USA chcą rozmów o sankcjach wobec Nord Stream 2 z Niemcami | Japonia uznaje atom za niezbędny do osiągnięcia neutralności klimatycznej

Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2
Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2

:Nowa administracja w USA jest gotowa do rozmów z Niemcami o Nord Stream 2. Niemcy na razie zareagowali gotowością do ustępstw. Sankcje amerykańskie dotąd uniemożliwiały wznowienie budowy spornego gazociągu.

:Minister energetyki Japonii uważa, że energetyka jądrowa będzie niezbędna do osiągnięcia neutralności klimatycznej tego kraju w 2050 roku.

:Ropa Brent kosztuje prawie 57 dolarów ze względu na entuzjazm rynku wobec postępów szczepionek na koronawirusa. Zbliża się do wartości nienotowanej od rozpoczęcia pandemii pomimo niepowodzenia porozumienia naftowego, które nie jest przestrzegane. Eksperci ocenią trzeciego lutego jego postępy.

 

USA chcą rozmów o sankcjach wobec Nord Stream 2 z Niemcami

Nowa administracja w USA jest gotowa do rozmów z Niemcami o Nord Stream 2. Niemcy na razie zareagowali gotowością do ustępstw. Sankcje amerykańskie dotąd uniemożliwiały wznowienie budowy spornego gazociągu.

Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

 

Dziennik Handelsblatt ustalił, że Amerykanie zasygnalizowali gotowość do rozmów o Nord Stream 2, oczekując jednak w zamian propozycji ustępstw Niemiec. – Niemcy muszą postawić pakiet rozwiązań na stole – mówi źródło dziennika. Wcześniej Berlin zasygnalizował gotowość do rozmów pomimo utrzymania stanowiska jakoby Nord Stream 2 był przedsięwzięciem czysto ekonomicznym, którego nie można zatrzymać. USA są gotowe do ustępstw w sprawie sankcji, jeżeli Niemcy przedstawią rozwiązania usuwające ich obawy z zakresu bezpieczeństwa.

USA uderzają w Nord Stream 2, ponieważ uważają go za narzędzie polityki zagranicznej Rosji wrogiej wobec Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Ukrainy. Budowa ostatniego odcinka duńskiego tego gazociągu ma zostać wznowiona i ruszyły przygotowania do niego.

 

Japonia uznaje atom za niezbędny do osiągnięcia neutralności klimatycznej

Minister energetyki Japonii uważa, że energetyka jądrowa będzie niezbędna do osiągnięcia neutralności klimatycznej tego kraju w 2050 roku.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

 

Japończycy wyznaczyli sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku. Minister energetyki Hiroshi Kajiyama powiedział gazecie Financial Times, że atom będzie niezbędny do realizacji tego celu, a atak zimy w Azji pomógł zmienić nastawienie opinii publicznej do tego źródła energii po dekadzie od katastrofy jądrowej w Fukushimie. Resort Kajiyamy przygotowuje aktualizację strategii energetycznej Japonii, która ma zawierać plan dekarbonizacji pozwalający osiągnąć neutralność klimatyczną pomimo faktu, że obecnie 88 procent energii w Kraju Kwitnącej Wiśni pochodzi z paliw kopalnych.

Kajiyama zdradził FT, że priorytet mają uzyskać OZE, ale pozostaną potrzebne wodór, atom oraz technologia wychwytywania i składowania CO2 (CCS). – Uważam, że atom będzie niezbędny – ocenił. Jego zdaniem przerwy dostaw ze źródeł odnawialnych w czasie ataku zimy ze stycznia 2021 roku pokazał, że potrzebne jest stabilne źródło energii i według ministra jest nim właśnie energetyka jądrowa.

 

Ropa zbliża się do wartości sprzed koronawirusa pomimo niepowodzeń porozumienia naftowego

Ropa Brent kosztuje prawie 57 dolarów ze względu na entuzjazm rynku wobec postępów szczepionek na koronawirusa. Zbliża się do wartości nienotowanej od rozpoczęcia pandemii pomimo niepowodzenia porozumienia naftowego, które nie jest przestrzegane. Eksperci ocenią trzeciego lutego jego postępy.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Brent kosztował 57 dolarów ostatnio w lutym 2020 roku przed rozprzestrzenieniem się pandemii koronawirusa z Chin na cały świat. Potem zanotował kryzys wartości wraz z całym rynkiem ropy znajdującym się pod wpływem ograniczeń pandemicznych oraz porażki rozmów o porozumieniu naftowym w marcu 2020 roku. Od wznowienia układu OPEC+ w kwietniu 2020 roku wartość baryłki rośnie ze względu na oczekiwanie rynku, że pandemia osłabnie i pozwoli powrócić do działalności gospodarczej, szczególnie dzięki rozpoczęciu dystrybucji szczepionki na koronawirusa na przełomie 2020 i 2021 roku, po którym widać przyspieszenie aprecjacji baryłki.

Dzieje się tak pomimo nieprzestrzegania porozumienia naftowego OPEC+, czyli grupy producentów z kartelu naftowego OPEC oraz spoza niego, jak Rosja czy Kazachstan, przez maruderów, na czele z Irakiem. Wstępne dane pokazują, że zgodność cięć w krajach OPEC wyniosła 103 procent, a poza nim – 93 procent zgodnie z wstępnymi danymi na temat postępów układu OPEC+.

Agencja Bloomberg donosi, że Irak będący największym maruderem porozumienia naftowego, nadal nie wywiązał się z cięć ustalonych w ramach układu. Eksportował 3,24 mln baryłek dziennie w styczniu 2021 roku w porównaniu z 3,27 mln w grudniu 2020 roku. Razem ze zużyciem krajowym nie może przekroczyć 3,6 mln baryłek dziennie podaży ropy. Tymczasem zużywa dziennie około 650 tysięcy baryłek, uzyskawszy przez to w zeszłym miesiącu wynik 3,88 mln baryłek dziennie. Bagdad obiecał OPEC+, że nadrobi zaległości cięć w nadchodzących miesiącach, ale tego nie zrobił.

Jednakże większe znaczenie dla rynku ropy może mieć samodzielna decyzja Arabii Saudyjskiej o ograniczeniu jej podaży ropy o milion baryłek dziennie w lutym i marcu w zamian za zgodę na podniesienie wydobycia w Rosji i Kazachstanie o razem milion. Połączona Ministerialna Komisja Monitorująca OPEC+ (JMMC) spotka się trzeciego lutego, by ocenić postępy układu i rekomendować ewentualne zmiany przywódcom państw-sygnatariuszy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s