Niemieccy socjaliści bronią Nord Stream 2 pomimo protestów w Rosji i liczą na układ z USA | Partia bierze na celownik węgiel w Chinach

:Pomimo dalszych protestów społecznych w Rosji w związku z aresztowaniem opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, byli i obecni politycy koalicyjnej partii socjaldemokratycznej SPD w Niemczech krytykują sankcje amerykańskie wobec Nord Stream 2 i przekonują, że czas na dialog z Rosją i porozumienie z USA pozwalające cofnąć sankcje.

:Agencja Reuters donosi, że chińska agencja energetyczna została oskarżona przez zespół ministerstwa ekologii o zaniedbania przy ochronie środowiska przy budowie nowych projektów węglowych w najbardziej zanieczyszczonych częściach kraju.

Niemieccy socjaliści bronią Nord Stream 2 pomimo protestów w Rosji i liczą na układ z USA

Pomimo dalszych protestów społecznych w Rosji w związku z aresztowaniem opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, byli i obecni politycy koalicyjnej partii socjaldemokratycznej SPD w Niemczech krytykują sankcje amerykańskie wobec Nord Stream 2 i przekonują, że czas na dialog z Rosją i porozumienie z USA pozwalające cofnąć sankcje.

Polska Agencja Prasowa/SPD/Welt am Sonntag/Wojciech Jakóbik

 

BBC donosi o ponad pięciu tysiącach zatrzymanych uczestników protestów demokratycznych w Rosji związanych z aresztowaniem opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, który w przeszłości został otruty przez Kreml. Został zatrzymany niezwłocznie po przybyciu do Moskwy. Protesty odbywały się w wielu miastach rosyjskich i nie zawsze były głosami poparcia Nawalnego. Hasła wymieniane przez BBC wyrażały krytykę wobec systemu władzy pod kontrolą prezydenta Władimira Putina i apele o demokratyzację kraju.

Wydarzenia w Rosji nie przekonują części polityków niemieckich do zmiany stanowiska w sprawie spornego projektu gazociągu Nord Stream 2 z Rosji, którego zatrzymania domagają się Zieloni i Liberałowie w Niemczech.

– Koniec Nord Stream 2 nie rozwiąże problemów w Rosji – powiedział były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schultz w wywiadzie dla Der Spiegel opublikowanym w niedzielę i dodaje, że wątpi, by „zamknięcie (budowy) rurociągu doprowadziło do trwałej demokracji w Rosji”. Jego zdaniem można „osiągnąć więcej dzięki dialogowi i ofertom, które leżą również w interesie gospodarczym i politycznym Rosji”.

– Nie powinniśmy łączyć Nord Stream 2 ze sprawą Nawalnego. Są lepsze sposoby reagowania, które ostatecznie pomogą (rosyjskiej) opozycji i panu Nawalnemu. Można argumentować, że Nord Stream 2 jest błędem w polityce energetycznej. Można uważać, że nie powinno już być importu gazu z Rosji. Ale wtedy trzeba z zasady odrzucić rurociąg i nie robić z niego taktycznego instrumentu w sprawie Nawalnego – przekonuje Schulz w wywiadzie dla „Spiegla” cytowany przez Polską Agencję Prasową. Polityk jest też zdania, że pod przewodnictwem Joe Bidena „Stany Zjednoczone będą wykazywać maksymalny pragmatyzm”. – Bidenowi nie zależy na eskalacji. Dlatego będzie można z nim rozsądnie porozmawiać o Nord Stream 2 – ocenia.

Również w niedzielę, w wywiadzie udzielonym gazecie „Rheinische Post” były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder powiedział, że liczy, że presja amerykańskich sankcji wobec firm budujących Nord Stream 2 nie uniemożliwi dokończenia projektu. – Do czego to zmierza, jeśli amerykańska polityka chce określać, jaką formę polityki energetycznej prowadzimy? Stany Zjednoczone nie mogą nam mówić, jakiego gazu mamy używać, zwłaszcza że nie są całkowicie wolne od własnych interesów gospodarczych – powiedział cytowany przez PAP. Schroeder jest prezesem konsorcjum Nord Stream 2, przewodniczącym komitetu akcjonariuszy spółek Nord Stream i szefem rady dyrektorów Rosnieftu – rosyjskiego giganta energetycznego.

Szef grupy parlamentarnej SPD Rolf Mutzenich wezwał rząd federalny Niemiec do zajęcia stanowczego stanowiska w sporze o projekt Nord Stream 2. – Jesteśmy zależni od tego gazociągu ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa dostaw w fazie przejściowej transformacji ku neutralności klimatycznej oraz w celu zmniejszenia zależności od surowców z innych krajów – powiedział gazecie Welt am Sonntag. Jego zdaniem spór z Amerykanami o ten projekt i sankcje wprowadzone przez nich jest do rozwiązania, a administracja Demokratów może być otwarta na rozmowy na ten temat, bo prezydent Joe Biden ma zbyt wiele problemów wewnętrznych i „nie będzie miał czasu na zajmowanie się tymi, za które nie odpowiada”.

Sankcje USA sprawiły, że ostatni odcinek Nord Stream 2 na wodach duńskich nadal nie został zbudowany, a budowa nie została wznowiona pomimo przygotowań prac trwających od połowy stycznia. Fundacja Stiftung Klimaschutz stworzona przez samorząd landu Meklemburgii-Pomorza Przedniego mogący potencjalnie chronić ten projekt przed sankcjami USA został uznany za „marionetkę Putina” przez ekologów krytykujących użycie fałszywej argumentacji z zakresu polityki klimatycznej służącej jako formalne uzasadnienie jej powołania.

 

Partia bierze na celownik węgiel w Chinach

Agencja Reuters donosi, że chińska agencja energetyczna została oskarżona przez zespół ministerstwa ekologii o zaniedbania przy ochronie środowiska przy budowie nowych projektów węglowych w najbardziej zanieczyszczonych częściach kraju.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Zespół ministerstwa ekologii i środowiska przeprowadził serię audytów. Odkrył, że Narodowa Agencja Energetyczna w Chinach nie wprowadziła odpowiednich standardów ochrony środowiska przy rozwoju nowych mocy węglowych w niektórych częściach kraju, które są istotnie zanieczyszczone. – Nowe projekty węglowe w kluczowych obszarach zanieczyszczenia powietrza nie były restrykcyjnie kontrolowane, prowadząc do tego, że nie powstało to, co miało powstać i powstało to, co nie miało – czytamy w komunikacie cytowanym przez agencję Reuters.

Agencja odmówiła komentarza. Audyty ministerstwa ekologii zostały uruchomione jeszcze w 2015 roku pod auspicjami Partii Komunistycznej Chin. Losowe inspekcje w trzech prowincjach pozwoliły ustalić, że 121 kopalni węgla mających tam powstać przekracza ustalony poziom wydobycia o 30 procent. Wspomniana Agencja miała w tym procesie nie chronić standardów środowiskowych i niewystarczająco promować transformację ku źródłom mniej emisyjnym. Chińczycy ogłosili w 2020 roku, że chcą osiągnąć neutralność klimatyczną w 2060 roku. Węgiel to najbardziej emisyjne paliwo kopalne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s