Biden uznaje Putina za „mordercę”, ale nie mówi, czy poszerzy sankcje wobec Nord Stream 2

Prezydent USA Joe Biden. Fot. ABC
Prezydent USA Joe Biden. Fot. ABC

Prezydent USA Joe Biden udzielił wywiadu telewizji ABC, w którym uznaje, że prezydent Rosji Władimir Putin to „morderca”. Nie zdradza jednak w jaki sposób Amerykanie zamierzają zareagować na ingerencję Rosji w wybory w 2020 roku. Jedna z opcji to uderzenie w projekt Nord Stream 2.

ABC/Wojciech Jakóbik

Biden przyznał w wywiadzie dla ABC, że wywiad amerykański ustalił zaangażowanie Rosji w cyberataki, które miały wpłynąć na wynik wyborów w 2020 roku. Zapowiedział, że prezydent Władimir Putin „zapłaci za nie”, ale odmówił dalszego wywodu na ten temat. Prezydent USA przyznał jednak, że w niektórych obszarach należy dalej współpracować z Rosją, jak układ o ograniczeniu broni nuklearnej START 3. Został zapytany, czy jego zdaniem prezydent Putin to morderca i odparł, że tak. To odniesienie do prób zabójstw podjętych przez służby rosyjskie w Europie i na terytorium rosyjskim, w tym otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Amerykanie nie precyzują w jaki sposób jeszcze odpowiedzią na wrogie działania Rosji. Jedna z opcji to poszerzenie sankcji wobec spornego projektu gazociągu Nord Stream 2, które powinno nastąpić na mocy decyzji Kongresu USA o wpisaniu poszerzonych restrykcji do budżetu obronnego na 2021 rok. Administracja Bidena czeka z działaniem na publikację raportu Departamentu Stanu z nową listą podmiotów objętych sankcjami zapowiedzianą na maj, ale już teraz trwają przygotowania do finalizacji budowy Nord Stream 2. Statek Akademik Czerski ma dołączyć do niej do końca marca, by umożliwić finał z końcem września.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s