytania wobec widma poszerzenia sankcji USA oraz powrotu idei moratorium na realizację tego spornego projektu.

Kommiersant/PRIME/Handelsblatt/Der Spiegel/RBK/Wojciech Jakóbik

 

Statki Akademik Czerski i Fortuna szykują się do ukończenia pozostałych odcinków gazociągu Nord Stream 2 – informuje Kommiersant. Gazeta szacuje, że sezon sztormów może sprawić, że prace potrwają do pięciu miesięcy.

Kommiersant podaje, że do ukończenia zostały dwa odcinki: niemiecki o długości 2,6 km i duński – 50 km. Prace na odcinku niemieckim mogą ruszyć zgodnie z pozwoleniem Niemieckiego Urzędu Żeglugi i Hydrografii od piątego grudnia. Statek odpowiedzialny za niego to według dokumentów urzędu wspomniana Fortuna, która będzie pracować do końca grudnia. Statek dostawczy Igor Sidorenko także wyruszył na Morze Bałtyckie. Może zaopatrywać Nord Stream 2 w rury.

Nie wiadomo kiedy Akademik Czerski miałby popłynąć na wody duńskie, by dokończyć Nord Stream 2. Ćwiczył już system dynamicznego pozycjonowania w pobliżu Obwodu Kaliningradzkiego. Jego użycie jest wymagane w pozwoleniu duńskim. Siergiej Kapitonow z Centrum Energetycznego Skołkowo ocenia w rozmowie z Kommiersantem, że Czerski mógłby ukończyć pierwszą nitkę odcinka duńskiego w trzy miesiące, a drugą w pięć miesięcy. Gdyby otrzymał wsparcie Fortuny i innych statków, budowa mogłaby się zakończyć szybciej. Potem potrzebny byłby miesiąc albo dwa na przygotowanie gazociągu do pracy. Nie wiadomo jednak kiedy ruszą prace na wodach duńskich przez wspomniane sztormy zimowe, ale także perspektywę poszerzenia sankcji USA, które uderzą w ubezpieczycieli i firmy certyfikujące statki oraz sam gazociąg. Kommiersant milczy na ich temat.

Tymczasem p.o. ambasadora USA w Niemczech Robin Quinville powiedział na łamach gazety Handelsblatt powiedział, że „nadszedł czas, by Niemcy i Unia Europejska wprowadziły moratorium na budowę tego gazociągu”. To echo propozycji chadeckiej z parlamentu niemieckiego. Zdaniem dyplomaty byłby to jasny sygnał dla Kremla, że nie ma akceptacji wobec jego szkodliwego działania, bo Nord Stream 2 „to nie tylko przedsięwzięcie ekonomiczne, ale także narzędzie polityki Kremla, którego ten używa do ominięcia Ukrainy i dzielenia Europy”.

Gazeta RBK donosi, że raport posłów Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego (INTA) informuje, że „sankcje eksterytorialne budzą obawy o niezgodność z prawem międzynarodowym, zasadami Światowej Organizacji Handlu i innymi”. Posłowie zachęcają firmy, które mogą zostać dotknięte sankcjami USA do podnoszenia tej sprawy w relacjach z USA. Ich zdaniem powinien się tym tematem zająć także Wysoki Przedstawiciel do Spraw Zagranicznych i Bezpieczeństwa UE. Unia mogłaby za to pokryć koszty sądowe takich działań. Autorzy raportu przywołują przykład reakcji na sankcje wobec Iranu, kiedy firmy europejskie zostały wyłączone i nie musiały ponosić ich konsekwencji. Apelują także o usprawnienie mechanizmu INSTEX pozwalającego handlować z krajami trzecimi pomimo sankcji, a także rozważenie powołania specjalnego departamentu, który zajmowałby się polityką w tym zakresie w relacjach z USA i innymi partnerami zewnętrznymi.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas odpowiedział na groźbę poszerzenia sankcji USA nadzieją na „postęp” w relacjach z USA. Jego zdaniem „Europejczycy są zdania, że sankcje eksterytorialne są niezgodne z prawem”. Niemiecki Bundestag uznał jednak, że mogą być z nim zgodne. – Statek dostawczy Igor Sidorenko także wyruszył na Morze Bałtyckie. Może zaopatrywać Nord Stream 2 w rury – powiedział Maas, powtarzając argumenty powtarzane przez Gazprom. – Nord Stream 2 nie uzależnia Niemiec od żadnego innego kraju – zapewnił.

 

Korekta porozumienia naftowego podnosi wydobycie, a cena ropy znów spada przez koronawirusa

Kraje OPEC+ porozumiały się o stopniowym wzroście wydobycia ropy i uzależniają dalsze luzowanie układu od sytuacji na rynku. Ta sugeruje presję na spadek cen ropy przez nowe obostrzenia wywołane nowym wzrostem chorych na koronawirusa.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Wicepremier Rosji Aleksander Nowak powiedział telewizji Rossija 24, że kraje OPEC+ prawdopodobnie będą zwiększać wydobycie ropy o dwa mln baryłek dziennie do kwietnia 2021 roku zgodnie z planem pierwotnym, jeżeli nie wystąpi siła wyższa, ale zrobią to stopniowo zgodnie z ustaleniami ostatniego szczytu tej grupy, które stanowią, że wzrost będzie się odbywał stopniowo, najpierw o pięć mln baryłek w styczniu, a potem nastąpią comiesięczne przeglądy stanu rynku.

Porozumienie naftowe OPEC+ zakładało pierwotnie, że kraje-producenci obniżą kwoty cięć wydobycia z 7,7 do 5,7 mln baryłek dziennie na przełomie roku. Początkowo jednak obniżą je do 7,2 mln baryłek, a potem podejmą dalsze decyzje w zależności od sytuacji na rynku, mając możliwość podwyższać wydobycie o 0,5 mln baryłek co miesiąc. Warto zaznaczyć, że wicepremier Nowak ustąpił ze stanowiska ministra energetyki Rosji, ale nadal zajmuje się sprawami OPEC+.

Deklaracja Nowaka sugeruje, że podaż ropy będzie nadal rosnąć, zwiększając presję na spadek cen baryłki. Tymczasem warunki gospodarcze mogą zadziałać podobnie. Ceny ropy już spadają w odpowiedzi na nowe ograniczenia spowodowane szczytowym wzrostem liczby chorych w wielu miejscach na świecie, w tym USA i Niemczech. Na ten czynnik nakładają się także zapowiedzi Iranu o woli powrotu na światowy rynek ropy dzięki nowemu otwarciu z administracją Joe Bidena oraz wzrost liczby wiertni na złożach tego surowca w USA. Baker Hughes informuje, że amerykańskie spółki wydobywcze zwiększyły w zeszłym tygodniu ilość wiertni jedenasty raz z rzędu, sygnalizując wzrost rentowności pracy wraz z podwyżką cen ropy.

Brent zbliżył się w ostatnim tygodniu do poziomu 50 dolarów za baryłkę, ale go nie przebił. Od czwartego grudnia notuje spadek wartości w okolice 49 dolarów. Mieszanka WTI zbliżyła się analogicznie do 47, ale obecnie spadła do około 46 dolarów.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s