USA chcą udziału Ukrainy w rozmowach o Nord Stream 2 i nie porzucają sankcji | Reuters: Orlen zmniejszy import ropy z Rosji w umowie z Rosnieftem

Remont ropociągu Przyjaźń na Białorusi. Fot. BELTA
Remont ropociągu Przyjaźń na Białorusi. Fot. BELTA

:Około połowa mocy wytwórczych energii wiatrowej w Teksasie została zatrzymana przez rekordowe mrozy w Teksasie z powodu zamrożenia turbin.

:Amerykanie chcą zaangażować Ukraińców w rozmowy na temat ewentualnego układu na temat Nord Stream 2, ale nadal nie rezygnują z sankcji.

:Agencja Reuters podaje, że Rosnieft i PKN Orlen ustaliły warunki nowej umowy o dostawach ropy naftowej z Rosji do Polski.

Atak zimy pozbawił energii ponad 2,5 miliona mieszkańców Teksasu

Około połowa mocy wytwórczych energii wiatrowej w Teksasie została zatrzymana przez rekordowe mrozy w Teksasie z powodu zamrożenia turbin.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Operator sieci przesyłowej tego stanu amerykańskiego ERCOT informuje o unikalnych warunkach pogodowych, czyli wilgotnym wietrze utrudniającym pracę farmom wiatrowym poprzez oblodzenie instalacji. To drugie źródło energii w Teksasie (23 procent) po gazie zapewniającym 45 procent energii.

BiznesAlert.pl informował, że ERCOT wprowadził rotacyjne odłączenia od energii elektrycznej w celu udzielenia odpowiedzi na niespotykane warunki pogodowe. Według niego system jest dotąd pozbawiony około 30 GW mocy wytwórczych. – Poważne warunki pogodowe w naszyms tanie spowodowały, że wiele firm nie było w stanie wytworzyć energii, czy to z węgla, gazu czy wiatru – poinformował gubernator Teksasu Greg Abbot.

Sytuacja ma się utrzymać do wtorku, 16 lutego. Mieszkańcy są proszeni o ograniczenie ogrzewania domów, uszczelnianie nieszczelnych punktów w domach i rezygnację z używania niepotrzebnych sprzętów domowych. Biznes ma zmniejszyć zużycie do niezbędnego minimum, a także zatrzymać mniej niezbędne procesy produkcyjne.

 

USA chcą udziału Ukrainy w rozmowach o Nord Stream 2 i nie porzucają sankcji

Amerykanie chcą zaangażować Ukraińców w rozmowy na temat ewentualnego układu na temat Nord Stream 2, ale nadal nie rezygnują z sankcji.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

 

Gazeta Financial Times potwierdza wcześniejsze doniesienia niemieckiego Handelsblatta o tym, że Niemcy biorą pod uwagę możliwość zgody na mechanizm „wyłącznika” Nord Stream 2, który pozwoli ograniczyć dostawy przez niego w razie problemów z nimi na terytorium Ukrainy. Amerykanie chcieliby automatycznego mechanizmu tego typu, a Niemcy woleliby mieć wybór w zależności od kontekstu. Handelsblatt sugerował, że obawiają się także kryzysu dostaw z winy Ukrainy. Financial Times informuje, że Amerykanie chcieliby włączyć Ukraińców do rozmów na ten temat.

Gazeta brytyjska opisuje też kolejny pomysł, czyli moratorium na budowę Nord Stream 2 do czasu „okazania dobrej woli” przez Rosjan. Mówi o niej Nils Schmid, rzecznik socjalistów SPD do spraw zagranicznych. Wyrazem dobrej woli mogłoby być jego zdaniem uwolnienie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego albo poprawa sytuacji na wschodzie Ukrainy pod kontrolą sił rosyjskich.

Dwa źródła Financial Times przekonują, że sekretarz stanu USA Anthony Blinken chce obniżyć temperaturę sporu o Nord Stream 2 i przypominają, że sankcje to tylko jedno z wielu narzędzi. Jednak wyzwaniem jest fakt, że sankcje wobec tego projektu mają ponadpartyjne poparcie w parlamencie, który już apelował do administracji Joe Bidena o ich szybką implementację.

 

Reuters: Orlen zmniejszy import ropy z Rosji w umowie z Rosnieftem

Agencja Reuters podaje, że Rosnieft i PKN Orlen ustaliły warunki nowej umowy o dostawach ropy naftowej z Rosji do Polski.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

PKN Orlen ustalił, że będzie odbierał od Rosnieftu około 300 tysięcy ton ropy Urals miesięcznie. To o około 200 tysięcy ton mniej niż w poprzednim kontrakcie – ustaliły źródła Reutersa. Spadek dostaw ma wynikać ze wzrostu ceny paliwa dostarczanego Ropociągiem Przyjaźń. Dostawy morskie są tańsze.

– Rosnieft domagał się wyższej ceny ropy w nowym kontrakcie, by uczynić je równie opłacalnymi do morskich, więc Orlen zdecydował się zmniejszyć wolumen – powiedziało źródło Reutersa.

Nowy kontrakt ma opiewać na dwa lata od marca 2021 roku. Do uzgodnienia pozostają szczegóły prawne, ale asygnata ma nastąpić do końca lutego. Orlen potwierdził Reutersowi, że jest na ostatnim etapie rozmów z Rosjanami. Rosnieft odmówił komentarza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s