Niemcy pomogą Rosjanom zastąpić LNG wodorem. CBAM na horyzoncie | Porozumienie o budżecie oraz sankcjach wobec Rosji i Turcji na szczycie Rady Europejskiej

Komisja Europejska. Fot.: Flickr
Komisja Europejska. Fot.: Flickr

:Szczyt Rady Europejskiej zakończył się przyjęciem budżetu, który pozwoli transformować energetykę oraz przedłużeniem sankcji wobec Rosji i poszerzeniem tych wobec Turcji.

:P.o. premiera Rumunii spotkał się z ambasadorem USA w jego kraju oraz przewodniczącym Import-Export Banku by podpisać umowę o współpracy przy projekcie Elektrowni Czarnowoda.

:Rosyjski Novatek zamierza współpracować z niemieckim Siemensem przy rozwoju sektora LNG i wodoru w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w zgodzie z porozumieniem klimatycznym z Paryża.

Porozumienie o budżecie oraz sankcjach wobec Rosji i Turcji na szczycie Rady Europejskiej

Szczyt Rady Europejskiej zakończył się przyjęciem budżetu, który pozwoli transformować energetykę oraz przedłużeniem sankcji wobec Rosji i poszerzeniem tych wobec Turcji.

Wojciech Jakóbik

 

Porozumienie dotyczy między innymi wieloletnich ram finansowych oraz Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej, które mają umożliwić wydatki, m.in. na realizację Europejskiego Zielonego Ładu zakładającego dekarbonizację poprzez transformację gospodarczą, w tym energetyki.  To dobre wieści dla Polski, która może dzięki temu otrzymać cztery miliardy euro, czyli 16 mld złotych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na przemiany regionów pogórniczych oraz kolejne środki z innych funduszy.

Państwa unijne doszły także do porozumienia o przedłużeniu sankcji wobec Rosji za nielegalną okupację ukraińskiego Krymu oraz agresję na wschodzie Ukrainy. Sankcje uderzają w sektor finansowy, obronny i energetyczny Rosji, ograniczając możliwość współpracy firm rosyjskich w energetyce z Europejczykami oraz ich dostęp do technologii niezbędnych do rozwoju wydobycia węglowodorów.

Przywódcy krajów europejskich zdecydowali również o poszerzeniu sankcji wobec Turcji za nielegalne poszukiwania węglowodorów na Morzu Śródziemnym na wodach greckich. Czarna lista ludzi związanych z tym procederem zostanie poszerzona. Znajdowali się na niej menadżerowie firmy naftowej TPAO, ale liderzy Unii Europejskiej nie podali kogo do niej dopiszą.

 

Budowa atomu to początek szerszej współpracy USA z Rumunią. Polska negocjuje dalej

P.o. premiera Rumunii spotkał się z ambasadorem USA w jego kraju oraz przewodniczącym Import-Export Banku by podpisać umowę o współpracy przy projekcie Elektrowni Czarnowoda.

Rząd Rumunii/Wojciech Jakóbik

 

Tematem rozmów była współpraca w tym zakresie, w sektorach obronności i gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem inicjatywy Trójmorza. Rumuni podkreślili znaczenie projektu połączeń kolejowych z Konstancji do Gdańska Rail2Sea oraz zwiększenia mobilności sił NATO na Wschodniej Flance, a także projektu autostradowego Via Carpathia.

Działania Rumunów przypominają starania rządu polskiego o zwiększenie obecności Amerykanów w sektorze obronnym, infrastrukturalnym i energetycznym Polski. Trwają rozmowy o stworzeniu modelu finansowego budowy polskiej elektrowni jądrowej, do której mogą przyłączyć się USA. Propozycja modelu finansowego może zostać przedstawiona w 2021 roku i być podobna do rozwiązania zastosowanego przy projekcie Elektrowni Czarnowoda w Rumunii. Polacy także liczą na wsparcie kolejnych projektów przez Amerykanów, między innymi z użyciem Funduszu Trójmorza, inicjatywy zapoczątkowanej przez Chorwację i Polskę na rzecz usunięcia zaległości integracji państw Unii Europejskiej z Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Niemcy pomogą Rosjanom zastąpić LNG wodorem. CBAM na horyzoncie

Rosyjski Novatek zamierza współpracować z niemieckim Siemensem przy rozwoju sektora LNG i wodoru w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w zgodzie z porozumieniem klimatycznym z Paryża.

Novatek/Wojciech Jakóbik

 

Novatek i Siemens będą pracować nad zastąpieniem gazu ziemnego przy produkcji energii oraz LNG z pomocą wodoru „neutralnego węglowo”. Nie oznacza to wodoru zielonego wytwarzanego z nadwyżek energii ze źródeł odnawialnych, ale tego z mniejszą emisją, na przykład z gazu, którego Novatek ma pod dostatkiem. – Nasza dalsza współpraca z Siemens Energy na rzecz dekarbonizacji LNG przyczyni się znacznie do ograniczenia zmian klimatu, które ma niebagatelne znaczenie dla obniżenia naszego śladu węglowego w ekosystemie Arktyki – ocenił Leonid Michelson, prezes zarządu Novateku.

Komisja Europejska rozwija politykę klimatyczną i przyjęła strategię metanową, która zawiera apel o monitoring emisji metanu na świecie w celu przygotowania się do walki z nią. Europejczycy chcą wprowadzić mechanizm dostosowania śladu węglowego (CBAM), który będzie nakładał dodatkowe opłaty na produkty dostarczane do Unii w zależności od tego, ile emisji CO2 powstało przy ich produkcji. To zagrożenie dla Rosji, która szuka odpowiedzi. To rozwiązanie zostało zatwierdzone przez Radę Europejską z 10-11 grudnia.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s