Ropa znów drożeje tydzień przed szczytem o porozumieniu naftowym | Koniec sporu o koszty dostaw Gazociągiem Jamalskim. Rosjanie dołożą do Baltic Pipe?

Gazociąg Jamalski

:Spółka Nord Stream 2 należąca w stu procentach do Gazpromu informuje o ukończeniu niemieckiego odcinka gazociągu o tej samej nazwie. Tymczasem weto prezydenta USA zostało przełamane i Amerykanie są krok bliżej przyjęcia budżetu obronnego na 2021 roku zawierającego poszerzone sankcje wobec Nord Stream 2.

:Świąteczne wieści o porozumieniu w sprawie brexit oraz pakietu stymulującego gospodarkę USA, a także rozpoczęciu dystrybucji szczepionki na koronawirusa windują cenę ropy.

:Taryfa za dostawy gazu przez polski odcinek Gazociągu Jamalskiego z 2020 roku wzrośnie wskutek odrzucenia odwołania od decyzji w sprawie podwyżki. Wyższe opłaty za przesył gazu przez Polskę mają finansować projekty dywersyfikacyjne Gaz-System, jak gazociąg Baltic Pipe.

Nord Stream 2 na wodach Niemiec jest gotowy. Kolejny krok ku poszerzeniu sankcji USA

Spółka Nord Stream 2 należąca w stu procentach do Gazpromu informuje o ukończeniu niemieckiego odcinka gazociągu o tej samej nazwie. Tymczasem weto prezydenta USA zostało przełamane i Amerykanie są krok bliżej przyjęcia budżetu obronnego na 2021 roku zawierającego poszerzone sankcje wobec Nord Stream 2.

Reuters/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Nord Stream 2 AG poinformowało 28 grudnia, że zakończyło układanie rur gazociągu na wodach niemieckich na odcinku długim na 2,6 km. Wcześniej BiznesAlert.pl informował, że barka Fortuna odpowiedzialna za budowę tej części opuściła plac budowy i skierowała się do portu w Wismarze.

Budowa Nord Stream 2 wymaga jeszcze dokończenia odcinka duńskiego. Prace mają ruszyć 15 stycznia 2021 roku, ale nie wiadomo czy nie zaszkodzą im istniejące oraz poszerzone sankcje USA zawarte w budżecie obronnym NDAA 2021, który zawetował prezydent Donald Trump. Jednakże jego weto zostało przełamane 322 głosami Izby Reprezentantów przeciwko 87 głosującym przeciwnie.

Projekt poszerzenia sankcji zakłada objęcie nimi firm ubezpieczających i certyfikujących Nord Stream 2 oraz firmy planujące wesprzeć jego dokończenie. Wicepremier Rosji Aleksander Nowak przyznał, że sankcje mogą utrudnić budowę spornego gazociągu. Jeśli Rosjanie zdołają ukończyć jego budowę, nie jest jasne, czy uzyskają wszelkie dokumenty pozwalające rozpocząć dostawy gazu.

 

Ropa znów drożeje tydzień przed szczytem o porozumieniu naftowym

Świąteczne wieści o porozumieniu w sprawie brexit oraz pakietu stymulującego gospodarkę USA, a także rozpoczęciu dystrybucji szczepionki na koronawirusa windują cenę ropy.

Wojciech Jakóbik

 

Cena ropy Brent przekroczyła 51 dolarów, a WTI zbliża się do 48 dolarów. Obie notują istotne zyski po informacjach o kompromisie w sprawie umowy o opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, przyjęciu budżetu amerykańskiego zawierającego nowy pakiet stymulujący gospodarkę, a także rozpoczęciu dystrybucji szczepionki na koronawirusa w USA, Unii Europejskiej i na Wyspach Brytyjskich.

Optymizm nie został przełamany przez niepokojące informacje o nowym szczepie koronawirusa na Wyspach, który ma być bardziej zakaźny, ale podobnie śmiercionośny co znana odmiana tego wirusa, ani zapowiedź trzeciej fali pandemii zmuszająca kraje zachodnie do przywrócenia części lub wszystkich obostrzeń ograniczających aktywność gospodarczą. Dobre dane gospodarcze z Azji wydają się być bardziej istotne dla inwestorów. Nie wiadomo jednak, czy i jak długo utrzyma się dobry nastrój na rynku.

Baryłka wysyła sygnał przed spotkaniem grupy OPEC+ poświęconym porozumieniu naftowemu, które zostało zaplanowane na czwartego stycznia. To na nim ma zapaść decyzja o ewentualnym, dalszym luzowaniu cięć w celu zwiększenia podaży ropy na rynku i ograniczeniu presji na wzrost ceny tego paliwa. Do tej pory przedstawiciele OPEC+ przyznawali, że niejasna sytuacja rynkowa nie pozwala podjąć decyzji w tej sprawie i z tego powodu przełożyli spotkanie z grudnia 2020 na styczeń 2021 roku. Rosjanie już zapowiedzieli, że poprą dalsze luzowanie cięć. Redukcja może wynieść w każdym miesiącu rewizji układu maksymalnie 500 tysięcy baryłek dziennie.

 

Koniec sporu o koszty dostaw Gazociągiem Jamalskim. Rosjanie dołożą do Baltic Pipe?

Taryfa za dostawy gazu przez polski odcinek Gazociągu Jamalskiego z 2020 roku wzrośnie wskutek odrzucenia odwołania od decyzji w sprawie podwyżki. Wyższe opłaty za przesył gazu przez Polskę mają finansować projekty dywersyfikacyjne Gaz-System, jak gazociąg Baltic Pipe.

EuRoPol Gaz/Wojciech Jakóbik

 

EuRoPol Gaz podaje, że w związku z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 28 grudnia 2020 roku zakończyło się postępowanie odwoławcze od decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie zatwierdzenia mu taryfy za usługi przesyłania gazu ziemnego wysokometanowego od pierwszego stycznia do 31 grudnia 2020 roku.

EuRoPol Gaz przedstawił podwyżkę we wniosku do URE z 21 maja 2019 roku. – Stawki opłat ustalone przez przedsiębiorstwo w taryfie skalkulowane zostały na podstawie planowanych do poniesienia w 2020 roku uzasadnionych kosztów prowadzenia działalności koncesjonowanej – czytamy w uzasadnieniu decyzji URE z 30 maja 2019 roku. Do czasu, aż decyzja prezesa URE zatwierdzająca taryfę wprowadzającą nowe stawki stała się ostateczna i ważna obowiązywały stawki taryfowe z 2017 roku.

BiznesAlert.pl informował, że wspomniana spółka  jest właścicielem polskiej części Gazociągu Jamalskiego. Świadczy usługę przesyłową na podstawie koncesji wydanej przez prezesa URE do 31 grudnia 2025 roku. Operatorem jest Gaz – System, który deklaruje, że przychody z wyższych taryf przesyłowych posłużą do finansowania inwestycji na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu jak gazociąg Baltic Pipe z Norwegii. Główny użytkownik Gazociągu Jamalskiego to rosyjski Gazprom tłoczący nim gaz do Polski i Niemiec.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s