Ropa tanieje przez wątpliwości wobec szczepionki Astra Zeneca | Niemcy ogłaszają wsparcie importu wodoru. Zaczną od biur w Rijadzie i Moskwie

Giełda w Szanghaju

:Eksperci Światowej Organizacji Handlu będą rozmawiać o bezpieczeństwie szczepionki firmy Astra Zeneca.

:Barka Fortuna zatrzymana przez sztorm wraca już do pracy przy spornym gazociągu Nord Stream 2. Nie dołączył do niej wciąż Akademik Czerski przechodzący testy w pobliżu Mierzei Kurońskiej. Amerykanie wciąż nie zdecydowali się na poszerzenie sankcji w celu zatrzymania budowy rodząc nowe spekulacje, tym razem związane z wyborami w Niemczech.

:Firma Westinghouse przekonuje Polaków do wyboru jej technologii przy budowie elektrowni jądrowych. Obiecuje miejsca pracy i inwestycje towarzyszące programowi.

:Niemcy zamierzają wspierać rozwój globalnego rynku wodoru i zaczną od współpracy z potencjalnymi dostawcami tego paliwa w Arabii Saudyjskiej oraz Rosji.

Ropa tanieje przez wątpliwości wobec szczepionki Astra Zeneca

Eksperci Światowej Organizacji Handlu będą rozmawiać o bezpieczeństwie szczepionki firmy Astra Zeneca.

Światowa Organizacja Zdrowia/Wojciech Jakóbik

 

Władze Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii ogłosiły zawieszenie szczepienia z użyciem tej szczepionki. Wcześniej na podobny ruch zdecydowały się Bułgaria, Islandia, Irlandia, Holandia i Dania. Powód to pojedyncze zgony w Danii oraz Norwegii przez zakrzepy wiązane z zastosowaniem towaru Astra Zeneca. WHO utrzymało dotąd rekomendację stosowania tej szczepionki ze względu na to, że nie ustaliła związku między szczepieniem nią a powstawaniem zakrzepów. Wątpliwości wobec tempa i skali szczepienia przekładają się na obawy o dalsze postępy odrodzenia gospodarczego po kryzysie wywołanym przez koronawirusa.

Chociaż cena baryłki jest wyższa niż w marcu 2020 roku i wynosi obecnie powyżej 68 dolarów za mieszankę Brent, to notuje spadek wartości ze względu na obawy względem bezpieczeństwa szczepienia na koronawirusa. W międzyczasie rosną zapasy ropy w USA wraz z odrodzeniem wydobycia po ataku zimy w Teksasie, który doprowadził do zakłóceń dostaw tego paliwa. Nowe dane na temat zapasów baryłek w Stanach mogą być sygnałem o tym, czy odradza się zapotrzebowanie. Jeżeli zapasy znacznie wzrosną, wywołają dalszą presję na spadek cen ropy na świecie, szczególnie amerykańskiej mieszanki WTI, która kosztuje obecnie ponad 64 dolary i notuje spadek wartości od dwóch dni.

 

 

Fortuna wraca do pracy przy Nord Stream 2. USA chcą kupić czas przed wyborami w Niemczech?

Barka Fortuna zatrzymana przez sztorm wraca już do pracy przy spornym gazociągu Nord Stream 2. Nie dołączył do niej wciąż Akademik Czerski przechodzący testy w pobliżu Mierzei Kurońskiej. Amerykanie wciąż nie zdecydowali się na poszerzenie sankcji w celu zatrzymania budowy rodząc nowe spekulacje, tym razem związane z wyborami w Niemczech.

Neftegaz.ru/Politico/Wojciech Jakóbik

 

BiznesAlert.pl informował o zawieszeniu prac 11 marca z powodu sztormu przekraczającego siedem stopni w skali Beauforta. To zjawisko pogodowe sprawiło jednak, że Fortuna zdołała od wtedy pokonać zaledwie 492 metry na szlaku Nord Stream 2. Akademik Czerski przechodzi testy mającego go przygotować do pracy na wodach duńskich. Nie wiadomo kiedy przyłączy się do Fortuny.

Zaangażowanie Czerskiego może mieć znaczenie dla przyszłości sankcji USA wobec Nord Stream 2. Amerykanie zadeklarowali, że je poszerzą, jeżeli potwierdzą zaangażowanie nowych podmiotów w budowę objętą restrykcjami. Nowa lista ma zostać przedstawiona dopiero w maju.

Politico spekuluje, że Amerykanie szukają rozwiązania, które pozwoli im „kupić czas” przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech, po których rząd niemiecki może zostać wzbogacony o przedstawicieli Zielonych tradycyjnie wrogich Nord Stream 2, którzy teoretycznie mogliby zatrzymać projekt, nie zmuszając USA do objęcia sankcjami firm niemieckich. Rząd w Berlinie obawia się odszkodowań z tego tytułu i dlatego rozmowy z Amerykanami toczą się także z udziałem resortu finansów, o czym pisał BiznesAlert.pl.

 

 

Westinghouse obiecuje Polakom dwa tysiące miejsc pracy przy atomie

Firma Westinghouse przekonuje Polaków do wyboru jej technologii przy budowie elektrowni jądrowych. Obiecuje miejsca pracy i inwestycje towarzyszące programowi.

Westinghouse/Wojciech Jakóbik

 

Westinghouse Electric Company ogłosił, że chce zainwestować w technologie jądrowe w Polsce. Informuje o owocach rozmów swego przedstawiciela z polskim pełnomocnikiem ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim.

Minister Naimski poinformował Polską Agencję Prasową o tym, że Westinghouse przygotowuje ofertę technologiczną w ramach realizacji umowy międzyrządowej Polski i USA o przedstawieniu jej razem z propozycją wsparcia finansowego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Oferta ma się pojawić na przełomie 2021 i 2022 roku.

Patrick Fragman reprezentujący Westinghouse na rozmowach w Warszawie został zacytowany w materiale prasowym tej firmy opublikowanym po spotkaniu. – Westinghouse ma długa historię udanych i innowacyjnych projektów jądrowych i jest odpowiednio usytuowany by stać się partnerem Polski na drodze do realizacji jej potrzeb, tworzenia miejsc pracy i zapewnienia przyszłości energetyce tego kraju – zapewnił.

Westinghouse przekonuje, że technologia reaktorów AP1000 jest najbezpieczniejsza i najbardziej wydajna. Obiecuje, że w razie zaangażowania go w budowę polskich elektrowni jądrowych może stworzyć ponad 2000 miejsc pracy. Temat inwestycji amerykańskich związanych z atomem został omówiony z Grzegorzem Słomkowskim z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

 

Niemcy ogłaszają wsparcie importu wodoru. Zaczną od biur w Rijadzie i Moskwie

Niemcy zamierzają wspierać rozwój globalnego rynku wodoru i zaczną od współpracy z potencjalnymi dostawcami tego paliwa w Arabii Saudyjskiej oraz Rosji.

Wojciech Jakóbik

 

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas otworzył konferencję Berlin Energy Transition Dialogue 2021 zorganizowanej w siedzibie jego resortu w Berlinie. – Wodór to oprócz OZE jedno z najlepszych narzędzi wyjścia z kryzysu w którym znaleźliśmy przez paliwa kopalne – zaczął minister Maas. – Paliwa kopalne ukształtowały mapę polityczno-ekonomiczną świata. Utworzyły wielkie koncerny i kartele jak OPEC. Ropa wywoływała konflikty, szczególnie na Bliskim Wschodzie. To wszystko ulegnie zmianie. Wodór może być produkowany praktycznie gdziekolwiek na planecie.

Jego zdaniem potrzebna jest współpraca z potencjalnym dostawcami wodoru w Afryce Północnej czy Australii. – Niemcy zainwestują w następnych latach 2 mld euro na rzecz budowy światowego rynku wodoru – obiecał minister spraw zagranicznych Niemiec. – Musimy wspierać dostawców paliw kopalnych w celu utrzymania stabilności – przyznał minister Maas. – Będziemy rozwijać współpracę z Rosją i Arabią Saudyjską, by z czasem dostosowały swe modele gospodarcze do transformacji energetycznej. Otworzymy biura wodorowe w Moskwie i Rijadzie – zapowiedział.

Zdradził, że Berlin i Komisja Europejska chcą razem stworzyć standardy zielonego wodoru wytwarzanego z pomocą OZE, które będą potem promowane na całym świecie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s