Polska mówi USA o Nord Stream 2. Stany przypominają o wolności mediów | Rosyjski ślad w ataku hakerskim na Solar Winds

Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2
Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2

:Minister spraw zagranicznych RP, który apelował do USA o zatrzymanie Nord Stream 2, został zaproszony przez sekretarza stanu Antonego Blinkena do współpracy na rzecz wolności mediów.

:Microsoft ogłosił, że ma dowody na zaangażowanie Rosjan w masowy cyberatak w 2020 roku zwany sprawą Solar Winds.

:Komisja Parlamentu Europejskiego do spraw przemysłu, badań naukowych i energii omówiła projekt Nord Stream 2. Przedstawiciel Komisji przyznał, że Unia nie potrzebuje tego gazociągu, ale mogą go zatrzymać tylko Niemcy.

Polska mówi USA o Nord Stream 2. Stany przypominają o wolności mediów

Minister spraw zagranicznych RP, który apelował do USA o zatrzymanie Nord Stream 2, został zaproszony przez sekretarza stanu Antonego Blinkena do współpracy na rzecz wolności mediów.

Wojciech Jakóbik

 

Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Departament podaje w komunikacie, że obaj podkreślili znaczenie współpracy ich krajów w sektorze bezpieczeństwa, omówili wspólne działania wobec regionalnych i globalnych wyzwań. Blinken miał podkreślić, że liczy na współpracę z Polską w różnych obszarach obrony wspólnych wartości demokratycznych, w tym wolności mediów i poszanowania praw obywatelskich. Komunikat Departamentu nie wspomina o Nord Stream 2.

Rau oraz jego ukraiński odpowiednik Dmytro Kuleba skierowali do USA odezwę w formie tekstu w Politico.eu, w którym domagają się szybkiego poszerzenia sankcji wobec spornego gazociągu Nord Stream 2. Amerykanie nie poszerzyli listy podmiotów objętych tymi restrykcjami pomimo takiego oczekiwania parlamentu.

 

Rosyjski ślad w ataku hakerskim na Solar Winds

Microsoft ogłosił, że ma dowody na zaangażowanie Rosjan w masowy cyberatak w 2020 roku zwany sprawą Solar Winds.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Prezes Microsoftu Brad Smith zeznawał w Senacie USA, że wywiad rosyjski był zaangażowany w masowy cyberatak z grudnia 2020 roku. Prezes firmy informatycznej FireEye Kevin Mundia przyznał, że narzędzia wykorzystane wówczas przez hakerów do kradzieży danych z instytucji rządowych i prywatnych, jak Microsoft, przypominały te używane dotąd przez służby rosyjskie, nie chińskie, irańskie czy koreańskie.

Przesłuchania w Senacie dotyczyły jednego z największych ataków cybernetycznych w historii. Oprogramowanie firm Solar Winds (systemy zarządzania siecią) oraz Microsoft (oprogramowanie komputerowe) zostało wykorzystane przez hakerów do ataków na inne podmioty i w ten sposób udało się im zaatakować około 100 firm amerykańskich.

 

Komisja przekonuje, że tylko Niemcy mogą zatrzymać Nord Stream 2

Komisja Parlamentu Europejskiego do spraw przemysłu, badań naukowych i energii omówiła projekt Nord Stream 2. Przedstawiciel Komisji przyznał, że Unia nie potrzebuje tego gazociągu, ale mogą go zatrzymać tylko Niemcy.

ITRE/Wojciech Jakóbik

 

Dyrektor Generalna Dyrektoriatu ds. Energii (DG ENER) w Komisji Europejskiej Ditte Juul Jorgensen powiedziała posłom uczestniczącym w posiedzeniu, że „Unia Europejska nie potrzebuje Nord Stream 2 z punktu widzenia jej bezpieczeństwa energetycznego, ale jakakolwiek decyzja w sprawie zatrzymania tego projektu mającego dostarczać gaz rosyjski do Niemiec powinna zostać podjęta przez Berlin”.

– Z punktu widzenia Unii Europejskiej projekt Nord Stream 2 nie przyczynia się do bezpieczeństwa dostaw – przyznała urzędniczka unijna. – Jednakże zatrzymanie budowy wymagałoby decyzji na szczeblu narodowym. To nie jest decyzja do podjęcia na szczeblu europejskim – dodała.

Komisja Europejska za wsparciem części państw członkowskich i ostateczną zgodą Niemiec przyjęła rewizję dyrektywy gazowej, która zakłada, że projekty jak Nord Stream 2 muszą zostać podporządkowane przepisom antymonopolowym, które mogą ograniczyć nadużycia Gazpromu i zmniejszyć rentowność tej inwestycji. Komisja uznaje jednak, że nie może zatrzymać tego projektu, choć zrobiła tak w przypadku analogicznej inwestycji na południu, czyli South Stream z Rosji do Bułgarii w 20214 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s