Komisja liczy na dyrektywę gazową, a nie sankcje USA przeciwko Nord Stream 2 | Powrót USA do porozumienia paryskiego i odwrót od Keystone XL

Komisja Europejska. Fot.: Flickr
Komisja Europejska. Fot.: Flickr

:Przedstawiciel Komisji Europejskiej odpowiedział na pytania posła polskiego o jej stanowisko w sprawie spornego gazociągu Nord Stream 2. Krytykuje sankcje USA, ale przekonuje, że odpowiedzią na ten projekt jest dyrektywa gazowa mająca go podporządkować przepisom unijnym.

:Nowy prezydent USA Joe Biden zgodnie z zapowiedziami z okresu kampanii wyborczej podpisał dekret, na mocy którego jego kraj wrócił do porozumienia klimatycznego z Paryża oraz zawiesił budowę ropociągu Keystone XL z Kanady, a także przywrócił standardy emisji w transporcie.

Komisja liczy na dyrektywę gazową, a nie sankcje USA przeciwko Nord Stream 2

Przedstawiciel Komisji Europejskiej odpowiedział na pytania posła polskiego o jej stanowisko w sprawie spornego gazociągu Nord Stream 2. Krytykuje sankcje USA, ale przekonuje, że odpowiedzią na ten projekt jest dyrektywa gazowa mająca go podporządkować przepisom unijnym.

Wojciech Jakóbik

 

Poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski zapytał wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa o stanowisko w sprawie sankcji USA wobec spornego projektu Nord Stream 2.

Saryusz-Wolski pytał o to, dlaczego wiceprzewodniczący Josep Borell uważa za sprzeczną z prawem międzynarodowym odmowę USA dostępu obywateli państw trzecich do amerykańskich waluty, systemu bankowego, rozliczeniowego i wiz wjazdowych w ramach sankcji wobec Nord Stream 2, a także o to, czy Borell wziął pod uwagę stanowisko Parlamentu Europejskiego, który w 2018 i 2019 roku przyjmował rezolucje krytyczne wobec Nord Stream 2. Polityk pytał także o to, czy Borell zasięgnął opinii państw członkowskich sprzeciwiających się temu projektowi.

W odpowiedzi wiceprzewodniczący Borell odparł, że „Unia Europejska nie uznaje eksterytorialnego stosowania sankcji przyjętych przez państwa trzecie i uważa je za niezgodne z przepisami prawa międzynarodowego. Ponadto Unia Europejska sprzeciwia się jednostronnym sankcjom, które wywierają wpływ na unijne przedsiębiorstwa prowadzące legalną i zgodną z prawem działalność gospodarczą”. To podejście zostało jego zdaniem zastosowane w przypadku sankcji USA wobec Nord Stream 2.

Borell odpiera jednak, że jego stanowisko nie jest oceną wad i zalet Nord Stream 2, choć bierze pod uwagę rezolucje Parlamentu Europejskiego. Zdaniem urzędnika ten projekt powinien zostać zrealizowany zgodnie z prawem unijnym dzięki rewizji dyrektywy gazowej, którą należy wdrożyć względem niego. – Komisja uważanie śledzi transpozycję tej dyrektywy. Niemcy zgłosiły transpozycję, co ma znaczenie dla Nord Stream 2 – przypomniał. Nie odniósł się do pytań Jacka Saryusz-Wolskiego o konsultację stanowiska z państwami członkowskimi.

 

Powrót USA do porozumienia paryskiego i odwrót od Keystone XL

Nowy prezydent USA Joe Biden zgodnie z zapowiedziami z okresu kampanii wyborczej podpisał dekret, na mocy którego jego kraj wrócił do porozumienia klimatycznego z Paryża oraz zawiesił budowę ropociągu Keystone XL z Kanady, a także przywrócił standardy emisji w transporcie.

Associated Press/Wojciech Jakóbik

 

Dwudziestego stycznia odbyła się inauguracja prezydentury Joe Bidena po której nowy przywódca USA wydał rozporządzenia wykonawcze, wśród których znalazło się jedno poświęcone porozumieniu paryskiemu. Amerykanie wrócą formalnie do układu po trzydziestu dniach od decyzji Bidena.

Biden odwołał także zgodę na budowę ropociągu Keystone XL z Kanady. Premier Justin Trudeau będzie z tego względu pierwszym rozmówcą telefonicznym Bidena po objęciu władzy.

Nowy prezydent cofnął również zawieszenie standardów emisji w sektorze transportu wprowadzone przez poprzednią administrację Donalda Trumpa, która uznała, że podnoszą one koszty samochodów. Standardy zostały wprowadzone przez prezydenta Baracka Obamę promującego dekarbonizację transportu.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s