Niemcy liczą na zielony wodór z…Nord Stream 2. Amerykanie mogą wprowadzić nowe sankcje | OPEC+ może poluzować porozumienie naftowe wobec dalszego wzrostu cen ropy

:Niemcy namawiają Rosjan do inwestycji w OZE, by pomogły wytwarzać zielony wodór, mogący docierać do Europy przez Nord Stream 2. Amerykanie rozważają wprowadzenie nowych sankcji wobec tego projektu, ale nie komunikują wciąż decyzji.

:Rosnące ceny ropy pozwalają producentom z grupy OPEC+ rozważać dalsze luzowanie porozumienia naftowego.

Niemcy liczą na zielony wodór z…Nord Stream 2. Amerykanie mogą wprowadzić nowe sankcje

Niemcy namawiają Rosjan do inwestycji w OZE, by pomogły wytwarzać zielony wodór, mogący docierać do Europy przez Nord Stream 2. Amerykanie rozważają wprowadzenie nowych sankcji wobec tego projektu, ale nie komunikują wciąż decyzji.

Departament Stanu USA/Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Minister gospodarki i energetyki Niemiec Peter Altmaier poinformował dziennikarzy, że Niemcy są w ścisłym kontakcie z Rosjanami w sprawie potencjalnej produkcji oraz transportu zielonego wodoru. Jego zdaniem mógłby on docierać do Niemiec przez gazociąg Nord Stream 2, będący przedmiotem sporu międzynarodowego.

Altmaier zaoferował Rosjanom głębszą współpracę przy zielonym wodorze, czyli wytwarzanym z użyciem nadwyżek energii ze źródeł odnawialnych (OZE). Rosyjski minister przemysłu Denis Manturow wyraził nadzieję na owocną współpracę w tym sektorze i przyznał, że jego kraj jest gotów dać priorytet technologiom tego typu.

Uczestnicy spotkania opisanego przez Reuters przyznali, że gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec może w przyszłości służyć dostawom wodoru, który mógłby być wytwarzany z pomocą OZE i elektrolizy albo pyrolizy metanu (wodór niebieski).

Niemcy zakładają, że osiągną neutralność klimatyczną w 2050 roku między innymi dzięki rozwojowi gospodarki wodorowej. Nie będą jednak w stanie wytworzyć całego paliwa u siebie i sięgną po import. Jeden z potencjalnych szlaków to projekt Nord Stream 2, który jest na ukończeniu, ale został już opóźniony o ponad rok przez sankcje amerykańskie i inne przeszkody.

Biały Dom poinformował 16 lutego, że prowadzi proces przeglądu sankcji przeciwko Nord Stream 2 i „ma określić, czy są one w stanie zatrzymać ten projekt”. Rzeczniczka Jen Psaki powtórzyła, że prezydent Joe Biden uznaje go za „złą propozycję dla Europy”. – Kiedy skończy się ten przegląd i będziemy mieli nowe sankcje albo jakikolwiek inny środek karny, poinformujemy o tym – mówił rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price w dniu trzeciego lutego. Zapewnił, że USA koordynują politykę sankcji z ich sojusznikami.

Tymczasem Wall Street Journal informował, że Amerykanie mają czas do 16 lutego, by przedstawić czarną listę podmiotów objętych sankcjami USA za współpracę przy Nord Stream 2 albo zwolnionych z nich ze względów bezpieczeństwa narodowego. Do momentu publikacji tego materiału owa lista nie została jeszcze przedstawiona. Temat agresywnej polityki Rosji zagrażającej Sojuszowi Północnoatlantyckiemu ma zostać poruszony przez USA na wideokonferencji Sojuszu zaplanowanej na 17 lutego.

 

OPEC+ może poluzować porozumienie naftowe wobec dalszego wzrostu cen ropy

Rosnące ceny ropy pozwalają producentom z grupy OPEC+ rozważać dalsze luzowanie porozumienia naftowego.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Źródła Reutersa przekonują, że kraje OPEC+, czyli grupy państw produkujących ropę z kartelu OPEC oraz dwunastu spoza niego, jak Rosja, są gotowe poluzować cięcia porozumienia naftowego, pod którym są podpisane. Powodem jest wyż cen ropy naftowej. Mieszanka Brent kosztuje już około 63 dolary ze względu na nadzieje na ponowne przyspieszenie rozwoju gospodarczego na świecie wraz z dystrybucją szczepionek na koronawirusa.

Jeśli zapotrzebowanie zostanie odbudowane w tempie, którego się spodziewamy, OPEC+ obniży stopniowo wolumen cięć, zawsze biorąc pod uwagę cel ograniczenia rezerw – powiedział anonimowy delegat grupy. Jej przedstawiciele spotkają się czwartego marca, by omówić dalszą politykę wydobywczą. Do rozstrzygnięcia pozostaje, czy Arabia Saudyjska utrzyma unilateralne cięcia w wysokości mln baryłek dziennie zaplanowane dotąd na luty i marzec, a także poziom cięć w całej grupie.

Według U.S. Energy Information Administration niedobór ropy na rynku wyniesie w pierwszym kwartale 2021 roku 2,3 mln baryłek dziennie, co oznacza, że będzie wówczas możliwe zwiększenie wydobycia bez groźby powrotu kryzysu cen ropy. OPEC przewiduje wzrost zapotrzebowania w 2021 roku na 5,79 mln baryłek dziennie, czyli o 110 tysięcy mniej od wcześniejszej prognozy. Cięcia OPEC+ w 2021 roku mają wynieść 5,7 mln baryłek dziennie z możliwością rewizji o 500 tysięcy baryłek dziennie co miesiąc, na przykład na spotkaniu zaplanowanym na marzec tego roku.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s