Nowe sankcje USA wobec Chin i Rosji z atakami hakerskimi w tle | Ropa tanieje przez koronawirusa, ale Rosja boi się zielonego zwrotu USA

:Departament Handlu USA opublikował nową listę podmiotów objętych sankcjami, tym razem z sektora zbrojeniowego Chin i Rosji. Tymczasem pojawiają się nowe informacje o atakach hakerskich Rosji na Stany Zjednoczone.

:Cena ropy spadła po wieściach o nowym szczepie koronawirusa w Wielkiej Brytanii i trzeciej fali pandemii zgodnie z prognozą BiznesAlert.pl. Rosja obawia się jednak długofalowego spadku wartości przez powrót USA do porozumienia paryskiego i zwrot ku energetyce odnawialnej.

:Jest porozumienie o pakiecie stymulującym w USA otwierające drogę do poszerzenia sankcji wobec Nord Stream 2.

Nowe sankcje USA wobec Chin i Rosji z atakami hakerskimi w tle

Departament Handlu USA opublikował nową listę podmiotów objętych sankcjami, tym razem z sektora zbrojeniowego Chin i Rosji. Tymczasem pojawiają się nowe informacje o atakach hakerskich Rosji na Stany Zjednoczone.

Departament Handlu USA/NPR/Wojciech Jakóbik

 

Biuro przemysłu i bezpieczeństwa Departamentu Handlu USA zaktualizowało listę podmiotów objętych sankcjami o 58 chińskich i 45 rosyjskich firm zbrojeniowych, które przysłużyły się do sprzedaży broni odbiorcom uznanym przez USA za zakazanych, jak reżim w Wenezueli.

Wśród firm dopisanych do listy znalazły się te z sektora lotniczego w Chinach i Rosji, rakietowego, informatycznego i radiotechnicznego w Rosji. Pełna lista jest dostępna na stronach Departamentu Handlu USA.

W międzyczasie Amerykanie informują o nowych ustaleniach na temat ataków hakerskich Rosji na ich instytucje rządowe z pomocą oprogramowania SolarWinds, o których informował BiznesAlert.pl. Zdradzili, że Rosjanie mogli przejąć klucze szyfrowania urzędów amerykańskich jak Departament Skarbu i dokonali włamań na dziesiątki kont mailowych. Amerykanie podejrzewają o atak Służbę Wywiadu Rosyjskiego, która odrzuca te oskarżenia.

 

Ropa tanieje przez koronawirusa, ale Rosja boi się zielonego zwrotu USA

Cena ropy spadła po wieściach o nowym szczepie koronawirusa w Wielkiej Brytanii i trzeciej fali pandemii zgodnie z prognozą BiznesAlert.pl. Rosja obawia się jednak długofalowego spadku wartości przez powrót USA do porozumienia paryskiego i zwrot ku energetyce odnawialnej.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Arabia Saudyjska stojąca na czele OPEC+, grupy producentów odpowiedzialnych za porozumienie naftowe, przyznała, że obecne warunki rynkowe nie pozwalają prognozować skutecznie ceny ropy. To z tego powodu spotkanie OPEC+ zaplanowane na grudzień zostało przełożone na styczeń. Ma na nim zapaść decyzja o ewentualnym dalszym luzowaniu cięć układu o kolejne 500 tysięcy baryłek, jeżeli będą im sprzyjać warunki rynkowe. Tymczasem spadek cen ropy wywołany złymi informacjami o koronawirusie, przewidywany w BiznesAlert.pl, będzie skłaniał producentów do utrzymania poziomu cięć. – Ze względu na niepewność odnośnie do tempa odbudowy globalnej gospodarki i potencjału utrzymania się kryzysu, przewidywanie stanu rynku ropy staje się coraz większym wyzwaniem – ocenił minister finansów Arabii Saudyjskiej w stanowisku na temat budżetu w 2021 roku.

Wicepremier Rosji Aleksander Nowak wyraził nadzieję, że zmiana administracji USA wraz z przejęciem fotela prezydenta przez Joe Bidena „nie uderzy we wspólne działania, które przede wszystkim mają odegrać pozytywną rolę dla gospodarki światowej i rynków surowców”. Nowak zwrócił uwagę na zwrot polityki amerykańskiej zapowiadany przez Bidena, czyli powrót do porozumienia klimatycznego z Paryża, którego realizacja będzie zmniejszała zapotrzebowanie na paliwa kopalne na świecie.

Warto przypomnieć, że choć prezydent Donald Trump nie włączył się w porozumienie naftowe OPEC+, to wziął udział w rozmowach z jego przedstawicielami, w tym z Rosją, przyczyniając się do układu tych producentów o wspólnej redukcji wydobycia w celu podniesienia ceny baryłki. Biden może nie być skory do takich rozmów. Może także znieść sankcje wobec Iranu pozwalając mu słać więcej ropy na rynek i wywierać presję na spadek cen baryłki.

 

Porozumienie w USA otwiera drogę do poszerzenia sankcji wobec Nord Stream 2

Jest porozumienie o pakiecie stymulującym w USA otwierające drogę do poszerzenia sankcji wobec Nord Stream 2.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Amerykanie doszli do porozumienia w Izbie Reprezentantów o nowym pakiecie stymulującym gospodarkę w odpowiedzi na pandemię koronawirusa. Chcą wydać 892 mld dolarów na pomoc tego rodzaju. Uzgodnione rozwiązanie ma zostać zaakceptowane przez Senat i prezydenta USA, by mogło wejść w życie. Otwiera ono drogę do podpisu prezydenta pod budżetem obronnym na 2021 roku wartym około 1,4 bln dolarów przyjętym już przez obie izby parlamentu amerykańskiego. Prezydent Donald Trump groził wcześniej wetem budżetowym, które może zostać jednak przełamane odpowiednią większością parlamentarną. Układ o pakiecie stymulacyjnym zwiększa szanse na porozumienie i przyjęcie budżetu bez przeszkód.

Nowy budżet zawiera zapisy poszerzające sankcje wobec spornego projektu Nord Stream 2, które mogą doprowadzić do zatrzymania budowy lub uniemożliwienia rozpoczęcia pracy przez ten gazociąg.

 

Łukoil pomoże Gazpromowi wydobyć więcej gazu

Gazprom i Łukoil podpisały umowę o współpracy przy wydobyciu gazu z nowych złóż w Nienieckim Okręgu Autonomicznym.

Gazprom/Wojciech Jakóbik

 

21 grudnia doszło do podpisania umowy w sprawie wspólnego wydobycia ze złóż Wanejwiskoje i Lajawożskoje w Nienieckim Okręgu Autonomicznym przez Gazprom i Łukoil, zgodnie z umową o szerszej współpracy z 2018 roku oraz o partnerstwie strategicznym w latach 2014-24. Ich współpraca ma ułatwić eksploatację ze złóż na których posiada koncesje Gazprom oraz z wykorzystaniem sprzętu i technologii Łukoila, który prowadzi już wydobycie w okolicy. Zasoby wspomnianych złóż są szacowane na 27,4 mln ton ekwiwalentu ropy naftowej i 225,3 mld m sześc. gazu.

Gazprom i Łukoil rywalizują ze sobą na rynku węglowodorów w Rosji, ale sankcje USA powodują, że muszą współpracować, by dalej eksploatować złoża pomimo problemów z dostępem do technologii, kapitału i współpracy z firmami zachodnimi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s