Weto Trumpa uderza w sankcje USA wobec Nord Stream 2 | Spór europejski o wodór z udziałem Polski na horyzoncie

:Prezydent USA zawetował projekt budżetu obronnego na 2021 rok zawierający między innymi zapisy poszerzające sankcje wobec projektu Nord Stream 2, ale może zostać przegłosowany przez kongresmenów. Tymczasem Rosjanie szukają sposobu na ominięcie sankcji.

:Deutsche Welle informuje, że Saudi Aramco jest zainteresowane przejęciem 30 procent akcji Rafinerii Gdańskiej, które jest niezbędne do wypełnienia warunków zgody Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu przez PKN Orlen.

:Austria, Dania, Hiszpania, Luksemburg i Portugalia opowiedziały się za promocją jedynie wodoru zielonego wytwarzanego z energii ze źródeł odnawialnych w celu ograniczenia możliwości finansowania infrastruktury gazowej, na które liczy Polska pragnąca używać tego paliwa z różnych źródeł.

Weto Trumpa uderza w sankcje USA wobec Nord Stream 2. Rosjanie mają nowy sposób na ich uniknięcie

Prezydent USA zawetował projekt budżetu obronnego na 2021 rok zawierający między innymi zapisy poszerzające sankcje wobec projektu Nord Stream 2, ale może zostać przegłosowany przez kongresmenów. Tymczasem Rosjanie szukają sposobu na ominięcie sankcji.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

23 grudnia prezydent Donald Trump skorzystał z weta prezydenckiego względem projektu budżetu obronnego na 2021 rok (NDAA 2021) wartego 740 mld dolarów pomimo szerokiego poparcia obu partii parlamentarnych. Zgłosił zastrzeżenia do zmian nazw baz wojskowych nadanych na cześć oficerów Konfederatów i ograniczeń wpływu prezydenta na obecność wojskową za granicą. Jest podejrzewany o to, że chce zablokować zapisy pozwalające zbadać malwersacje finansowe z jego udziałem.

W konsekwencji weta prezydenta nie wchodzi w życie zapis poszerzający sankcje USA wobec Nord Stream 2, który obejmuje nimi firmy zapewniające ubezpieczenia i certyfikaty niezbędne do ukończenia gazociągu lub rozpoczęcia jego pracy. Mimo to 29 grudnia ma się odbyć nadzwyczajna sesja Kongresu podczas której parlamentarzyści będą mogli przełamać weto prezydenckie dwoma trzecimi głosów. W międzyczasie Reuters dotarł do informacji o kolejnych sankcjach wobec Nord Stream 2, które mają zatrzymać ten projekt krytykowany w USA, ale i Polsce przez wszystkie siły polityczne.

Tymczasem rosyjski Gazprom poinformował agencję TASS 23 grudnia o tym, że przekazał 100 procent akcji spółki Nord Stream 2 AG swej spółce-córce Gazprom Mieżnarodnie Projekty (Gazprom International Projects), która dzierży już akcje gazociągów Nord Stream (51 procent akcji) i Turkish Stream i Blue Stream. Można podejrzewać, że chce w ten sposób oddalić widmo sankcji USA od tego projektu. Nie wiadomo jednak czy to rozwiązanie zadziała ani czy pomoże ominąć nowe obostrzenia, które zapowiada Reuters.

 

Saudi Aramco w Rafinerii Gdańskiej? Gra wokół fuzji Lotosu i Orlenu

Deutsche Welle informuje, że Saudi Aramco jest zainteresowane przejęciem 30 procent akcji Rafinerii Gdańskiej, które jest niezbędne do wypełnienia warunków zgody Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu przez PKN Orlen.

Deutsche Welle/Wojciech Jakóbik

 

Saudi Aramco rzuciło już wyzwanie rosyjskiemu Rosnieftowi rozpoczynając współpracę z Orlenem przy dostawach ropy Arab Light do Europy Środkowo-Wschodniej, czyli rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie. Według Deutsche Welle może być zainteresowane kontynuacją tej ekspansji we współpracy z Polakami, korzystając z wysokiego zaawansowania technologicznego obiektu w Gdańsku. Orlen otrzymałby w zamian godnego zaufania partnera zagranicznego oraz tańsze dostawy z Arabii Saudyjskiej.

Na liście potencjalnych partnerów w Gdańsku można znaleźć także węgierski MOL, który z jednej strony byłby mile widziany przez bliskie związki polityków rządzących w Budapeszcie i Warszawie, a z drugiej budzi obawy przez silną współpracę z Rosjanami z Rosnieftu i nie tylko. Oprócz niego wymieniane jest także brytyjskie BP będące konkurentem Orlenu w tej części Europy. Lista potencjalnych kupców ma zostać przedstawiona w pierwszym kwartale 2021 roku. Lotos ma czas na sprzedaż udziałów w Rafinerii Gdańskiej do listopada 2021 roku, jeżeli chce wypełnić warunki zgody Komisji Europejskiej na połączenie z PKN Orlen zgodne z przepisami antymonopolowymi Unii Europejskiej.

 

Spór europejski o wodór z udziałem Polski na horyzoncie

Austria, Dania, Hiszpania, Luksemburg i Portugalia opowiedziały się za promocją jedynie wodoru zielonego wytwarzanego z energii ze źródeł odnawialnych w celu ograniczenia możliwości finansowania infrastruktury gazowej, na które liczy Polska pragnąca używać tego paliwa z różnych źródeł.

EurActiv.com/Wojciech Jakóbik

 

Unia Europejska uruchomiła inicjatywę wodorową Important Project of Common European Interest (IPCEI) podpisaną przez 23 kraje europejskie, w tym Norwegię, które chcą inwestować w rozwój gospodarki wodorowej. Zyskała ona poparcie między innymi Polski i Niemiec. IPCEI pozwoli finansować badania wykorzystania wodoru oraz infrastrukturę transgraniczną pozwalającą go wykorzystać.

EurActiv.com ustalił, że sygnatariusze wspomnianego listu obawiają się, że zgoda na pozyskiwanie wodoru z różnych źródeł, a nie jedynie z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii, pozwoli na dalsze wykorzystanie infrastruktury gazowej (wodór niebieski) albo elektrowni jądrowych (wodór fioletowy). Polska zamiera tak postąpić, o czym informował BiznesAlert.pl.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s