
:Raport uznanych instytucji sugeruje, że Polacy słusznie chcą budować atom, bo w następnej dekadzie będzie najtańszym źródłem energii niskoemisyjnej.
:Agencja RIA Novosti informuje, że barka Fortuna udaje się na budowę gazociągu Nord Stream 2 na wodach niemieckich po krótkim pobycie w porcie w Rostocku.
Atom może być najtańszy jeszcze przed budową w Polsce. Można policzyć samodzielnie
Raport uznanych instytucji sugeruje, że Polacy słusznie chcą budować atom, bo w następnej dekadzie będzie najtańszym źródłem energii niskoemisyjnej.
NEA/Wojciech Jakóbik
Raport Agencji Energii Jądrowej (NEA) oraz Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) sugeruje, ze koszty energetyki jądrowej mają spadać podobnie jak jest w przypadku Odnawialnych Źródeł Energii i mogą być nawet najbardziej konkurencyjne w 2025 roku. Kalkulator opublikowany z raportem pozwala policzyć to samodzielnie.
– Koszty energetyki odnawialnej nadal spadają i w przypadku wiatrowej oraz słonecznej są konkurencyjne względem energetyki opartej o paliwa kopalne w wielu krajach – czytamy w podsumowaniu raportu. – Energia z elektrowni jądrowych także ma obniżyć koszty w bliskiej przyszłości. Ich redukcja wynika z doświadczenia nabytego przy realizacji pierwszych w swym rodzaju projektów jądrowych w krajach OECD. Nowe elektrownie jądrowe pozostaną dyspozycyjną technologią niskoemisyjną z najniższymi kosztami w 2025 roku – czytamy.
Ta data jest istotna z punktu widzenia projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku oraz zatwierdzonego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, które stanowią, że pierwszy reaktor jądrowy w Polsce powstanie w 2033 roku. Jeżeli szacunki NEA i IEA się potwierdzą, Polacy będą budować najtańsze źródło energii.
NEA i IEA stwierdzają także, że przedłużanie cyklu życia istniejących elektrowni jądrowych to najbardziej efektywny pod względem kosztów sposób na pozyskiwanie energii ze źródeł niskoemisyjnych. Podobny efekt może dać energetyka wodna, ale jest zależna od warunków geograficznych w poszczególnych krajach.
Fortuna rusza na budowę Nord Stream 2 na wodach niemieckich
Agencja RIA Novosti informuje, że barka Fortuna udaje się na budowę gazociągu Nord Stream 2 na wodach niemieckich po krótkim pobycie w porcie w Rostocku.
RIA Novosti/Wojciech Jakóbik
Statek ten opuścił port Wismar w Niemczech piątego grudnia, od kiedy obowiązuje pozwolenie na budowę gazociągu Nord Stream 2 na wodach niemieckich. Fortuna spełnia wymogi pracy w tamtejszym obszarze, bo dopuszczają one możliwość pozycjonowania z pomocą kotwic do dyspozycji na jej pokładzie.
Los budowy na wodach duńskich, która może być celem poszerzonych sankcji USA będących przedmiotem prac w Waszyngtonie, pozostaje niepewny. Statki rosyjskie mogące dokończyć Nord Stream 2 wraz z ukończeniem odcinka duńskiego mogą nie otrzymać wsparcia od podmiotów ubezpieczających i certyfikujących je oraz sam gazociąg, jeżeli sankcje odstraszą je tak, jak obowiązujące obostrzenia odstraszyły szwajcarską firmę Allseas w 2019 roku, zamrażając budowę na rok.