USA „zrobią wszystko” by zatrzymać Nord Stream 2. Jeśli powstanie, czeka go kolejna przeszkoda

Nord Stream 2 w Danii. Grafika: DEA
Nord Stream 2 w Danii. Grafika: DEA

:Senator Ted Cruz podjął temat Nord Stream 2 podczas przesłuchania Wendy Sherman na stanowisko wicesekretarz stanu przed komisją spraw zagranicznych Senatu USA. Sherman zapewniła, że administracja Joe Bidena nie chce, aby ten sporny gazociąg został ukończony.

:Nie wiadomo czy sporny gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony. Jeżeli tak się stanie, będzie musiał zostać podporządkowany przepisom unijnej dyrektywy gazowej. To kolejne wyzwanie, z którym zmierzy się w czerwcu na deskach sądu w Dusseldorfie.

:Kartel naftowy OPEC przewiduje spadek zapasów ropy na świecie o 400 mln baryłek w 2021 roku. Miesiąc wcześniej przewidywał, że będzie to 406 mln. Ten spadek ma oznaczać według źródeł Reutersa w kartelu, że wraca „zdrowie” na rynek ropy.

USA „zrobią wszystko” by zatrzymać Nord Stream 2

Senator Ted Cruz podjął temat Nord Stream 2 podczas przesłuchania Wendy Sherman na stanowisko wicesekretarz stanu przed komisją spraw zagranicznych Senatu USA. Sherman zapewniła, że administracja Joe Bidena nie chce, aby ten sporny gazociąg został ukończony.

– Sankcje przyjęte w Senacie dwukrotnie przez Republikanów i Demokratów z tej komisji stały się prawem – przypomniał. – Pomimo masowej dezinformacji Rosji budowa tego gazociągu została zatrzymana minuty po tym, jak sankcje weszły w życie – dodał. Jego zdaniem administracja prezydenta Joe Bidena zaczęła wysyłać mieszane sygnały i przez to „Putin wrócił do budowy”. – Putin i Rosja wierzą, że administracja Bidena nie pociągnie go do odpowiedzialności i pozwoli budować ten gazociąg, który umieści miliardy dolarów w kieszeni Putina, które zostaną użyte przeciwko Ameryce i Europie. Senator Cruz przypomniał, że Parlament Europejski dwukrotnie opowiedział się przeciwko projektowi Nord Stream 2. – Prezydent i sekretarz stanu USA stwierdzili, że są przeciwko Nord Stream 2 i uważają, że nie powinien zostać ukończony – zapewniła Wendy Sherman.

Senator Cruz zapytał zatem dlaczego administracja Bidena nie wpisała na listę sankcji firm europejskich zaangażowanych w Nord Stream 2, chociaż znalazły się na liście sugerowanej przez Kongres USA. Również sankcje za otrucie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego nie dotknęły tego przedsięwzięcia. Cruz zapytał, czy administracja obejmie sankcjami firmy pomagające budować, ubezpieczać i certyfikować Nord Stream 2. – Nie mam władzy, by podejmować takie decyzje samodzielnie, ale mogę powiedzieć, że zrobię wszystko, by projekt Nord Stream 2 nie szedł naprzód. Wiem, że nasza administracja przyjmie radę od pana i Senatu, by iść naprzód ze wszelkimi działaniami prawnymi, które mają zatrzymać ten gazociąg – zapewniła Sherman, dodając, że dzieli z senatorem Cruzem przekonanie o konieczności podjęcia szybkich działań w tej sprawie.

Ted Cruz zaapelował o przyjęcie dodatkowego raportu Departamentu Stanu USA, w którym zostaną wpisane na listę sankcji wszystkie firmy zaangażowane w budowę Nord Stream 2. Dyskusja odbyła się w kontekście pogłosek o możliwym układzie USA-Niemcy pozwalającym dokończyć ten sporny gazociąg, któremu zaprzeczają oficjalnie oba kraje. Fundacja klimatyczna landu Meklemburgii-Pomorza Przedniego mająca chronić ten projekt przed sankcjami USA jako podmiot rządowy niepodlegający im może zdaniem prawników Bundestagu zostać objęta restrykcjami amerykańskimi.

W mediach rosyjskich można przeczytać, że budowa Nord Stream 2 przyspiesza. Chociaż pojawiły się szacunki, że pierwsza nitka spornego gazociągu zostanie ukończona 12 czerwca, dołączenie do budowy kolejnych statków po barce Fortuna, czyli Akademika Czerskiego i statków pomocniczych, może umożliwić ukończenie jej do końca kwietnia 2021 roku.

Wojciech Jakóbik

 

Jeśli Nord Stream 2 powstanie, czeka go kolejna przeszkoda. Rozstrzygnięcie w czerwcu?

Nie wiadomo czy sporny gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony. Jeżeli tak się stanie, będzie musiał zostać podporządkowany przepisom unijnej dyrektywy gazowej. To kolejne wyzwanie, z którym zmierzy się w czerwcu na deskach sądu w Dusseldorfie.

Wojciech Jakóbik

 

Spółka Gazpromu odpowiedzialna za sporny projekt gazociągu Nord Stream 2 oczekuje, że sąd w Dusseldorfie przeprowadzi debatę na temat skargi w sprawie objęcia tego przedsięwzięcia przepisami dyrektywy gazowej Unii Europejskiej. Rosjanie obawiają się, że te przepisy opóźnią dostawy i obniżą rentowność Nord Stream 2.

– Debata została zaplanowana przez sąd w Dusseldorfie na 21 kwietnia, więc może on podjąć decyzję w czerwcu – poinformował Bundestag w odpowiedzi na pytanie jednego z parlamentarzystów. Niemiecki regulator Bundesnetzagentur odmówił zwolnienia Nord Stream 2 spod przepisów dyrektywy gazowej, która narzuca na inwestycje tego typu regulacje trzeciego pakietu energetycznego ograniczające monopolistów jak rosyjski Gazprom.

Konieczność wyznaczenia niezależnego operatora ustalającego taryfy i dopuszczenie innych dostawców do przepustowości Nord Stream 2 może zmusić Rosjan do przystosowania tej inwestycji i zabrać czas przed rozpoczęciem dostaw. Może także obniżyć rentowność dostaw. Nie jest jasne czy regulacje unijne są do pogodzenia z prawem rosyjskim dającym obecnie Gazpromowi monopol na eksport gazociągowy.

Sposób wdrożenia przepisów dyrektywy gazowej pod nadzorem regulatora niemieckiego będzie podlegał ocenie Komisji Europejskiej, której zgoda będzie warunkiem rozpoczęcia dostaw, o ile gazociąg Nord Stream 2 powstanie. Trwa spór o jego przyszłość. Amerykanie wprowadzili sankcje, które mogą co najmniej opóźnić budowę. Waszyngton deklaruje, że zrobi wszystko by zatrzymać ten projekt.

 

Ostrożny optymizm przed szczytem porozumienia naftowego OPEC+

Kartel naftowy OPEC przewiduje spadek zapasów ropy na świecie o 400 mln baryłek w 2021 roku. Miesiąc wcześniej przewidywał, że będzie to 406 mln. Ten spadek ma oznaczać według źródeł Reutersa w kartelu, że wraca „zdrowie” na rynek ropy.

Reuters/TASS/Wojciech Jakóbik

 

Eksperci OPEC i szerzej, OPEC+ (grupy sygnatariuszy porozumienia naftowego) spotkali się na posiedzeniu Wspólnej Komisji Technicznej OPEC+, która ocenia sytuację na rynku ropy przed szczytem producentów. Jej rekomendacje posłużą do określenia zmian poziomu ograniczeń wydobycia baryłki w krajach OPEC+ w celu utrzymania jej ceny na wyższym poziomie.

Sekretarz generalny OPEC Mohammed Barkindo cytowany przez TASS ocenił, że sytuacja na rynku ropy ulega dalszej poprawie i pozwala zachować „ostrożny optymizm”. OPEC utrzymał prognozę wzrostu zapotrzebowania na ropę w 2021 roku o 5,8 mln baryłek dziennie do 96 mln, głównie przez odrodzenie gospodarcze pomimo utrzymującej się pandemii koronawirusa oraz wzrost zapotrzebowania w Azji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s