Wyłącznik Nord Stream 2 na stole rozmów USA-Niemcy o sankcjach | Brent drożeje, ale koronawirus nie odpuszcza

Pioneering Spirit buduje Nord Stream 2. Fot. Allseas
Pioneering Spirit buduje Nord Stream 2. Fot. Allseas

:Niemiecki Handelsblatt informuje, że USA oczekują od Niemiec gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i krajów Europy Środkowo-Wschodniej w zamian za ewentualne zniesienie sankcji wobec spornego projektu Nord Stream 2. Na razie nie otrzymały odpowiedzi.

:Ceny ropy Brent oscylują wokół 58 dolarów za baryłkę, a państwa porozumienia naftowego OPEC+ rozważają dalsze luzowanie tego układu. Ich plany może jednak zepsuć spowolniony wzrost zapotrzebowania na ropę wywołany utrzymywaniem się wpływu koronawirusa na rynek.

Wyłącznik Nord Stream 2 na stole rozmów USA-Niemcy o sankcjach

Niemiecki Handelsblatt informuje, że USA oczekują od Niemiec gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i krajów Europy Środkowo-Wschodniej w zamian za ewentualne zniesienie sankcji wobec spornego projektu Nord Stream 2. Na razie nie otrzymały odpowiedzi.

Handelsblatt/PRIME/Interfax/Wojciech Jakóbik

 

Handelsblatt informuje, że Amerykanie chcieliby wypracować mechanizm, który pozwala zatrzymać pracę Nord Stream 2 w razie niebezpiecznego obniżenia poziomu dostaw gazu przez Ukrainę. – Strona niemiecka musi przedstawić rozwiązanie pakietowe. W innym wypadku nie będziemy mogli rozwiązać problemu Nord Stream 2 – mówi źródło niemieckiej gazety.

Amerykanie oczekują także od Niemców, że wesprą rozwój infrastruktury gazowej na Ukrainie, także na poczet dostaw wodoru, dając tym samym szansę Kijowowi na odgrywanie istotnej roli na rynku gazu pomimo powstania Nord Stream 2. Administracja Joe Bidena byłaby gotowa znieść sankcje wobec tego spornego projektu tylko w zamian za gwarancje, że Rosja nie użyje go przeciwko Ukrainie ani krajom regionu.

Tymczasem prorosyjski polityk w Bundestagu Klaus Ernst już skrytykował pomysł stworzenia mechanizmu pozwalającego zatrzymać Nord Stream 2 w razie obniżenia dostaw gazu przez Ukrainę. – Stanowczo sprzeciwiam się pomysłowi mechanizmu zaproponowanego przez USA, który mógłby ograniczyć dostęp do gazu z Rosji w określonych warunkach – powiedział agencji Interfax.

Handelsblatt informuje, że temat Nord Stream 2 padł przy okazji gratulacji kanclerz Angeli Merkel złożonych prezydentowi Joe Bidenowi po przejęciu stanowiska.

 

Brent drożeje, ale koronawirus nie odpuszcza

Ceny ropy Brent oscylują wokół 58 dolarów za baryłkę, a państwa porozumienia naftowego OPEC+ rozważają dalsze luzowanie tego układu. Ich plany może jednak zepsuć spowolniony wzrost zapotrzebowania na ropę wywołany utrzymywaniem się wpływu koronawirusa na rynek.

Kommiersant/Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Ropa drożeje, ponieważ rynek spodziewa się odrodzenia popytu przy jednoczesnym ograniczeniu podaży przez OPEC+ z Arabią Saudyjską na czele, która unilateralnie ogranicza u siebie wydobycie o milion baryłek dziennie w lutym i marcu.

Dalsza zmiana ceny baryłki będzie zatem zależała od tempa dystrybucji szczepionek, stopnia restrykcji pandemicznych, od których będzie zależało tempo wzrostu popytu na ropę. Podczas spotkania Połączonej Komisji Technicznej (JTC) skupiającej ekspertów z grupy OPEC+ doszło do prezentacji prognozy zakładającej mniejszy wzrost popytu na ropę od wcześniejszych szacunków kartelu naftowego OPEC. JTC zakłada, że zapotrzebowanie w tym roku wzrośnie do 5,6 mln baryłek dziennie, czyli o 300 tysięcy baryłek mniej od prognoz OPEC. Powodem ma być utrzymujący się wpływ pandemii na rynek.

Źródła Reutersa przekonują z tego powodu, że spotkanie Wspólnej Ministerialnej Komisji Monitorującej (JMMC) OPEC+ skupiającej ministrów tej grupy nie będzie zalecało zmian cięć w ramach porozumienia naftowego. Zgodnie z ustaleniami z zeszłego roku comiesięczna rewizja pozwala w razie konieczności poluzować cięcia o maksymalnie 500 tysięcy baryłek dziennie i do takiego luzowania doszło na przełomie roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s