Mamy treść umowy Polska-USA o atomie. Są technologia i pieniądze | Trwa śledztwo w sprawie udziału Amerykanów w budowie Nord Stream 2

Elektrownia atomowa w węgierskim Paks.

:Umowa między Polska a Stanami Zjednoczonymi w sprawie współpracy na rzecz realizacji programu energetyki jądrowej została opublikowana.

:Spółka energetyczna z USA Baker Hughes jest celem śledztwa Securities and Exchange Commission w związku z jej zaangażowaniem w projekt Nord Stream 2, z którego wycofała się w obliczu sankcji USA.

Mamy treść umowy Polska-USA o atomie. Są technologia i pieniądze

Umowa między Polska a Stanami Zjednoczonymi w sprawie współpracy na rzecz realizacji programu energetyki jądrowej została opublikowana.

Wojciech Jakóbik

 

– Polska pragnie, aby jej planowany Program (Program Polskiej Energetyki Jądrowej – przyp. red.) osiągnął najwyższe nowoczesne standardy bezpieczeństwa jądrowego, ochrony, niezawodność, wydajności i nieproliferacji oraz pragnie wykorzystać rozległą wiedzę i doświadczenie ekspertów rządu Stanów Zjednoczonych, organów regulacyjnych, przemysłu jądrowego i krajowych ośrodków badawczych w osiągnięciu tego celu. Stany Zjednoczone, jako światowy lider w cywilnej energetyce jądrowej, są w stanie zapewnić najwyższe standardy i najlepsze praktyki branżowe w zakresie cywilnych projektów energetyki jądrowej – czytamy w dokumencie. – Strony pragną, dążąc do długotrwałego sojuszu i partnerstwa strategicznego, aby Program oferował bezpieczne, niezawodne źródło energii, niepodlegające manipulacji ani ingerencji ze strony nieprzychylnych państw.

Przestrzenią współpracy mają być konsultacja, wymiana wiedzy eksperckiej i technicznej, identyfikacja potencjalnego finansowania i struktur komercyjnych, opracowanie polskich przepisów jądrowych, organizacja warsztatów i konferencji, promocja cywilnej energii jądrowej w Unii Europejskiej.

Polska i USA mają razem wspierać działania wykonywane przez spółkę celową do budowy atomu albo innych uczestników programu: opracowanie, budowę i finansowanie pierwszego reaktora, który ma zostać uruchomiony w 2033 roku, rozwinąć system zarządzania jakością elektrowni jądrowych, utrzymania i likwidacji takich obiektów wraz z odpadami promieniotwórczymi, zapewniać wsparcie techniczne i szkolenia, optymalizować wkład krajowy w łańcuch dostaw i włączenie do spółki celowej własności intelektualnej, jako część inicjatywy w zakresie rozwoju przemysłowego na potrzeby programu oraz dodatkowej, europejskiej współpracy i rozwoju handlowego.

W ciągu osiemnastu miesięcy od wejścia w życie wspomnianej umowy ma zostać przedstawiony raport koncepcyjno-wykonawczy zawierający opis wstępnych prac inżynieryjno-organizacyjnych, potencjalne źródła i ustalenia na temat finansowania „ w celu rozważenia i podjęcia przez spółkę celową oraz innych uczestników projektu działań, które uznają za stosowne przy założeniu, że będą zabiegać o udział amerykańskich i europejskich instytucji publicznych i prywatnych w finansowaniu programu. Propozycja ta musi zostać obustronnie zaakceptowana, aby mogła być realizowana dalej. Współpraca będzie koordynowana przez Komitet Sterujący zwołany przez Polskę i USA.

Udział w finansowaniu podmiotów rządowych USA ma zostać zagwarantowane poprzez ułatwienie wykorzystania EXIM Banku oraz stosownych instytucji finansowych „z zastrzeżeniem zasad polityki, procedur, wymogów i niezależnych uprawnień decyzyjnych takich instytucji”. Takie finansowanie miałoby podlegać harmonogramowi, strukturze finansowania, dokumentacji projektowej oraz wymaganiom warunków kredytowych amerykańskich instytucji finansowych oraz byłoby potwierdzone przez zwyczajową dokumentację finansową dla takich instytucji, obejmującą odpowiednich kontrahentów.

Czytamy w dokumencie, że za wyjątkiem przypadków wymaganych przez prawo, informacje niepubliczne przekazane na podstawie opisanej umowy mają pozostać niejawne i mogą pozostać wykorzystane wyłącznie zgodnie z niniejszą umową i nie dla innych celów.

Umowa wchodzi w życie po wymianie not dyplomatycznych, co według pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego stało się w ostatnich dniach. Obowiązuje przez 30 lat a potem kolejne okresy pięcioletnie do czasu, aż jedna ze stron postanowi nie przedłużać umowy. Umowa może zostać wypowiedziana z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, jeśli spóła celowa z Polski nie wybierze firmy z USA jako głównego wykonawcę albo nie wybierze amerykańskiego projektu reaktora lub z co najmniej rocznym terminem wypowiedzenia, jeżeli stałoby się to po upływie co najmniej piętnastu lat obowiązywania umowy.

Dokument został podpisany zdalnie 19 października w Upper Marlboro oraz 22 października 2020 roku w Warszawie przez Piotra Naimskiego oraz sekretarza energii USA Dana Brouillette.

 

Trwa śledztwo w sprawie udziału Amerykanów w budowie Nord Stream 2

Spółka energetyczna z USA Baker Hughes jest celem śledztwa Securities and Exchange Comission w związku z jej zaangażowaniem w projekt Nord Stream 2, z którego wycofała się w obliczu sankcji USA.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Baker Hughes otrzymał powiadomienie w grudniu 2020 roku, że SEC rozpoczęła śledztwo i przeszukuje dokumentację tej firmy w celu zbadania jej zaangażowania w projekt Nord Stream 2 – ustalił Reuters. Baker Hughes i 17 innych firm opuściło ten projekt w związku z objęciem go sankcjami amerykańskimi w celu uniknięcia restrykcji. Te przepisy przewidują taką możliwość.

Amerykanie z tej spółki przyznają, że nie wiedzą kiedy zakończy się śledztwo ani jaki będzie miało skutek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s