Będzie czarna lista Nord Stream 2, ale nowe sankcje USA mogą się opóźnić przez konsultacje | To nie koniec wojny z koronawirusem. Arabia ostrzega przed nieprzewidywalnością na rynku ropy

Pioneering Spirit buduje Nord Stream 2. Fot. Allseas
Pioneering Spirit buduje Nord Stream 2. Fot. Allseas

:Reuters ustalił, że administracja USA przedstawi w piątek, 19 lutego czarną listę firm zaangażowanych w Nord Stream 2, które mogą stać się celem sankcji wprowadzonych przez Amerykanów w 2019 roku i modyfikowanych od tego czasu. Te jednak mogą wejść w życie z opóźnieniem dopiero po konsultacjach z sojusznikami.

:Arabia Saudyjska informuje, że porozumienie naftowe zostanie dostosowane do sytuacji rynkowej, która jest nadal nieprzewidywalna.

Będzie czarna lista Nord Stream 2, ale nowe sankcje USA mogą się opóźnić przez konsultacje

Reuters ustalił, że administracja USA przedstawi w piątek, 19 lutego czarną listę firm zaangażowanych w Nord Stream 2, które mogą stać się celem sankcji wprowadzonych przez Amerykanów w 2019 roku i modyfikowanych od tego czasu. Te jednak mogą wejść w życie z opóźnieniem dopiero po konsultacjach z sojusznikami.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Raport Departamentu Stanu ma zostać przedstawiony Kongresowi w piątek i zawierać wspomnianą listę firm zaangażowanych w Nord Stream 2, czyli projekt gazociągu z Rosji do Niemiec mający pierwotnie powstać do końca 2019 roku, ale zatrzymany między innymi przez sankcje. Jego budowa została wznowiona w lutym, prowokując przedstawicieli obu partii Kongresu do wystosowania apelu do Białego Domu o przedstawienie czarnej listy wymaganej ustawą budżetową NDAA 2021.

Reuters informuje, że prezydent Joe Biden może skorzystać z możliwości konsultacji sankcji z sojusznikami i nie wprowadzić ich od razu. Jego przedstawiciele informują, że uznaje Nord Stream 2 za złą propozycję dla Europy. Media niemieckie sugerowały, że jest gotów do rozmów z Niemcami na temat mechanizmu pozwalającego dokończyć ten gazociąg i zabezpieczyć przed jego niebezpiecznym wpływem Ukrainę oraz inne kraje regionu. Jednakże inni sojusznicy USA, jak Polska i Ukraina, także domagają się uwzględnienia ich punktu widzenia. Biden wystąpi na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która odbędzie się online 19 lutego.

 

To nie koniec wojny z koronawirusem. Arabia ostrzega przed nieprzewidywalnością na rynku ropy

Arabia Saudyjska informuje, że porozumienie naftowe zostanie dostosowane do sytuacji rynkowej, która jest nadal nieprzewidywalna.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Minister energetyki Arabii Saudyjskiej książę Abdulaziz bin Salman przestrzega rynek ropy przed zbytnim optymizmem. Jego zdaniem walka z pandemią koronawirusa jeszcze się nie skończyła, a kraje OPEC+ mogą podjąć różne decyzje w sprawie cięć wydobycia w ramach porozumienia naftowego. – Jesteśmy w dużo lepszej sytuacji niż rok temu, ale muszę ostrzec jeszcze raz przed popadaniem w samozadowolenie. Niepewność jest bardzo wysoka i musimy być bardzo ostrożni – powiedział minister. – Powiedziałbym tym, którzy chcą przewidzieć następny ruch OPEC+, żeby nie próbowali przewidzieć nieprzewidywalnego – dodał.

Kraje OPEC+, czyli grupy zrzeszającej producentów ropy naftowej podpisanych pod układem o skoordynowanym ograniczeniu wydobycia baryłki w celu podniesienia jej wartości na rynku, omówią czwartego marca postępy porozumienia i rozwój sytuacji na rynku. Baryłka Brent kosztuje już ponad 60 dolarów, choć w ostatnich dniach zanotowała korektę i jej wartość spadła z 65 do około 63 dolarów po tym, jak ceny surowców szybko wzrosły w odpowiedzi na atak zimy w Teksasie.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s