Budżet USA z sankcjami wobec Nord Stream 2 został przyjęty bez weta Trumpa | EIA: Odrodzenie na rynku ropy nadejdzie dopiero za rok

Prognoza zapotrzebowania na paliwa na świecie. Grafika: EIA
Prognoza zapotrzebowania na paliwa na świecie. Grafika: EIA

:Izba Reprezentantów USA przyjęła projekt budżetu na 2021 roku, w którym znalazły się zapisy o sankcjach wobec firm ubezpieczających i certyfikujących sporny projekt Nord Stream 2, które zagrażają jego ukończeniu.

:Gazeta wojskowa Stars and Stripes oraz agencja Bloomberg informują, że Iran wysyła do Wenezueli największą flotę tankowców w historii. Robi to by wesprzeć reżim w Caracas, który zwyciężył ostatnio wybory parlamentarne nie bacząc na sankcje USA, które zakazują mu eksportu ropy.

:Amerykańska Energy Information Administration (EIA) opublikowała nowy przegląd krótkoterminowy sytuacji na rynku energetycznym. Wynika z niego, że ropa podrożeje, a rynek odrodzi się dopiero z końcem przyszłego roku.

Budżet USA z sankcjami wobec Nord Stream 2 został przyjęty bez weta Trumpa

Izba Reprezentantów USA przyjęła projekt budżetu na 2021 roku, w którym znalazły się zapisy o sankcjach wobec firm ubezpieczających i certyfikujących sporny projekt Nord Stream 2, które zagrażają jego ukończeniu.

Kommiersant/The Washington Post/Wojciech Jakóbik

 

Pomimo gróźb zawetowania budżetu przez ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa parlamentarzyści zdołali przyjąć dokument o wydatkach militarnych wartych ponad 740 mld dolarów. Zawiera on także zapisy rozszerzające sankcje wobec Nord Stream 2 z budżetu na 2020 rok poprzez uwzględnienie „sprzedaży, wynajmu lub usług na rzecz statków mających służyć budowie” a także firmom świadczącym usługi, finansującym lub umożliwiającym instalację sprzętu na statkach, które będą budować Nord Stream 2.

Projekt zawiera także zapisy o możliwości wyłączenia lub zwolnienia z sankcji podmiotów w razie takiej decyzji z powodu bezpieczeństwa narodowego USA, które mają chronić sojuszników amerykańskich. Jednakże uniemożliwienie ubezpieczenia i certyfikacji statków mających budować Nord Stream 2 praktycznie zablokuje prace, a podobne potraktowanie samego gazociągu po ewentualnym jego ukończeniu może wykluczyć uruchomienie dostaw.

Projekt musi teraz zostać przyjęty przez Senat USA i podpisany przez prezydenta.

 

Wielka flotylla tankowców płynie z Iranu do Wenezueli. Co zrobią USA?

Gazeta wojskowa Stars and Stripes oraz agencja Bloomberg informują, że Iran wysyła do Wenezueli największą flotę tankowców w historii. Robi to by wesprzeć reżim w Caracas, który zwyciężył ostatnio wybory parlamentarne nie bacząc na sankcje USA, które zakazują mu eksportu ropy.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Powyższe media donoszą, że Iran wysłał co najmniej dziesięć tankowców do Wenezueli, aby wesprzeć jej gospodarkę doświadczoną niedoborami paliwa. To szczególnie ważne ze względu na niepokoje społeczne wywołane kryzysem gospodarczym w dużym stopniu wynikającym ze spadku cen ropy i zależności budżetu wenezuelskiego od jej sprzedaży, a także niewydolności sektora rafineryjnego. Wenezuelczycy głosowali w wyborach parlamentarnych w niedzielę, szóstego grudnia. Zwyciężyła w nich koalicja pod wodzą rządzącego Nicolasa Maduro, ale opozycja kwestionuje ich standardy.

Flotylla ta może spotkać się z U.S. Navy w pobliżu Wysp Karaibskich i może wówczas dojść do próby jej przechwycenia. Amerykanie zdołali zatrzymać dostawę ropy irańskiej do Wenezueli w sierpniu 2020 roku, uniemożliwiając dostarczenie ponad 1,1 mln baryłek ropy, która została potem sprzedana na aukcji. Sankcje amerykańskie wobec Iranu wykluczają eksport ropy i transakcje w dolarach.

Administracja Joe Bidena rozpoczynająca pracę w styczniu może dążyć do ponownego zbliżenia i wejścia USA do porozumienia nuklearnego, ale póki co przepisy wprowadzone przez ustępującego Donalda Trumpa pozostają w mocy.

 

EIA: Odrodzenie na rynku ropy nadejdzie dopiero za rok

Amerykańska Energy Information Administration (EIA) opublikowała nowy przegląd krótkoterminowy sytuacji na rynku energetycznym. Wynika z niego, że ropa podrożeje, a rynek odrodzi się dopiero z końcem przyszłego roku.

Energy Information Administration/Wojciech Jakóbik

 

EIA szacuje, że średnia cena ropy Brent wyniesie 49 dolarów w 20921 roku w porównaniu ze średnią 43 dolarów w trzecim kwartale 2020 roku. Zapasy mają pozostać duże, ale spadną wraz z wzrostem zapotrzebowania na ropę oraz ograniczeniami porozumienia naftowego OPEC+. Kraje układu zdecydowały się na spowolnienie wzrostu wydobycia w pierwszym kwartale 2021 roku. Ropa ma podrożeć do średnio 47 dolarów w pierwszym i 50 dolarów za baryłkę w czwartym kwartale 2021 roku.

Powodem ma być większy pobór ropy z rynku, którego wpływ na cenę będzie jednak ograniczany przez wzrost wydobycia ropy na świecie. Agencja przewiduje, że wydobycie ropy łupkowej w USA po okresowym spadku wydobycia do nawet 8,7 mln baryłek dziennie w lutym 2021 roku sięgnie 11,4 mln baryłek w grudniu 2021 roku. Przewiduje jego średni poziom w wysokości 11,3 mln w 2020 i 11,1 w 2021 roku w porównaniu z 12,2 mln w 2019 roku.

EIA przewiduje, że produkcja paliw na świecie zrówna się zapotrzebowaniem poniżej 100 mln baryłek dziennie pod koniec 2021 roku. Nie będzie to jednak pełen powrót do stanu przed pandemią koronawirusa, kiedy zapotrzebowanie i produkcja przekraczały ten poziom.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s