Gazprom chce podnieść cenę gazu, ale LNG i problemy Nord Stream 2 mogą mu nie pozwolić | Fundacja klimatyczna do ochrony Nord Stream 2 w ogniu krytyki w Niemczech

Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2
Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2

:Kommiersant donosi, że rosyjski Gazprom podniósł prognozę średniej ceny gazu w 2021 roku z 170 do 200 dolarów za 1000 m sześc. po dobrych wynikach eksportu ze stycznia. Gazeta ostrzega, że założenie jest karkołomne, a konkurencja LNG i opóźnienie Nord Stream 2 może uniemożliwić jego realizację.

:Stowarzyszenie Podatników w Niemczech krytykuje powołanie fundacji Stiftung Klimaschutz, która deklaratywnie ma chronić środowisko, ale może posłużyć do obrony spornego projektu gazociągu Nord Stream 2 przed sankcjami USA.

Gazprom chce podnieść cenę gazu, ale LNG i problemy Nord Stream 2 mogą mu nie pozwolić

Kommiersant donosi, że rosyjski Gazprom podniósł prognozę średniej ceny gazu w 2021 roku z 170 do 200 dolarów za 1000 m sześc. po dobrych wynikach eksportu ze stycznia. Gazeta ostrzega, że założenie jest karkołomne, a konkurencja LNG i opóźnienie Nord Stream 2 może uniemożliwić jego realizację.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Gazprom zakłada, że średnia cena gazu wzrośnie, pozwalając mu podnieść przychody z eksportu 1,7 razy do 42,1 mld dolarów. Budżet na 2021 rok był planowany w obliczu niższych cen, ale wzrosły one istotnie w styczniu dotkniętym atakiem zimy, który podniósł eksport Gazpromu do rekordowych 19,2 mld m sześc., czyli o 45 procent więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku i 18 procent więcej od średniej z ostatnich pięciu lat.

Siergiej Kapitonow z Centrum Energetycznego Moskiewskiej Szkoły Zarządzania Skołkowo ostrzega, że założenia Gazpromu mogą być karkołomne i zostać podważone przez konkurencję w postaci dostaw gazu skroplonego. Warto nadmienić, że dociera on między innymi do Polski. Spadek cen w Azji uatrakcyjnia dostawy LNG do Europy i może sprawić, że dostawy tego paliwa ograniczą sprzedaż Gazpromu, a także jego możliwość windowania cen. Kapitonow dodaje, że kolejnym ograniczeniem Rosjan może być niechęć do większego wykorzystania gazociągów ukraińskich pomimo nieukończenia gazociągu Nord Stream 2.

 

Fundacja klimatyczna do ochrony Nord Stream 2 w ogniu krytyki w Niemczech

Stowarzyszenie Podatników w Niemczech krytykuje powołanie fundacji Stiftung Klimaschutz, która deklaratywnie ma chronić środowisko, ale może posłużyć do obrony spornego projektu gazociągu Nord Stream 2 przed sankcjami USA.

NDR/Wojciech Jakóbik

 

Wspomniane stowarzyszenie krytykuje brak przejrzystości działania fundacji, która póki co dzieli skrzynkę pocztową z Stowarzyszeniem na Rzecz Partnerstwa Niemiecko-Rosyjskiego. Obie instytucje są kierowane przez byłego premiera Meklemburgii Pomorza-Przedniego Erwina Selleringa. Ten land jest założycielem fundacji wespół z rosyjskim Nord Stream 2 AG, który uzyskał istotny wpływ na jej funkcjonowanie. Pierwsza instytycja Selleringa założona w 2019 roku otrzymała wówczas 600 tysięcy euro pieniędzy z budżetu strategicznego Meklemburgii. Nie jest jasne jakie środki zostały przekazane Stiftung Klimaschutz, ale Stowarzyszenie Podatników ostrzega przed nieprzejrzystym wykorzystywaniem środków między tymi instytucjami i pospieszne stworzenie nowej fundacji.

Stiftung Klimaschutz ma według deklaracji służyć ochronie klimatu, ale jako organizacja formalnie podlegająca władzom samorządowym Niemiec, nie może zostać objęta obecnymi sankcjami USA wobec spornego projektu Nord Stream 2. Tymczasem ma w okresie przejściowym zarządzać tym projektem i jest przez to oceniana jako narzędzie omijania restrykcji amerykańskich.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s