Dobre dane sprawiają, że Saudyjczycy chcą znów zalać rynek ropą | Budowa Nord Stream 2 jest owiana tajemnicą w oczekiwaniu na nowe sankcje USA

:Wall Street Journal ustalił, że Arabia Saudyjska planuje ponownie zwiększyć wydobycie ropy, rezygnując z unilateralnego cięcia go o milion baryłek dzienne ze względu na rosnącą pewność, że ceny baryłki utrzymają się na wyższym poziomie pomimo pandemii koronawirusa.

:Barka Fortuna kontynuuje budowę spornego Nord Stream 2 na wodach duńskich na południe od wyspy Bornholm. Amerykanie określą czy i kiedy zostanie ona objęta sankcjami razem z innymi podmiotami zaangażowanymi w ten projekt.

:Sekretarz stanu USA Antony Blinken wypowiedział się na temat poparcia USA dla inicjatywy Trójmorza.

Dobre dane sprawiają, że Saudyjczycy chcą znów zalać rynek ropą

Wall Street Journal ustalił, że Arabia Saudyjska planuje ponownie zwiększyć wydobycie ropy, rezygnując z unilateralnego cięcia go o milion baryłek dzienne ze względu na rosnącą pewność, że ceny baryłki utrzymają się na wyższym poziomie pomimo pandemii koronawirusa.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

 

Arabia zdecydowała się na cięcia samodzielne o milion baryłek dziennie w lutym i marcu 2021 roku w odpowiedzi na niezgodność cięć w innych krajach grupy OPEC+ w ramach porozumienia naftowego oraz brak zgody tych państw na wspólne zwiększenie cięć z obecnych 5,7 mln baryłek dziennie.

Jednakże baryłka Brent kosztuje już ponad 65 dolarów ze względu na nadzieje związane ze szczepieniami na koronawirusa, spadek zapasów ropy w USA, a także atak zimy na świecie zwiększający zużycie surowców. To poziom nienotowany od stycznia 2020 roku, czyli okresu sprzed wybuchu pandemii na skalę globalną. WSJ informuje, że Rijad zamierza z tego powodu ogłosić rychło rezygnację z cięć unilateralnych od kwietnia. Jednak plan może ulec rewizji, jeżeli warunki na rynku ropy znów się pogorszą.

Grupa OPEC+ omówi postępy porozumienia naftowego czwartego marca. Jeśli Arabia zwiększy wydobycie, nie zrobią tego pozostałe kraje układu, ale rozmówcy WSJ przewidują, że niektóre z nich mogą mieć znów problem z realizacją zobowiązań jak w przeszłości Nigeria czy Irak.

 

Budowa Nord Stream 2 jest owiana tajemnicą w oczekiwaniu na nowe sankcje USA

Barka Fortuna kontynuuje budowę spornego Nord Stream 2 na wodach duńskich na południe od wyspy Bornholm. Amerykanie określą czy i kiedy zostanie ona objęta sankcjami razem z innymi podmiotami zaangażowanymi w ten projekt.

Neftegaz.ru/S&P Global Platts/Biały Dom/Wojciech Jakóbik

 

Fortuna buduje Nord Stream 2 na wodach duńskich i może skończyć dopiero latem, jeżeli nie zostanie wsparta przez statek Akademik Czerski, który nie bierze na razie udziału w pracach. Spółka Nord Stream 2 AG odpowiedzialna za budowę odmawia komentarza na temat szczegółów budowy zapytana przez S&P Global Platts.

Może tak być, bo w USA rośnie presja na realizację zapisów ustawy budżetowej NDAA 2021. Kongresmeni obu partii domagają się od Waszyngtonu publikacji listy podmiotów objętych sankcjami za wsparcie Nord Stream 2 zgodnie z ustawą PEESCA nowelizującą restrykcje w 2021 roku, o czym informował BiznesAlert.pl.

Politycy domagający się od administracji USA działania w sprawie sankcji przedstawili listę podmiotów, które ich zdaniem powinny podlegać sankcjom. Znalazły się na niej Fortuna i Akademik Czerski, a także kilkanaście statków pomocniczych zaangażowanych w budowę Nord Stream 2 na różnych etapach prac od początku 2021 roku. Politycy bazowali na otwartych danych na temat przemieszczania się statków.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki zapewniła 16 lutego, że Waszyngton nie zmienił stanowiska w sprawie Nord Stream 2 i uważa go za „złą propozycję dla Europy”. Zamierza dalej monitorować prace na rzecz ukończenia oraz certyfikacji gazociągu i określić możliwość zastosowania sankcji. Zastrzegła, że sankcje to tylko jedno z wielu dostępnych narzędzi, o których USA będą rozmawiać wspólnie z sojusznikami i partnerami.

 

 

USA podtrzymują poparcie inicjatywy Trójmorza

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wypowiedział się na temat poparcia USA dla inicjatywy Trójmorza.

Departament Stanu USA/Wojciech Jakóbik

 

– USA silnie wspierały inicjatywę Trójmorza od jej początków, bo odnosi się ona do wielu naszych wspólnych priorytetów – przyznał Blinken. – Państwa wysiłki na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego są niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa i stabilności regionu oraz całej Europy – dodał. – Lepsza infrastruktura pomoże nam razem realizować lepiej cele klimatyczne.

– Podziwiam wykorzystanie przez państwa partnerstwa publiczno-prywatnego jako rozważnego sposobu na doprowadzanie do skutku dużych projektów infrastrukturalnych – zapewnił. Jego zdaniem powiększenie Funduszu Trójmorza pozwoli skuteczniej realizować projekty infrastrukturalne i potwierdził, że Amerykanie dofinansują go.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s