Kolejne sankcje USA wobec Nord Stream 2 w drodze | Białoruś i Rosja chcą do końca miesiąca ustalić warunki dostaw ropy w 2021 roku

:Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Polska Grupa Górnicza i Tauron poinformowały, że prowadzą rozmowy o realizacji i rozliczeniach dostaw węgla w 2020 roku. Ta druga spółka zapowiedziała wcześniej, że wypowiada umowę z PGG.

:Barka Fortuna wróciła do portu w Wismarze po tym, jak rozpoczęła budowę niemieckiego odcinka gazociągu Nord Stream 2. Amerykanie szykują kolejne sankcje, które mają zatrzymać ten sporny projekt.

:Premier Białorusi Roman Gołowczenko zapowiedział, że jego kraj powinien podpisać nowe kontrakty na dostawy ropy rosyjskiej do końca 2020 roku. Spór cenowy doprowadził na przełomie 2019 i 2020 roku do zatrzymania importu z Rosji i prób dywersyfikacji zakończonych po krwawej rozprawie z protestami po sfałszowanych wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 roku.

Tauron i PGG rozmawiają o dostawach węgla pomimo sporu

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Polska Grupa Górnicza i Tauron poinformowały, że prowadzą rozmowy o realizacji i rozliczeniach dostaw węgla w 2020 roku. Ta druga spółka zapowiedziała wcześniej, że wypowiada umowę z PGG.

Polska Grupa Górnicza/Tauron/Wojciech Jakóbik

 

– Strony deklarują także gotowość do dalszych rozmów. Termin spotkania kierownictwa obu organizacji zostanie ustalony po Bożym Narodzeniu, mamy nadzieję, że rozmowy odbędą się w pierwszym możliwym terminie – podają PGG i Tauron. – Bieżąca współpraca biznesowa prowadzona jest poprawnie. Strony są przekonane, że w najbliższym czasie dojdą do porozumienia w kwestiach dotyczących wzajemnych relacji handlowych.

Tauron wypowiedział Polskiej Grupie Górniczej umowę sprzedaży węgla zawartej 18 stycznia 2018 roku. Spółka podała tę informację w raporcie giełdowym 22 grudnia. Polska Grupa Górnicza poinformowała BiznesAlert.pl, że nie uznaje wypowiedzenia umowy przez Tauron z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu za skuteczne. – Wykonanie kontraktu przez Tauron Polska Energia S.A. w 2020 roku do dziś wyniosło niespełna 32 procent zamówionej ilości węgla. Umowa wieloletnia miała za zadanie chronić obie strony przed wahaniami cen CIF ARA i w ten sposób równomiernie rozkładać ryzyko na obie strony kontraktu. W pierwszym okresie obowiązywania umowy ceny PGG były niższe od cen CIF ARA i Tauron Polska Energia kontrakt wykonywał. Kiedy indeks CIF ARA uległ obniżeniu, Tauron Polska Energia wystąpił z żądaniem zmiany ceny i faktycznie zmniejszył odbiory węgla, przenosząc całe ryzyko kontraktu na PGG – tłumaczy Grupa.

 

Przerwa na budowie Nord Stream 2? Kolejne sankcje USA w drodze

Barka Fortuna wróciła do portu w Wismarze po tym, jak rozpoczęła budowę niemieckiego odcinka gazociągu Nord Stream 2. Amerykanie szykują kolejne sankcje, które mają zatrzymać ten sporny projekt.

RIA Novosti/PRIME/Die Welt/Wojciech Jakóbik

 

26 grudnia pojawiły się informacje o tym, że Fortuna przerwała układanie rur i wróciła do portu w Wismarze. 15 stycznia ma zacząć się budowa odcinka duńskiego, także z pomocą tej barki, o ile nie zablokują jej sankcje USA, które mają zostać poszerzone o zapisy projektu budżetu obronnego na 2021 rok oraz kolejne, nieznane, które mają według Reutersa zostać dopiero przedstawione. Mogą one uniemożliwić certyfikację statków mających ukończyć ten sporny gazociąg.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnia, że Nord Stream 2 to projekt priorytetowy, a jego budowa będzie kontynuowana. Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas przekonuje, że „rząd federalny nie zmieni stanowiska w sprawie Nord Stream 2” pod wpływem sankcji USA.

 

Białoruś i Rosja chcą do końca miesiąca ustalić warunki dostaw ropy w 2021 roku

Premier Białorusi Roman Gołowczenko zapowiedział, że jego kraj powinien podpisać nowe kontrakty na dostawy ropy rosyjskiej do końca 2020 roku. Spór cenowy doprowadził na przełomie 2019 i 2020 roku do zatrzymania importu z Rosji i prób dywersyfikacji zakończonych po krwawej rozprawie z protestami po sfałszowanych wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 roku.

RIA Novosti/Reuters/Wojciech Jakóbik

 

– W tym roku nie ma napięć. Sprawy związane z dostawami ropy są rozstrzygane absolutnie zgodnie z planem. Zgodziliśmy się z rządem rosyjskim, że nie trzeba „kłaść wszystkiego pod Choinką”. Jesteśmy przekonani, że wszystkie kontrakty na dostawy ropy na Białoruś zostaną podpisane przed końcem roku – powiedział Gołowczenko cytowany przez RIA Novosti. Przekonywał, że pierwsze z nich zostały już zawarte, ale nie zdradził z jakimi firmami.

Na początku 2020 roku Rosjanie zatrzymali dostawy ropy na Białoruś po tym jak białoruski Biełnaftachim nie doszedł do porozumienia z firmami z Rosji. Zostały wznowione w kwietniu po kompromisie obniżającym przychody firm rosyjskich o 5 dolarów na tonie ropy.

Źródła Reutersa donoszą, że doszło do ustalenia warunków dostaw ropy rosyjskiej na Białoruś. – Warunki pozostałe takie same – przekonuje rozmówca agencji z sektora energetycznego. Wciąż trwają rozmowy o rekompensatach za zanieczyszczoną ropę dostarczoną przez Rosjan wiosną 2020 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s