Trwa budowa Nord Stream 2 na wodach niemieckich. Los odcinka duńskiego zależy od sankcji USA | Rosyjski atom na Białorusi szykuje się do pracy pomimo opóźnienia

Łukaszenka i Putin. Fot. Kremlin.ru
Łukaszenka i Putin. Fot. Kremlin.ru

:Budowa Nord Stream 2 na wodach niemieckich została wznowiona zgodnie z zapowiedziami 11 grudnia z użyciem barki Fortuna.

:Opóźnienie nowego bloku elektrowni jądrowej Ostrowiec na Białorusi wynosi już dwa lata, ale ministerstwo energetyki tego kraju zapewnia, że przygotowania do uruchomienia go w pierwszym kwartale 2020 roku postępują naprzód.

Trwa budowa Nord Stream 2 na wodach niemieckich. Los odcinka duńskiego zależy od sankcji USA

Budowa Nord Stream 2 na wodach niemieckich została wznowiona zgodnie z zapowiedziami 11 grudnia z użyciem barki Fortuna.

Deutsche Presse Agentur/Wojciech Jakóbik

 

Fortuna pracuje obecnie w pobliżu Lubmina i ma zakończyć budowę odcinka w niemieckiej wyłącznej strefie ekonomicznej do końca grudnia, do kiedy obowiązuje pozwolenie stosownego urzędu w Niemczech. Według szacunków Fortuna może układać 1,5 km gazociągu dziennie, czyli mogłaby zakończyć odcinek niemiecki o długości 2,6 km w dwa-trzy dni.

Przedstawiciel administracji USA cytowany przez niemiecką agencję prasową ocenił, że spółka Nord Stream 2 AG wchodzi w „strasznie zły układ” w obliczu sankcji USA, które mają zostać poszerzone o rozwiązania uniemożliwiające ukończenie budowy na wodach duńskich, czyli na następnym odcinku budowy, której los pozostaje niepewny. Zdaniem rozmówcy DPA budowa Nord Stream 2 zakończyłaby się dawno, gdyby była możliwa. – Nie jest nawet jasne kto teraz ubezpiecza budowę. Firma odpowiedzialna za nią nie podaje informacji na ten temat – ocenia rozmówca agencji niemieckiej.

– Została wznowiona kolejna coroczna tradycja, czyli grudniowa akcja public relations Gazpromu kontrolowanego przez Kreml z pomocą publikacji prasowych mających podkopać determinację transatlantycka na rzecz zatrzymania markowego projektu gazociągu prezydenta Władimira Putina, czyli Nord Stream 2, raz na zawsze – pisze prof. Benjamin Schmitt z Uniwersytetu Oksfordzkiego, były doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta USA. Przypomina on, że sankcje USA nie obejmują płytkich wód niemieckich, ale obejmą duńskie, głębokie. Z tego względu działania Gazpromu to „fikcja”, a Nord Stream 2 nie uda się dokończyć.

 

 

Rosyjski atom na Białorusi szykuje się do pracy pomimo opóźnienia

Opóźnienie nowego bloku elektrowni jądrowej Ostrowiec na Białorusi wynosi już dwa lata, ale ministerstwo energetyki tego kraju zapewnia, że przygotowania do uruchomienia go w pierwszym kwartale 2020 roku postępują naprzód.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

 

Białoruskie ministerstwo energetyki informuje o tym, że trwa rozruch nowego bloku jądrowego Elektrowni Ostrowiec zbudowanej na Białorusi przez rosyjski Rosatom. Następny etap, czyli pilotażowa praca przemysłowa, ma ruszyć niebawem.

Białorusini zapewniają, że rozruchowi towarzyszyło ponad 200 testów uwzględniających badanie parametrów fizycznych oraz charakterystyki sprzętu oraz systemów informatycznych wykorzystanych do pracy nowego reaktora w Ostrowcu zbudowanego w technologii WWER-1200 w rosyjskim standardzie „trzeciej generacji plus” AES-2006.

Trzeciego listopada tego roku doszło do próbnej synchronizacji bloku z systemem elektroenergetycznym Białorusi. Siódmego listopada moc obiektu została podniesiona na próbę do 400 MW. Rozpoczęcie jego pracy jest zaplanowane na pierwszy kwartał 2021 roku po opóźnieniu, bo pierwotnie miał być gotowy w połowie 2019 roku, a jego bliźniak w połowie 2020 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s